Fantazie, paráda! Charouzův tým získal v Monaku „zlaté double“! | iSport.cz
27. května 2018 • 20:16

Fantazie, paráda! Charouzův tým získal v Monaku „zlaté double“!

Autor: Roman Klemm
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP góly 26. kola: Jánošovo dělo nebo Hložkova šibenice
Karviná - Sparta: Dočkalův první gól po návratu na Letnou! Zvyšuje na 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

V zimě překvapil Antonín Charouz oznámením, že ve spolupráci se Scuderií Ferrari nasadí svůj tým ve Formuli 2. Trvalo to jen tři podniky, než tato spolupráce vynesla první zlatý pohár: Ital Antonio Fuoco perfektně využil své startovní pozice a častých přerušení k slavnému triumfu. A co víc, druhý jezdec český stáje Louis Delétraz nakonec skončil druhý! Ten ještě k tomu v prvním závodě víkendu dojel čtvrtý, přísun bodů pro historický první českou stáj v seriálu FIA F2 je pořádný.Už sobotní závod dal tušit, že Charouz Racing System je připraven velmi dobře. Švýcar Delétraz si dojel pro své nejlepší umístění sezóny, když zůstal jen kousek od pódia. A nebýt penalizace, kdo ví, kde by nakonec skončil Antonio Fuoco. To vše ale byla jen předzvěst věcí příštích. Přišla totiž sobota a obrovská radost českých fanoušků. Do historie opět velmi zasáhly penalizace, tentokrát ale hrály ve prospěch Charouz Racing System. Ale popořádku.

Pořadí startovního roštu sprintu Formule 2 již tradičně odpovídá obrácenému výsledku hlavního závodu, dle kterého osmý jezdec vyráží z pole position. Nikde jinde na světě to pochopitelně neznamená pro osmého předchozího závodu tak velkou výhodu, jako v úzkých ulicích Monaka. A tím byl letos Antonio Fuoco. Jistě, dvaadvacetiletý pilot si v pátek asi myslel na lepší umístění, za daných okolností ale bylo 8. místo v cíli to nejlepší, co se mu v ohledu na sobotu mohlo stát. Hned za Italem ovšem čekali na jeho sebemenší zaváhání vítěz sprintu z Barcelony Jack Aitken (ART), favorit Lando Norris (Carlin), vždy usměvavý Ind Arjun Maini (Trident), Charouzovo druhé horké želízko v ohni Monte Carla Louis Deletraz, bývalý jezdec F1 Roberto Methi (MP), outsider Sean Gelael (Prema) a páteční vítěz Artem Markelov v jeho zbrusu nové Dallaře týmu Russian Time.

Do 38 kol dlouhé honičky Monakem vyrazil junior Ferrari v Charouzově rudém voze dobře. Kritickou první zatáčkou St. Devote projel jako první, zatímco se za ním prodral Norris před Aitkena. Hůře dopadli Japonec Makino (Russian Time) a Ital Ghiotto (Campos), kteří doplatili na stále ještě nevyřešené vrtochy nového vozu F2 a nehnuli se z místa. Následující virtuální safety car dopřál Fuocovi několik minut oddechu. Českému týmu hrála do karet i skutečnost, že Aitken po prvním kole zajel do boxů a vzdal. Na třetí pozici se tedy posunul druhý vůz stáje Charouz s Delétrazem v kokpitu. Za Švýcarem se seřadili Maini, Markelov, Merhi a Němec Maxi Günther. Na ostré závodění si diváci museli počkat až do 10. kola - o prodloužení safety caru na trati se totiž postaral Gelael, když ve 4. kole havaroval u koupaliště.      

Po re-startu si Fuoco šikovně vybudoval sekundový náskok na Norrise, zatímco se jeho týmový kolega musel bránit Mainimu. Na Inda se při tom tlačil rozjetý Markelov a v 17. kole se před jezdce Tridentu povedeným manévrem dostal v zatáčce Rascasse. Ruský junior Renaultu pak hned začal atakovat třetího Deletraze. Neutralizace po Russellově chybě ve 20. kole dopřála Delétrazovi dvě kola klidu, hned po restartu se ovšem musel znovu soustředit na obranu svého místa před očividně rychlejším vozem týmu Russian Time. V Rascasse se Markelov pokusil o předjetí, oba vozy se dotkly a pokračovaly v nezměněném pořadí.

A zase pomohla neutralizace: Před novou šikanou se Albon pokusil zaútočit na 8. Nissanyho, což skončilo srážkou.

Závod se mezitím přiblížil maximální časové hranici a musel být zkrácen na 30 kol. Diváci se po úklidu pasáže u přístavu právě těšili na rozhodující sprint závěrečných 2 kol, když Fukuzumi s Ferruccim zatarasili pomalou zatáčku u restaurace Rascasse. Na trať tedy znovu vyjel Safety Car a Fuoco za ním mohl neohrožen projet cílem jako vítěz! Radost českého týmu byla obrovská a nezkazil ji ani dodatečný zásah traťových komisařů. Ba právě naopak Fuoco sice dostal penalizaci 0,8 sekundy, což v jeho případě na prvním místě nic nezměnilo. Doplatil na ni však druhý Lando Norris, který si k výsledném času musel přičíst 1,1 sekundy. Znamenalo to, že ho v konečném účtování přeskočil Delétraz a český tým bral na slavné trati double! Jaká to povedená sobota pro český motorsport: První triumf nového týmu Charouz ve Formuli 2, oba piloti na stupni vítězů na prvním a druhém místě. Jen tak dál, chlapci! Sponzoři týmu musí být určitě spokojeni, hlavně společnost FAST ČR, která „má pod sebou“ mimo jiné i značku Sencor. Šampionát pokračuje za měsíc v Le Castelletu. 

Výsledek sprintu Formule 2 v Monaku:

1

Antonio Fuoco

Charouz Racing System

30

48m45.173s

2

Louis Deletraz

Charouz Racing System

30

1.269s

3

Lando Norris

Carlin

30

1.472s

4

Artem Markelov

RUSSIAN TIME

30

3.291s

5

Arjun Maini

Trident

30

6.649s

6

Maximilian Günther

BWT Arden

30

7.155s

7

Roberto Merhi

MP Motorsport

30

10.299s

8

Nicholas Latifi

DAMS

30

11.442s

9

Nyck de Vries

Pertamina Prema Theodore Racing

29

-1 kolo

10

Luca Ghiotto

Campos Vexatec Racing

29

-1 kolo

11

Nirei Fukuzumi

BWT Arden

27

-3 kola

12

Santino Ferrucci

Trident

27

-3 kolas

-

Roy Nissany

Campos Vexatec Racing

25

Nedojel

-

Alexander Albon

DAMS

25

Nedojel

-

Ralph Boschung

MP Motorsport

20

Nedojel

-

George Russell

ART Grand Prix

18

Nedojel

-

Sean Gelael

Pertamina Prema Theodore Racing

3

Nedojel

-

Tadasuke Makino

RUSSIAN TIME

2

Nedojel

-

Jack Aitken

ART Grand Prix

1

Nedojel

 

Průběžné pořadí jezdců
1. L. Norris 98 bodů
2. A. Markelov 71 bodů
3. A. Albon 71 bodů
4. G. Russell 62 bodů
5. J. Aitken 49 bodů
6. N. De Vries 46 bodů
7. S. Sette Camara 46 bodů
8. Antonio Fuoco 39 bodů
9. Sean Gelael 19 bodů
10. Nochilas Lafiti 26 bodů
11. Louis Delétraz 24. Bodů
12. Roberto Mehri 23 bodů

Průběžné pořadí týmů
1. Carlin 144 bodů
2. ART Grand Prix 111 bodů
3. DAMS 93 bodů
4. Russian Time 75 bodů
5. Pertamina Prema Theodore Racing 75 bodů
6. Charouz Racing System 63 bodů

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud