19. srpna 2007 • 00:00

Pešek vybojoval třetí místo na MS v Brně

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek vybojoval v dramatické Velké ceně České republiky ve třídě do 125 ccm na Masarykově okruhu v Brně třetí místo

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek vybojoval v dramatické Velké ceně České republiky ve třídě do 125 ccm na Masarykově okruhu v Brně třetí místo. Vítězství získal Španěl Hector Faubel před Italem Mattiou Pasinim. Pešek se dostal na třetí místo v závěrečném okruhu, kdy v nájezdu do kopce zaútočil na lídra šampionátu Maďara Gábora Talmacsiho. Pešek je po 36 letech dalším českým jezdcem, kterému se podařilo probojovat na stupně vítězů v brněnském závodě mistrovství světa. Před ním se to podařilo Bohumilu Stašovi, jenž v roce 1971 skončil druhý. "Jsem spokojený, chtěl jsem dojet na pódium. Měl jsem špatný start a všechno musel dohánět. Situaci mi ulehčil Gadea, ketrý spadnul. Čekal jsem až na poslední kolo, kdy jsem chtěl zaútočit. Bylo to těžké, neboť soupeři se vzájemně blokovali. Proto jsem rád, že se mi útok vyšel," řekl po závodě šťastný Pešek. Start z druhé řady mu příliš nevyšel, po chvilkovém zaváhání se propadl až na desáté místo. Bleskově vyrazil na špici nejrychlejší jezdec z kvalifikace Talmacsi, kterého se drželi Faubel a Pasini. Zaváhání ale Pešek stačil rychle napravit. Po průjezdu prvním kolem už byl osmý. Na špici se v první polovině závodu usadila dvojice Talmacsi - Pasini, která se střídala ve vedení. Aktivně jedoucí Pešek se postupně dostal až na třetí místo, když ztrácel v pátém okruhu na druhého Pasiniho 1,5 sekundy. K Peškovi se dotáhl Španěl Sergio Gadea, kterého pustil Pešek před sebe. K této dvojici se přidal ještě Faubel a všichni tři se po polovině závodu dotáhli na Talmacsiho s Pasinim. Závod dostal ve druhé polovině dramatický náboj, neboť pětice nejlepších tvrdě bojovala o umístění. Pět kol před cílem se utrhl Pasini, Pešek kontroloval skupinku z pátého místa. Tři kola před cílem vypadl z vedoucí skupinky Gadea, který skončil po smyku a pádu mimo trať. Pešek se vyhoupl na třetí místo a zaútočil na chvíli i na druhou pozici. Dvě kola před cílem se opět ocitl na čtvrtém místě a soustředil se na riskantní útok na stupně vítězů v posledním kole, který mu vyšel.