Už pět let Lando Norris závodí ve formuli 1. Přitom je mu teprve čtyřiadvacet. Logicky se od něj očekávala blyštivá budoucnost plná vavřínů, ale premiérová výhra dlouho nepřicházela. Až teď! V neděli uspěl na americkém okruhu v Miami a porazil vedoucího muže seriálu Maxe Verstappena. Znovu se ukázalo, že aby nizozemského velikána někdo upozadil, musí se sejít řada překvapivých faktorů. „Ale Lando si to zasloužil,“ uznal přesto Verstappen, když gratuloval konkurentovi.
Před třemi lety se v Rusku Norris blížil zisku prvenství. Zdálo se, že už ho o něj nemůže nikdo připravit. Jenže… Těsně před koncem závodu se v Soči strhla dešťová přeháňka. Bylo po nadějích.
Chuť si pilot McLarenu spravil po úmorném čekání až o minulém víkendu, když v USA dovezl svůj monopost přes cílovou pásku s náskokem přes sedm sekund. „Neskutečný závod! Šli jsme za tím dlouho, ale konečně se to povedlo. Jsem velmi šťastný za celý tým, dokázal jsem to, jsem na vrcholu. Jako bych obletěl měsíc,“ jásal Brit v euforii.
Podruhé v sezoně na nejvyšší stupínek nevystoupal Verstappen. Důvodů pro jeho zklamání bylo hned několik. Úřadující mistr světa se trápil na tvrdé směsi pneumatik, zároveň při nepovedeném průjezdu šikany poškodil spodní část svého vozu. Střetl se také s patníkem, který nějakou chvíli nesl s sebou.
Norrisovi navíc pomohlo doprovodné vozidlo safety car, které se na trať dostalo po kolizi Kevina Magnussena s Loganem Sargeantem. K restartu závodu znovu došlo ve 33. kole, čehož pilot McLarenu náležitě využil.
15Tolikrát vystoupal během závodů F1 na pódium Lando Norris, než se dočkal premiérového vítězství v Miami. |
„Vyhráváme, prohráváme. Na to jsme v závodění všichni zvyklí, ne?“ tázal se po finiši na druhém místě Verstappen.
Trochu paradoxně. Jezdec Red Bullu totiž na porážky v poslední době už téměř zapomněl. V probíhajícím ročníku zažil do americké akce jednu jedinou, když musel odstoupit z Grand Prix Austrálie pro problém s brzdou. Pakliže viděl šachovnicovou vlajku, tak vždy jako první.
Tentokrát se radovali v McLarenu. Norris zahodil vizitku majitele největšího počtu pódiových umístění bez celkového vítězství. Úspěch v USA věnoval vloni zesnulému sportovnímu řediteli stáje Gilu de Ferranovi.
„Často jsem byl velmi blízko, ale pak to z nějakého důvodu nevyšlo. Nyní jsme udělali perfektní práci,“ odfrkl si Norris. „Jsem za Landa šťastný, čekal dlouho. Nebude to jeho poslední výhra,“ přidal Verstappen, který své soužení označil za katastrofu.