12. října 2014 • 16:50

Hattrick pro královnu! Velkou pardubickou ovládla Orphee des Blins

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pastova show, oslavy na střeše autobusu a narvaný Staromák
Irgl rozebírá mistry. Rulíkovi dodávalo sílu… Pasta bude jezdit dál, Kaše mě překvapil
VŠECHNA VIDEA ZDE

Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem přepsala dějiny Velké pardubické. 12leté hnědce se jako první klisně podařilo vyhrát nejslavnější český dostih potřetí za sebou. Ve 124. ročníku ale musela bojovat až do konce, dorážejícího Al Jaze za sebou nakonec v dramatickém finiši nechala o třičtvrtě délky. Osminásobný vítěz Josef Váňa s Tiumenem dokončil závod na konci startovního pole jako šestnáctý.Dvanáctiletou Orphee des Blins dovedl k vítězství stejně jako v minulých dvou letech žokej Jan Faltejsek. Klisna stáje DS Pegas se brzy po startu podle očekávání ujala diktování tempa a bez větších potíží si doběhla pro další úspěch, jímž majiteli vydělala dva miliony korun.

"Jak se může cítit vítěz Velké pardubické? Výborně!" zářil žokej Faltejsek u vážnice. "Pravděpodobnost, že vyhrajeme, byla velká, ale nikdy nevíte. Kobyla je zvyklá chodit rychle, výborně skáče, na tom vydělává a i proto vyhrála."

Fanouškovský transparent na Velké pardubické našel naplnění. Orphee des Blins jako první klisna v historii vyhrála potřetí za sebouFoto Jaroslav Legner (Sport)

Dvakrát ovládla Orphee des Blins dostih suverénním způsobem a Faltejsek si mohl cílovou rovinku vychutnat. Tentokrát musel odrážet útok Al Jaze s Josefem Sovkou a přiznal, že mu zatrnulo. "Nervy to byly a nebylo příjemné, když na mě Al Jaz šel. Musel jsem ze sebe a potažmo z koně dostat to nejlepší," řekl.

Třemi triumfy Orphee des Blins napodobila ryzku Lady Anne, která Velkou pardubickou jako dosud jediná klisna ovládla třikrát, ale mezi svými výhrami v letech 1891, 1894 a 1896 měla pauzy.

Váňa po své 28. a (asi) poslední Velké pardubické: Porazil nás věk
Video se připravuje ...

Čtyři vítězství v proslulém dostihu vybojoval jen legendární Železník. Zda se mu Orphee des Blins pokusí příští rok vyrovnat, není podle jejího majitele Jiřího Trávníčka jisté. "Je obdivuhodné, co dokázala. V nejlepším se má končit, má za sebou dost zranění," řekl po skončení dostihu České televizi.

Se zraněním odjel na vyšetření žokej Josef Bartoš, jenž spadl na Taxisově příkopu se Zulejkou. Devítiletá klisna podle České televize dostih nepřežila. Na obávané překážce v úvodu Velké pardubické upadli také Amaragon a Nikas. Z 22 startujících dokončilo 6900 metrů dlouhý dostih 15 koní.

Dramatický dojezd Velké pardubické: Al Jaz pronásleduje vítězku Orphee des Blins
Dramatický dojezd Velké pardubické: Al Jaz pronásleduje vítězku Orphee des Blins

124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (překážkový dostih na 6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 milionů korun):
1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, stáj DS Pegas),
2. Al Jaz (ž. Sovka),
3. Klaus (ž. Myška),
4. Universe of Gracie (ž. Kousek),
5. Kasim (ž. Novák),
6. Zarif (ž. Stromský).
Čas: 9:08,25.
Výrok: tuhý boj 3/4 - 13 - 1.

Další dostihy:
I. Marmiton (ž. Matuský) - Playmona - Mesi,
II. Luminator (ž. Brečka) - Barateus - Tahini,
III. Al Bustan (ž. Stromský) - Stretton - Vivat,
IV. Zugor (Liška) - Kimenne - Wild Danger,
V. Shaman (ž. Matuský) - Ryana - Vandual,
VI. Modena (ž. Andrés) - Goscater - Sheron,
VII. Fafintadenient (ž. Váňa ml.) - Gejzir - No Time To Lose.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud