Autor: čtk
0
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák

Házenkáři pražské Dukly ukončili sedmiletou nadvládu Karviné a stali se mistry české extraligy. Titul si vybojovali v dohrávce posledního kola nadstavby v přímém souboji v Lovosicích, který vyhráli 27:26, a udrželi se před svým soupeřem v čele tabulky. Dukla získala titul po 31. v historii, ale poprvé po 16 letech.

Lovosice sice ve druhém poločase vedly až o pět gólů a sahaly po titulu, ale nezvládly závěr a nakonec na ně zbylo druhé místo, což je i tak pro klub historický úspěch. Třetí místo vybojovalo už v sobotu Zubří.

Severočeský klub nepatří mezi nejbohatší, ale letos měl nečekaně dobrou sezonu a třígólová výhra nad Duklou by mu dokonce zajistila titul. Doslova přecpanou lovosickou halu ovšem brzy zkropila ledová sprcha - Dukla během 150 sekund nasázela tři góly a pak vsadila na úpornou obranu, proti níž se domácí prosazovali jen ztuha.

Hodně jim ale pomohly opory Berka se Šumou, kteří se dali zdravotně dohromady až těsně před zápasem a jejich zkušenost byla znát. Lovosice pak hrály mnohem vyzrálejší a kombinační házenou a ještě před pauzou se dostaly do až dvougólového vedení.

Titul po šestnácti letech

I když se v extralize letos nehrají finále, zápas Lovosic s Duklou jím stejně byl, včetně atmosféry. Frenetičtí fanoušci hnali svůj tým za kýženou třígólovou výhrou a po pěti minutách druhého poločasu se dočkali. Dukle se totiž přestala vyplácet úporná defenziva a po druhém oslabení už prohrávala 17:22.

Lovosičtí tou dobou sahali po titulu, ale po sérii kontroverzních výroků rozhodčích ztratili nervy i dva vyloučené hráče a Dukla stáhla z rychlých kontrů rozdíl na jediný gól.

Pět minut před koncem vedla 26:25, a kdyby dala 28 gólů, stačila by jí i prohra o tři. Emotivní závěr zápasu už Lovosice nezvládly, přestalo se jim dařit střelecky a Dukla nakonec mistrovskou sezonu zakončila těsnou výhrou.

Extraliga házenkářů - 10. kolo nadstavby, skupina o 1.-6. místo
:

Lovosice - Dukla Praha 26:27 (16:15)
Nejvíce branek: Motl 6/1, Berka 5, Šuma 4 - Kotrč 10/3, Polášek 6, Čurda 5. Rozhodčí: Kohout, Novák. Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/3. Vyloučení: 5:4. ČK: Havlát (Lovosice). Diváci: 946.

Klubové barvy: žlutá a červená

Největší úspěchy: 31x ligový vítěz (28x federální - 1950, 1953-56, 1958-59, 1961-67, 1970, 1977, 1979-80, 1982-88, 1990-92; 3x český - 1994-95 a 2011); 5x vítěz Českého poháru (1994-96, 1999 a 2010); 3x vítěz PMEZ (1957, 1963 a 1984 - nyní Liga mistrů) a 2x finalista PMEZ (1967-68)

Hala: Arena Sparta - Podvinný mlýn (kapacita cca 1700 diváků)

Trenér: Pavel Pauza

Ostatní: s 31 tituly bezkonkurenčně nejúspěšnější klub historie, v samostatné české extralize ale získal teprve třetí prvenství; hned dva roky po svém založení vyhrál pod názvem ATK Praha první ročník čs. ligy (1950), další tři tituly získal jako ÚDA Praha; až do začátku 90. let zároveň jeden z předních oddílů starého kontinentu, což doložil třemi triumfy v tehdejším PMEZ; řada hráčů Dukly se svého času podílela i na velkých úspěších čs. reprezentace včetně titulu mistrů světa z roku 1967.