Divoký závěr v Singapuru: Vítěz Rosberg riskoval, Hamilton ztratil pozici

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Německý pilot stáje Mercedes Nico Rosberg prožil veleúspěšné jubileum. Ve svém 200. závodě F1 ovládl Velkou cenu Singapuru stylem start – cíl. Díky svému triumfu se ujal vedení celkové šampionátu a odsunul týmového kolegu Lewise Hamiltona z čela. Druhý dojel jezdec Red Bullu Daniel Ricciardo a třetí právě Hamilton.

Rosberg si v jubilejní 200. Grand Prix v kariéře připsal třetí vítězství za sebou a osmé v sezoně. Hamilton měl v průběhu závodu potíže s přehřívajícími se brzdami. Na Rosberga ztrácí šest závodů před koncem sezony osm bodů.

Pod stupni vítězů skončil po taktické chybě týmu Ferrari Kimi Räikönen z Finska. Jeho kolega Němec Sebastian Vettel, který startoval z posledního místa, vybojoval pátou příčku.

Dramatický byl hned start. Carlos Sainz zkřížil se svým vozem Toro Rosso trať Němci Nico Hülkenbergovi a jeho monopost stáje Force India havaroval. Havárii odneslo také přední přítlačné křídlo mclarenu Jensona Buttona a na trati se okamžitě objevil zpomalovací vůz. Kvůli troskám na startovní a cílové rovince zavedl "safety car" všechna auta do boxové rovinky, čehož poškozené vozy využily k výměnám náhradních dílů.

Nico Rosberg získal pro VC Singapuru pole position

Od třetího kola se v osvětlených ulicích singapurského přístavu opět začalo závodit. V čele se držel Rosberg a také za ním bylo pořadí stejné jako na startu. Oba jezdci Mercedesu měli od mechaniků pokyn, aby pracovali opatrně s přehřívajícími se brzdami.

K výměnám pneumatik zajížděli piloti od patnáctého okruhu, ale pořadí se neměnilo. Rosberg vedl stále před Ricciardem, třetí Hamilton byl viditelně pomalejší a čelil útokům Räikkönena. Fin se ve třiatřicátém kole dostal na třetí místo a udržel ho i po následné zastávce v boxech.

Další výměna pneumatik mezi jezdci v boji o třetí místo se odehrála ve 46. okruhu, která se podařila Mercedesu a Hamilton se díky tomu vrátil před Räikkönena. V té době se v Mercedesu rozhodovali, jestli povolají ještě k výměně pneumatik Rosberga, jehož náskok před Ricciardem se dramaticky tenčil, až o dvě sekundy na kolo.

Němec nakonec zůstal na trati a vítězství na ojetých pneumatikách uhájil jen těsně. Přitom ještě 13 kol před cílem měl na Ricciarda náskok 25 sekund. Rosberg triumfoval v Singapuru poprvé, na stupních vítězů zde byl dosud pouze jednou v roce 2008, kdy skončil druhý.

Velká cena Singapuru, závod MS vozů formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:55:48,950 (prům. rychlost 159,993 km/h), 2. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,488, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -8,038, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -10,219, 5. Vettel (Něm./Ferrari) -27,694, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) -1:11,197, 7. Alonso (Šp./McLaren) -1:29,198, 8. Pérez (Mex./Force India) -1:51,062, 9. Kvjat (Rus./Toro Rosso) -1:51,557, 10. Magnussen (Dán./Renault) -1:59,952.

Průběžné pořadí (po 15 z 21 závodů): 1. Rosberg 273, 2. Hamilton 265, 3. Ricciardo 179, 4. Vettel 153, 5. Räikkönen 148, 6. Verstappen 129, 7. Bottas (Fin./Williams) 70, 8. Pérez 66, 9. Hülkenberg (Něm./Force India) 46, 10. Massa (Braz./Williams) 41.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 538, 2. Red Bull 316, 3. Ferrari 301, 4. Force India 112, 5. Williams 111, 6. McLaren 54, 7. Toro Rosso 47, 8. Haas 28, 9. Renault 7, 10. Manor 1.