Barum rallye ovládl poosmé Kopecký, posedmé má český titul | iSport.cz
18. srpna 2019 • 15:45

Barum rallye ovládl poosmé Kopecký, posedmé má český titul

Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Nebudou chybět tradiční rubriky ani pořad Se Simonou Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Nebudou chybět tradiční rubriky ani pořad Se Simonou
SESTŘIH: Atlético - Juventus 2:2. Vyrovnání na poslední chvíli SESTŘIH: Atlético - Juventus 2:2. Vyrovnání na poslední chvíli

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál poosmé v kariéře Barum Czech rallye Zlín a získal sedmý titul mistra České republiky v automobilových soutěžích. Za nejlepším domácím závodníkem posledních let skončil Filip Mareš, jenž dokázal porazit třetího Brita Chrise Ingrama o tři desetiny sekundy.

Sedmatřicetiletý Kopecký byl na jihovýchodní Moravě nejrychlejší popáté v řadě a stejnou dobu kraluje bez přerušení i českému šampionátu. "Je fajn, že jsme zde opět vyhráli. Není to má domácí soutěž, ale je příjemné vidět fanoušky, kteří nás tady podporují," řekl Kopecký.

O triumfu Kopeckého, jenž bude již příští týden startoval na Německé rallye, nebylo pochyb již po sobotní etapě, po které měl téměř minutový náskok. Jeho největší soupeři Alexej Lukjaňuk a Nikolaj Grjazyn z Ruska totiž chybovali a ztratili.

"V sobotu byla rallye hodně náročná, protože v pátek zde pršelo a docela to klouzalo. A především oba Rusové nastolili hodně solidní tempo, místy až za hranou, takže jsme se přetahovali o první místo. Pak ale udělali oba chyba a rázem jsme měli v čele náskok," uvedl Kopecký.

Za Kopeckým se ale odehrál velký boj o druhé místo a zároveň o titul mistra Evropy v kategorii ERC1 Junior mezi Marešem a Ingramem, kteří si několikrát prohodili pozice. V poslední erzetě se ale na stříbrnou pozici posunul Mareš.

Jan Kopecký si dojel pro sedmý domácí titulJan Kopecký si dojel pro sedmý domácí titulFoto Lukáš Chum

"Dal jsem do toho všechno a jsem rád, že jsme v cíli, což je nejdůležitější," řekl Mareš, jenž musel následně několik desítek sekund čekat, až měřený úsek absolvuje i jeho britský sok. Následně mohl začít slavit. "Je to největší den v mé kariéře a nejlepší závod v životě," radoval se Mareš, jenž zároveň získal od promotéra prémii ve výši 100.000 eur. "Museli jsme do toho šlápnout a za daných okolností jsme jeli naše maximum. A naštěstí to stačilo," doplnil druhý muž konečného pořadí MČR.

I letos se potvrdilo, že "Barumka" je nejnáročnější českou soutěží. Z elitní desítky po první etapě nakonec do cíle nedojeli Václav Pech, Grjazyn a Lukasz Habaj z Polska. Havárie v poslední erzetě připravila o dobrý výsledek i Vojtěcha Štajfa a Martina Vlčka.

"Doufejme, že budou kluci v pořádku, to je důležitější než naše výhra," řekl Kopecký hlavně na Vlčkovu adresu, jenž ve vysoké rychlosti narazil do stromu a následně na místě zasahovali záchranáři. Podle dostupných informací by však posádka měla být mimo ohrožení života.

Barum rallye netradičně již o prázdninách ukončila český šampionát, neboť plánovaná říjnová Rallye Příbram byla už v květnu z ekonomických důvodů zrušena.

Výsledky:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) 2:05:17,4, 2. Mareš, Hloušek (Škoda Fabia R5) -1:31,5, 3. Ingram, Whittock (Brit./Škoda Fabia R5) -1:31,8, 4. Kostka, Kučera (Škoda Fabia R5 Evo) -1:51,1, 5. Griebel, Winklhofer (Něm./Škoda Fabia R5) -2:49,7, 6. Wagner, Winter (Rak./Škoda Fabia R5 Evo) -3:07,9, 7. Tarabus, Trunkát -3:15,4, 8. Pospíšilík, Hovorka -5:38,5, 9. Rujbr, Švec (všichni Škoda Fabia R5) -5:50,0, 10. Bisaha, Těšínský (Hyundai i20 R5) -6:30,7.

Konečné pořadí MČR: 1. Kopecký 311, 2. Mareš 252, 3. Pech (Ford Fiesta R5) 167.

Průběžné pořadí ME: 1. Ingram 108, 2. Lukjaňuk (Rus./Citroën C3 R5) 107, 3. Habaj (Pol./Škoda Fabia R5) 98.