15. července 2007 • 00:00

Češi vezou z Lucernu tři kovy

Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Ondřej Synek vyhrál podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru skifařů. První příčku si pojistil třetím místem v závěrečném závodu třídílného seriálu v Lucernu.

Ondřej Synek vyhrál podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru skifařů. První příčku si pojistil třetím místem v závěrečném závodu třídílného seriálu v Lucernu. Zvítězil Novozélanďan Mahe Drysdale, Synka dnes porazil i Brit Alan Campbell. Stříbrem potvrdily formu před mistrovstvím světa také skifařka Miroslava Knapková a třetí příčkou párová čtyřka. Synek vyhrál předchozí závody SP v Linci a Amsterodamu a už postupem do finále na jezeře Rotsee si prakticky pojistil celkový triumf. Z něj se radoval už v roce 2005, o dva roky dříve vyhrál Světové pohár ve dvojskifu. Hned po startu se Synek posunul do čela, kde vydržel tři čtvrtiny trati. V závěru mu ale začaly docházet síly a na poslední pětistovce náporu dvou soupeřů neodolal. Knapková ani dnes nestačila na běloruskou suverénku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou, stříbro uhájila těsně před Číňankou Siou-jün Čang. Párová čtyřka Petr Vitásek, Tomáš Karas, Jakub Hanák a David Jirka boj o zlato prohrála při neúčasti polských mistrů světa s Ruskem a Francií. Čtvrtá česká loď ve finále čtyřka bez kormidelníka ve složení Michal Horváth, Jan Gruber, Milan Bruncvík, Karel Neffe skončila pátá. V závodu skifařek se nejlepší žena posledních let Karstenová od začátku utrhla od zbývajících pěti finalistek a bezpečně si dojela pro hattrick v třídílném SP. Knapková, jež nebyla stoprocentně zdravotně fit, neboť ji během týdne trápily bolesti v břišní oblasti, tentokrát ztratila necelé tři sekundy. V polovině závodu Knapková držela stříbrnou pozici, ale na metě 1500 metrů už byla před ní i čínská soupeřka. V závěru však česká vicemistryně světa zvýšila frekvenci na maximum a útok Siou-jün Čang odrazila. Při prvním letošním vzájemném souboji je dělil v cíli zhruba metr. Knapková skončila druhá stejně jako na začátku června v Linci, při její absenci před třemi týdny v Amsterodamu skončila za Karstenovou právě Číňanka. Výsledky: Muži: Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:45,65, 2. Campbell (Brit.) 6:45,94, 3. Synek (ČR) 6:47,28. Dvojskif: 1. Endrekson, Jaanson (Est.) 6:17,63, 2. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:19,13, 3. Špik, Čop (Slovin.) 6:19,97. Dvojskif lehkých vah: 1. Rasmussen, Quist (Dán.) 6:20,19, 2. Hirling, Varga (Maď.) 6:22,79, 3. Purchase, Hunter (Brit.) 6:23,32, ...finále B: 3. J. Vetešník, O. Vetešník (ČR) 6:32,36. Dvojka bez korm.: 1. Ginn, Free (Austr.) 6:27,31, 2. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:29,14, 3. Peron, Cadot (Fr.) 6:32,75, ...finále B: 3. Schindler, Makovička (ČR) 6:43,53. Párová čtyřka: 1. Rusko 5:47,11, 2. Francie 5:47,30, 3. ČR (Vitásek, Karas, Hanák, Jirka) 5:48,11. Čtyřka bez korm.: 1. Nizozemsko 5:51,48, 2. Británie 5:52,05, 3. Nový Zéland 5:52,19, ...5. ČR (Horváth, Gruber, Bruncvík, Neffe) 5:58,72. Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Británie 5:58,07, 2. Francie 5:59,02, 3. Nizozemsko 5:59,04. Osma: 1. Kanada 5:30,59, 2. Německo 5:32,73, 3. Rusko 5:33,94. Ženy: Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:25,78, 2. Knapková (ČR) 7:28,42, 3. Siou-jün Čang (Čína) 7:28,72. Dvojskif: 1. G. Eversová-Swindellová, C. Eversová-Swindellová (N. Zél.) 6:58,45, 2. Huthová, Waleská (Něm.) 7:00,56, 3. Schiavoneová, Sancassaniová (It.) 7:01,61, ...finále B: 4. Antošová, Vařeková (ČR) 7:14.68. Dvojka bez korm: 1. Haighová, Colesová (N. Zél.) 7:06,67, 2. Cookeová, Mickelsonová (USA) 7:08,00, 3. Damianová, Susanuová (Rum.) 7:13,16. Párová čtyřka: 1. Británie 6:20,54, 2. Německo 6:22,37, 3. Rumunsko 6:25,89. Osma: 1. USA 6:04,36, 2. Německo 6:06,55, 3. Nizozemsko 6:09,93.