Velkou cenu Japonska ovládl Hamilton, druhý skončil Rosberg

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Brit Lewis Hamilton obhájil prvenství ve Velké ceně Japonska formule 1 a upevnil si vedení v mistrovství světa. Stáj Mercedes se týden po nepovedeném závodě v Singapuru radovala z osmého double v sezoně, protože druhé místo vybojoval německý vítěz kvalifikace Nico Rosberg. Třetí skončil singapurský šampion Sebastian Vettel rovněž z Německa ve ferrari.

Hamilton vybojoval 41. vítězství v kariéře a vyrovnal se v historických statistikách legendárnímu Brazilci Ayrtonu Sennovi. O jednu výhru před ním se drží po triumfu v Singapuru Vettel, úspěšnější byli jen Francouz Alain Prost (51) a Michael Schumacher z Německa (91).

Po osmém vítězství v sezoně vede Hamilton s 277 body o 48 před Rosbergem a míří k zisku třetího titulu.

V Suzuce se opakovala situace z loňska, kdy kvalifikaci rovněž vyhrál Rosberg před Hamiltonem, ale v cíli závodu bylo pořadí opačné. Hamilton zvládl lépe start do 14. Grand Prix sezony a v první kombinaci zatáček se dostal před Rosberga. Rozhozený Němec se dokonce propadl až za Vettela a Fina Valtteriho Bottase ve williamsu.

Zatímco bezchybný Brit pak absolvoval v čele poklidný závod, Rosberg musel alespoň o druhé místo bojovat. Získal ho při jednotlivých zastávkách v boxech. Bottase předjel včasným návratem na trať, Vettel pro změnu při druhých pitstopech nestihl přijet od mechaniků včas.

Vettel se ještě držel za Rosbergem v těsném závěsu, ale už jeho pozici neohrozil a pořadí na stupních vítězů tak kopírovalo to loňské. Jiné bylo až obsazení čtvrtého místa, které vybojoval Vettelův týmový kolega Kimi Räikkönen z Finska. Po startu z šesté pozice si polepšil i díky brzké kolizi pátého muže kvalifikace Felipeho Massy z Brazílie, jeho kolegu z Williamsu Bottase předjel při druhé výměně pneumatik.

Velká cena Japonska v Suzuce, závod mistrovství světa vozů formule 1:
1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:28:06,508 (prům. rychlost 209,381 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -18,964, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -20,850, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -33,768, 5. Bottas (Fin./Williams) -36,746, 6. Hülkenberg (Něm./Force India) -55,559, 7. Grosjean (Fr./Lotus) -1:12,298, 8. Maldonado (Ven./Lotus) -1:13,575, 9. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -1:35,315, 10. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1 kolo.

Pořadí MS (po 14 z 19 závodů): 1. Hamilton 277 b., 2. Rosberg 229, 3. Vettel 218, 4. Räikkönen 119, 5. Bottas 111, 6. Massa (Braz./Williams) 97, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) 73, 8. Kvjat (Rus./Red Bull) 66, 9. Grosjean 44, 10. Pérez (Mex./Force India) 39.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 506, 2. Ferrari 337, 3. Williams 208, 4. Red Bull 139, 5. Force India 77, 6. Lotus 60, 7. Toro Rosso 44, 8. Sauber 26, 9. McLaren 17.