Účet za Peking: 40 milionů korun | iSport.cz
1. října 2008 • 16:49

Účet za Peking: 40 milionů korun

Autor: ČTK
ceska vlajka
TOP VIDEA
Prymula hrozí omezeními. Zavře hokej krám? Na fotbale možná limit 3 000
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český olympijský výbor (ČOV) vynaložil na účast na olympijských hrách v Pekingu 39,28 milionu korun, takže se téměř přesně trefil ve svých předpokladech, které počítaly s náklady ve výši 40 milionů.Výprava 134 českých sportovců získala tři zlaté a tři stříbrné medaile a vedení ČOV nyní zpracovává detailní analýzu vystoupení olympijského týmu.
Funkcionáři dnes oznámili, že ČOV v letošním roce hospodaří s vyrovnaným rozpočtem - příjmy i výdaje dosáhly 125,88 milionu korun.

Od státu letos plynulo do olympijského hnutí 26 milionů korun na reprezentaci, dalších šest milionů na činnost a 20 milionů doputovalo přes ČOV svazům. Čtrnáct milionů korun získal výbor ze svého podílu v Sazce, třináct milionů obdržel od Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Největší podíl - 39,4 milionu - získal ČOV z marketingu.

Mezi výdaji je nejvyšší položkou 55,2 milionu pro sportovní svazy na zajištění reprezentace, celkem 16 milionů spolkl provoz ČOV a jeho sekretariát. Do sociálního programu pro bývalé olympioniky věnoval ČOV šest milionů korun.

V současnosti zpracovává ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy analýzu toků peněz do sportu, kterou si po olympiádě na konci srpna objednal premiér Mirek Topolánek. Výsledek by měl být znám do konce listopadu. "Finanční toky jsou nesmírně složité, řadu let živelné, kontrola toků prostředků je nutná," řekl novinářům místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Zedníček.

Náměstek pro sport na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Jan Kocourek je ale proti, aby vzniklo samotné ministerstvo sportu, o čemž se už několik let diskutuje. "Objem prostředků je malý a spotřeba úřadu je velká. Ale měla by vzniknout centrála, kde by byl přehled a odbouraly by se duplicity," prohlásil Kocourek.

ČOV se zdrženlivě vyjadřuje k případnému zrušení Českého svazu tělesné výchovy a sportu, přes který plynou další státní prostředky do sportu. "ČSTV se posunul na úroveň servisní organizace. Je to vůle sportovních svazů, které takový servis chtějí," řekl místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Témata:  sport, olympijské, finance

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud