Jachtu potopila pravděpodobně velryba | iSport.cz
27. prosince 2008 • 10:20

Jachtu potopila pravděpodobně velryba

Autor: ČTK
Velrybí mládě
TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Pravděpodobně střet s velrybou se stal během slavného závodu ze Sydney do Hobartu osudným jachtě Georgia, která se následně potopila.Její čtrnáctičlennou posádku zachránili další účastníci závodu z jiné lodi.

K čtvrtému triumfu za sebou v prestižní regatě míří jachta Wild Oats XI, která několik hodin před cílem pluje v čele s výrazným odstupem před druhou ASM Shockwave a třetí Skandií.

Vedoucí lodě měly dlouho náskok vůči traťovému rekordu, který vytvořila v roce 2005 právě Wild Oats, když urazila 628 námořních mil (1163 kilometrů) za jeden den, 18 hodin, 40 minut a deset sekund. Slabší vítr u tasmánského pobřeží však posádce vedené kapitánem Markem Richardsem nejspíš rekordní vyhlídky zhatí.

Zhruba 19 hodin po startu skončila plavba pro Georgii. Šestnáctimetrová novozélandská loď ztratila po srážce s kytovcem kormidlo a začala nabírat vodu. Její volání S.O.S. vyslyšely posádky Telcoinabox Merit a Ragtime, které uhnuly z vytyčeného kurzu a zapojily se do záchrany svých soupeřů.Jachtaři z Georgie vyvázli bez zranění a policejními plavidly dorazili v pořádku na pevninu.

"Merit odvedla skvělou práci," řekl člen posádky Georgie Matt Hanaford rozhlasové stanici ABC. "Pak připlula ještě jedna loď, ale my jsme si moc nevybírali. Naskočili jsme na tu první," uvedl.

Podle majitele potopené jachty Graema Ainleyho se vše odehrálo velmi rychle. "Pluli jsme pod spinakrem rychlostí asi 15 uzlů. Najednou jsme slyšeli velkou ránu, pak najednou druhou. Kormidlo přestalo fungovat a do lodi se hrnula voda. Snažili jsme se ji zastavit, ale bylo to pořád horší, tak jsme se rozhodli raději loď opustit," řekl Ainley oficiálnímu webu závodu.

Kvůli poničenému stěžni opustila regatu také jachta Sanyo Maris, která se vydala zpět do Sydney. Kolizi se nevyhnula ani vedoucí loď původně stočlenného pole Wild Oats, jíž se do zavěšení kormidla zamotal asi dvoumetrový žralok; zakrátko se ale sám osvobodil a bez následků odplul pryč.

Témata:  sport, jachting, verlyba
 
Články odjinud


Články odjinud