2. dubna 2009 • 13:43

Alonso hřímá: Zasáhněte!

Autor: Jan Černý
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZIMÁK SPECIÁL: Mrázek ať je na MS jedničkou. Budeme chtít Ludviga?
Baník - Bohemians: Buchta vletěl do vápna a překonal Reichla, 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rozruch kolem údajně podvodné aerodynamiky týmu BrawnGP ve formuli 1 neustává. Ostatní stáje se cítí znevýhodněné a vedle jejich šéfů se do kauzy začínají vkládat i samotní jezdci.Fernando Alonso z Renaultu se dokonce domnívá, že pokud FIA proti velkým difuzorům monopostů BrawnGP nezasáhne, vyhraje nový tým všechny závody sezony.

V zákulisí F1 panuje hustá atmosféra. Hlavně u Renaultu, kde už pravděpodobně nepracuje jediný člen týmu, který by nebyl přesvědčený o velké křivdě. Ano, řeč je stále o údajně podvodných difuzorech, které mají na svých monopostech stáje BrawnGP, Toyota a Williams, a které mají údajně větší rozměr, než povolují pravidla FIA.

Difuzory jsou zařízení v zadní části vozu, kde usměrňují proudění vzduchu od podvozku.

Právníci mezinárodní automobilové federace mají po GP Malajsie, druhém letošním závodu formule jedna, zasednout k zelenému stolu a u odvolacího soudu rozhodnout, kdo má vlastně pravdu. Klíčové zasedání proběhne 14. dubna v Paříži. Fernando Alonso, jednička Renaultu, už v tom má jasno teď.

„Buď jim co nejrychleji přikážou používat aerodynamiku jako my všichni ostatní, nebo se musíme připravit na to, že Button s Barrichellem vyhrají všechny letošní závody a my s tím prostě nic neuděláme. Teď hrají jinou ligu než my,“ opřel se dvojnásobný mistr světa do FIA, která podle něho jako jediná může celou aféru ukončit.

Plán Bernieho Ecclestona nevyšel. Promotér formule jedna totiž už hned na začátku „difuzorové“ krize vzkázal, že týmy se mezi sebou musí na pravidlech férové hry dohodnout samy a právníky FIA volat jako poslední instanci.

Jenson Button Jenson ButtonFoto ČTK/AP


„Pořád se ohánějí svou jednotou, tak ať teď ukážou, jak stojí při sobě,“ vzkázal tehdy Ecclestone týmům, které se sdružují do organizace FOTA a která britskému miliardáři leží v žaludku kvůli tomu, že se snaží oslabit jeho vliv v určování pravidel. Byla to totiž právě FOTA, která Ecclestoneovi překazila plán na změnu systému určování mistra světa, kterým měl být nikoli jezdec s nejvyšším počtem bodů, ale ten, kdo vyhraje nejvíce závodů.

Zástupci BrawnGP se od nedělní Velké ceny Austrálie, kde nová stáj vtrhla do sezony fantastickým double, ke kauze údajně podvodných difuzorů nevyjadřují. Vítěz Jenson Button pouze přes média poděkoval svému šéfovi a majiteli stáje Rossu Brawnovi za to, že mu připravil rychlé a férové auto. Ve stejném duchu se před závodem několikrát vyjádřil i Rubens Barrichello, který Renault a spol. nařknul ze závisti a neschopnosti přiznat si, že si na novou sezonu postavili pomalé auto.

Se stejným názorem a podporou BrawnGP teď přišel i Niki Lauda. Trojnásobný mistr světa a celosvětově uznávaný odborník na zákulisí F1 prohlásil, že je hloupost dávat do souvislosti rychlost vozů Brawn s jejich difuzorem.

„Mají řadu tak přesných, inovativních a detailních řešení, že dohromady to dělá velmi silné auto. To je podstata celé věci,“ řekl Lauda. Podle něj je spojování úspěchu nového týmu s difuzorem laciná výmluva poražených. „Ross Brawn prostě udělal nejlepší práci a ostatní to nemohou překousnout,“ vyslovil Lauda pochvalu pro šéfa a majitele následníka zaniklé Hondy.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud