7. února 2023 • 14:58

Rada ČUS proti startu Rusů na Hrách: Loajalitě autoritářům bylo dost!

Autor: mm
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Podívejte se na kontroverzní vítězství Borárose proti Medvedovskému na FABRIQ 2
SESTŘIH: Kometa Brno - Vítkovice, 2:1. Brňané srovnali stav série
VŠECHNA VIDEA ZDE

Statutární orgán Česká unie sportu nesouhlasí s účastí ruských a běloruských sportovců na LOH v Paříži 2024. Zároveň vyzývá Český olympijský výbor, aby se jednoznačně vymezil vůči MOV – zejména pak proti záměru hledání cest pro účast sportovců ze zemí, které už rok terorizují Ukrajinu nebo se na tom podílejí.Stanovisko Mezinárodního olympijského výboru znepokojuje zástupce České unie sportu, která sdružuje přes sedm tisíc sportovních klubů a 75 národních sportovních svazů. Podle statutárních zástupců této organizace by neměli být sportovci Ruska a Běloruska vůbec připouštěni do kvalifikací o olympijské hry, a to ani pod neutrální vlajkou.

„Jsme země, která si prošla ruskou okupací, a není možné, abychom právě my na základě těchto úmorných zkušeností jakýmkoliv náznakem schvalovali zapojení ruských sportovců do takto významné události, která vyzdvihuje respekt a úctu k soupeři. Představitelé ruského režimu rozhodně v současné době olympijské myšlenky nesdílejí, když zabíjejí barbarským způsobem ukrajinské rodiny nebo sportovce,“ prohlásili zástupci ČUS.

„Zároveň moc dobře víme, jak funguje lživá ruská propaganda, která by okamžitě využila startu jejich sportovců na olympijských hrách v Paříži.“

Podle České unie sportu by se ČOV měl postavit k záležitosti jednoznačně. „Rada ČUS apeluje na Český olympijský výbor, aby se jednoznačně vymezil proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě, a to v jakékoliv formě,“ tvrdí ČUS.

„MOV už byl dostatečně loajální autoritářským režimům, když umožnil na jejich území konání olympijských her. V současné době je však na místě ukázat rozhodnost v tom, že takto nebývale agresivní chování vůči jinému státu do civilizované společnosti prostě nepatří. Kde jinde, než na půdě olympismu, bychom se proti tomu měli jednoznačně vymezit,“ dodává v prohlášení Rada ČUS.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud