Ivo Pospíšil
6. dubna 2014 • 14:20

Hamilton vs. Rosberg. Teď parťáci, brzy rivalové bojující o titul

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Olomouc - Baník: Tankova genialita! Chytře přeloboval Macíka, 0:1
Byl jsem skeptik, ale Priske byl dobrý krok, říká Lafata. Z Čechů by Spartu mohl vést...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jsou to dobří známí. Kamarádi? To prý ne. Znají se od dvanácti let z motokár, a jelikož oba bydlí v Monte Carlu, zajdou občas k sobě na večeři. Zatím! I je má totiž brzy semlít tvrdý svět F1. „Je to nevyhnutelné,“ ví Nico Rosberg, že s postupující bitvou o titul dojde ke střetu mezi ním a týmovým parťákem z Mercedesu Lewisem Hamiltonem. Ten první může nastat už dnes v GP Bahrajnu (ONLINE na iSport.cz), kde odstartují z první a druhé pozice.Trojnásobný šampion a jejich současný šéf Niki Lauda o nich říká: „Je to lepší týmová dvojice než Fernando Alonso a Kimi Räikkönen z Ferrari.“ Po chvilce mlčení, ale přece jen dodá: „Nicméně i oni se budou chtít navzájem porážet.“

Zatím je situace klidná. Lewis Hamilton se s Nikem Rosbergem plácají po ramenou, na pódiu kropí šampusem a pózují na společné fotce Mercedesu. Stále jsou přátelskými sousedy z luxusní části Monte Carla, kde bydlí pár pater od sebe, rádi se navštíví a zavzpomínají na staré časy, jak se ve dvanácti letech pouštěli do prvních vzájemných bitev v motokárách.

„Když Lewis přijde domů a zjistí, že má prázdnou ledničku, zazvoní rovnou u mě. Občas máme hamburgery,“ žertuje Rosberg. Jenže konec idylky!

Teď je řada na mně, říká Rosberg

Se sílící dominancí Mercedesu v F1 roste obava, zda na něj od příště nepůjde Hamilton raději do fast foodu - ze sousedů se mají stát nesmiřitelní rivalové v boji o titul.

„Víte, kdo tehdy v těch motokárách vyhrával? Lewis. Takže teď je řada na mně,“ říká Rosberg. A skutečně, zatím je to on, kdo je se 43 body lídrem šampionátu. Jenže nejbližší konkurent? S 25 body právě Hamilton.

Statistické shrnutí kariér Lewise Hamiltona a Nika RosbergaFoto spo

Když se jich na to na tiskové konferenci zeptali, oba jen přikývli. „Jsem si jistý, že Nico a já, stejně jako většina z nás, můžeme počítat své přátele na prstech jedné ruky. Takže Nico nepatří ani k jednomu z mých prstů a já na jeho ruce také nejsem. Jsme kolegové, kteří se znají možná déle než jiní a respektujeme se, ale je to jen skvělý pracovní vztah,“ přiznal britský jezdec a mrkl vedle sebe.

Tam sedící Rosberg doplnil. „Náš vztah se zatím nezměnil, ale v budoucnu se to může stát. O to víc, pokud budeme v boji o titul ve stejné pozici. Čeká nás těžký test, je to nevyhnutelné.“

Vztah je zatím férový

Nevyhnutelné. Jako u Sebastiana Vettela s Markem Webberem? Jako u Ayrtona Senny a Alaina Prosta? Nebo jako u Fernanda Alonsa a právě Lewise Hamiltona?

„Tahle interní soupeřivost je mezi nimi už od začátku jejich spolupráce,“ ví i šéf týmu Toto Wolff . „Je pravda, že se tito dva kluci opravdu dobře znají a mají férový vztah, na druhou stranu jsou i oni extrémně soutěživí a jakmile dostanou jakoukoliv výhodu, využijí ji,“ tuší.

Na pódiu se svorně stříkají šampaňským, brzy ale může dojít k fatálnímu střetu. Lewis Hamilton a Nico Rosberg (vpravo) po GP Malajsie
Na pódiu se svorně stříkají šampaňským, brzy ale může dojít k fatálnímu střetu. Lewis Hamilton a Nico Rosberg (vpravo) po GP Malajsie

A je na Wolffovi, jak ty dvě dýmající sopky umírní. Hrát si na týmovou jedničku a dvojku? To by v tomto případě byla fatální chyba. První varování Mercedes zažil už při loňské GP Malajsie, kdy byl v boji o třetí místo Rosberg rychlejší a chtěl svého parťáka předjet. Jenže...

„Negative, Nico, negative,“ dostal do sluchátek od tehdejšího šéfa Rosse Brawna a v cíli to těžko rozdýchával.

„Tehdy jsme na to nebyli připravení. I nás ta konkurenceschopnost překvapila,“ připouští Wolff.

Teorii mají zvládnutou

Už před sezonou, kdy věděli, jaké jsou jejich ambice, si všichni sedli ke stolu a vyjasnili si role. Kdy dostane přednost Rosberg. Kdy Hamilton. Kdy to bude jen na nich.

Proč může uspět v boji o titul mistra světa Lewis Hamilton nebo jeho parťák Nico Rosberg? Pro zvětšení klikněte na obrázekFoto spo

Jenže teorie je teorie... „A praxe může být úplně jiná,“ chápe Wolff. „Všichni víme, že tým je na prvním místě, ale jednoho dne se dostaneme do situace, kdy to budeme muset zvládnout. Oba jsou soutěživí tvorové,“ nevylučuje nepříjemnosti šéf Mercedesu.

A ty nemusí být jediné. Vedle hlídání vlastních závodníků si německý tým bude muset začít krýt i záda, kam se dotahuje Red Bull v čele s úřadujícím šampionem Sebastianem Vettelem.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud