5. října 2008 • 15:04

Loeb vyhrál počtvrté za sebou a míří za titulem

Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Sébastien Loeb vyhrál počtvrté za sebou Španělskou rallye a udělal výrazný krok k zisku pátého titulu mistra světa v řadě. Francouzský pilot s citroënem vede tři soutěže před koncem sezony o 12 bodů před Finem Mikkem Hirvonenem, jenž skončil díky týmové režii Fordu třetí.

Český závodník Martin Prokop obsadil celkově 16. místo, především však vyhrál v redukovaném pořadí jezdců přihlášených do takzvaného juniorského šampionátu. Zopakoval tak své vítězství ve své třídě z roku 2006.

Čtyřiatřicetiletý Loeb od úvodní erzety dokazoval, že je králem asfaltových tratí. Vyhrál prvních devět testů za sebou a pak už si mohl dovolit jet na jistotu. Na druhém místě s odstupem necelé půlminuty skončil jeho týmový kolega, domácí Dani Sordo.

"Byla to hodně dobrá rallye, takřka perfektní, ale ne lehká. Jasně, dnes jsem mohl trochu zpomalit, ale jen díky tomu, že jsem tvrdě makal na svém náskoku v předchozích dvou dnech," uvedl Loeb po svém 45. triumfu v MS.

Na třetí pozici se v průběhu téměř celé rallye držela dvojka Fordu Francois Duval, ale v závěru třetí etapy zvolnil a pustil před sebe Hirvonena, který bojuje o celkové prvenství.

"Je to bod navíc. Chtěl bych poděkovat Francoisovi, je to opravdový týmový hráč," uvedl finský pilot, jenž na Loeba ztratil přes minutu. "Třetí místo bylo maximem, kterého jsme tady mohli dosáhnout," dodal.

Prokopovi pomohla k vítězství jezdecká chyba vedoucího Sébastiena Ogiera v poslední sobotní erzetě. Dnes už lídr kategorie JWRC nenastoupil. "Pro nás to byl hodně šťastný víkend. Nejdřív jsme měli problém, pak odstoupil Sébastien, pak jsme měli potíže s motorem. Jsem moc spokojený," citoval server autosport.cz Prokopa, jenž se posunul v průběžném hodnocení na pátou pozici.

Šampionát pokračuje už za pět dní na Korsice a Loeb může na domácí francouzské půdě za určitých okolností získat jako první jezdec rallye v historii pátý mistrovský titul za sebou.

Výsledky:

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:21:17,4, 2. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -24,9, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:02,5, 4. Duval, Pivato (Belg., Fr./Ford Focus) -1:10,8, 5. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) -3:27,4, 6. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -4:03,8, 7. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) -4:04,9, 8. Mikkelsen, Floene (Nor./Ford Focus) -5:19,6, ...16. Prokop, Tománek (ČR/Citroën) -20:07,6, 40. Tomaštík, Vrečka (ČR/Subaru Impreza) -45:46,7.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 15 soutěží): 1. Loeb 96 b., 2. Hirvonen 84, 3. Sordo 59, 4. Atkinson 42, 5. Latvala 37, 6. P. Solberg 36.

Pořadí týmů: 1. Citroen Total 159 b., 2. BP-Ford 132, 3. Subaru 81, 4. Stobart M-Sport Ford 52, 5. Munchi's Ford 22, 6. Suzuki 20.

Pořadí JWRC: 1. Ogier (Fr./Citroën C2) 34, 2. Burkart (Něm./Citroën C2) 30, 3. Gallagher (Ir./Citroën C2) 25, ...5. Prokop 22.