F1 v Rakousku: Triumf slaví Leclerc! Hamilton třetí, smolař Sainz

Autor: iSport.cz, inf, ČTK
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Velkou cenu Rakouska formule 1 vyhrál Charles Leclerc. Monacký jezdec Ferrari zvítězil ve Spielbergu před lídrem mistrovství světa Maxem Verstappenem z Red Bullu a po odstoupení Sergia Péreze se dostal na druhé místo průběžného pořadí. Na úřadujícího šampiona Verstappena ztrácí 38 bodů. Třetí místo v Rakousku vybojoval Lewis Hamilton z Mercedesu.

Stáj Ferrari měla v závodě blízko k zisku double. Čtrnáct kol před koncem ale musel Carlos Sainz odstoupit kvůli hořícímu motoru. Přestože se Španěl chvíli nemohl dostat z vozu, vyvázl z incidentu bez zranění.

Leclerc vyhrál potřetí v sezoně a popáté v kariéře. Čtyřiadvacetiletý Monačan se dočkal triumfu po sedmi závodech. Poprvé dokázal zvítězit poté, co neodstartoval z prvního místa. Verstappen po triumfu v sobotním sprintu nenavázal na domácí trati Red Bullu na loňská vítězství z Grand Prix Rakouska a Štýrska.

Verstappen udržel po startu z pole position vedení. V prvních zatáčkách měli kolizi jeho týmový kolega Pérez s Georgem Russellem z Mercedesu a Mexičan skončil mimo trať. Po návratu musel do boxů a propadl se na poslední příčku. Už v devátém okruhu jej Verstappen předjel o kolo. Russell dostal za zavinění kolize pětisekundový trest.

Ve 12. kole ale Verstappena předjel Leclerc. Nizozemec se v dalším průběhu snažil kompenzovat nedostatek rychlosti zastávkami v boxech a nasazením nových pneumatik. Piloti italské stáje ale vždy kontrovali a vývoj závodu kontrolovali.

Poté co v 53. kole předjel Leclerc nizozemského rivala již potřetí, zdálo se, že totéž brzy zopakuje i Sainz. Tomu ale čtrnáct kol před cílem začal hořet motor a španělský jezdec musel monopost odstavit.

V závěrečné části závodu hlásil problémy s plynovým pedálem také Leclerc, přesto vedení udržel až do konce. Verstappen alespoň získal prémiový bod za nejrychlejší kolo v závodě.

Hamilton potřetí za sebou skončil třetí, hned za ním dojel navzdory problémům v úvodu týmový kolega Russell. Jezdcem dne se stal Mick Schumacher. Pilot Haasu a syn sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera skončil šestý a zaznamenal v F1 nejlepší umístění v kariéře. Po osmé příčce v Silverstonu bodoval podruhé za sebou.

VC Rakouska, závod MS F1 ve Spielbergu:

1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:24:24,312, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -1,523, 3. Hamilton -41,217, 4. Russell (oba Brit./Mercedes) -58,972, 5. Ocon (Fr./Alpine) -1:08,436, 6. Schumacher (Něm./Haas), 7. Norris (Brit./McLaren), 8. Magnussen (Dán./Haas), 9. Ricciardo (Austr./McLaren), 10. Alonso (Šp./Alpine) všichni -1 kolo.
Nejrychlejší kolo: Verstappen.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 22 závodů): 1. Verstappen 208 b., 2. Leclerc 170, 3. Pérez (Mex./Red Bull) 151, 4. Sainz (Šp./Ferrari) 133, 5. Russell 128, 6. Hamilton 109, 7. Norris 64, 8. Ocon 52, 9. Bottas (Fin./Alfa Romeo) 46, 10. Alonso 29.
Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 359, 2. Ferrari 303, 3. Mercedes 237, 4. McLaren 81, 5. Alpine 81, 6. Alfa Romeo 51, 7. Haas 34, 8. Alpha Tauri 27, 9. Aston Martin 18, 10. Williams 3.