MS v plavání: Bez «kondomů» nejsou rekordy | iSport.cz
Ivo Pospíšil
27. července 2011 • 13:23

MS v plavání: Bez «kondomů» nejsou rekordy

TOP VIDEA
Kadlec ve velkém rozhovoru o koronaviru, pohodě na Slovácku, ale i Spartě. Jak žije bez fotbalu?
TOP 5 extrémních sportů: sjezd aktivní sopky nebo skákání z útesu do moře
VŠECHNA VIDEA ZDE

Stačí pár centimetrů oděvu navíc a zlatá medaile se mění v okamžitou diskvalifi kaci. Tvrdá a přísně kontrolovaná pravidla ohledně plaveckých úborů panují na letošním mistrovství světa v Šanghaji, kde se organizátoři snaží zabránit možnému boomu s lámáním rekordů. Kontroverzní celotělové plavky z polyuretanu (známé i jako „kondomy“) jsou zakázány a závodí se v osvědčené klasice.Když před dvěma lety padlo na mistrovství světa v Římě díky revolučním polyuretanovým plavkám neuvěřitelných třiačtyřicet světových rekordů, plavečtí puritáni se bouřili. „Zakažte ty kondomy. Je to urážka legend,“ apelovali. Mezinárodní plavecká federace (FINA) je pak vyslechla. A od té doby se dají všechny nové rekordy spočítat na prstech jedné ruky. Jsou pouze čtyři.

V Šanghaji, kde se nyní koná mistrovství světa, navíc zatím nepadl ani jeden. Podvádět se totiž nedá, kontroly jsou pravidelné a ostré. Materiál či délka úboru se měří před každým závodem podle jasně stanovených pravidel: Muži musí mít plavky maximálně od pupku ke kolenům, ženy zase od ramenou ke kolenům. Rychlejší a modernější celotělový oděv, z něhož by koukala jen hlava, je zamítnut.

„Kdo si ale myslí, že bez něj nebudeme moct lámat rekordy, mýlí se,“ tvrdí nicméně Američan Michael Phelps. „I v těchto klasických plavkách můžeme být rychlejší než dříve. Závodníci zapracovali na drobnostech, které dohromady ale přináší velké výsledky. A někteří už i plavou rychleji než s těmi celotělovými plavkami,“ myslí si.

Plavání nicméně vykročilo „proti proudu“ – místo modernizace ustoupilo ve vývoji dobrovolně zpět. Jenže návrat k tradičním bermudám má zase působit šetrněji než splašená smršť rekordů, které zvládla díky polyuretanovým plavkám stanovovat i patnáctiletá slečna (například Švédka Sjöströmová, jež zlomila na MS 2009 letitý rekord Inge de Bruijnové).

Kontroverzní oděv už totiž místy připomínal neopren. Nadnášel, zvyšoval rychlost a po dobu, kdy byl povolen, se zaplavalo neuvěřitelných 255 světových rekordů. „Jsem si jistý, že ženám, které sledují závod, se teď plavání líbí více než dříve. Mohou totiž na mužích vidět i to, co dříve kvůli celotělovým plavkám neviděly,“ žertoval australský kouč Leigh Nugent, ovšem zároveň vážně dodal: „Určitě bych to ale tak nechal. Po té spršce rekordů musíme náš sport stabilizovat a vrátit mu důstojnost. Současné pravidlo proto považuji za správné.“

A souhlasí s ním i samotní plavci. Vidina rekordu je nyní rázem vnímána nejen jako boj proti soupeřům, ale také revoluční technologii, díky níž jsou současné nejlepší časy stanoveny. „Chceme dokázat, že v plavkách to není,“ burcoval i včerejší vítěz kraulařské dvoustovky Ryan Lochte.

Michael Phelps
Michael Phelps


Bouřlivé debaty ovšem nekončí. Proti současnému pravidlu jsou zejména výrobci plavek a také sponzoři, kteří mají rázem méně možností umístit na závodníky svá loga. V tuto chvíli se jim doporučují různé tetovací prášky na holá těla plavců nebo barvy henna. „Návrat k celotělovým plavkám by ale byl rozhodně nejlepší. Sponzoři by to jistě uvítali,“ přiznal tudíž prezident italské plavecké federace Paolo Barelli a netají se, že by chtěl na dalším zasedání federace znovu jednat o možných změnách.

Jeho protest ovšem není zatím příliš slyšet. Veřejnost je spokojená, plavání ji více baví a současnou situaci kvituje i samotná FINA. Už ve chvíli, kdy se totiž plavky zakazovaly, bylo pro jejich zrušení hned 186 jejích zástupců. Proti se tehdy vyjádřilo jen sedm.

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud