Plavec (†26): Nechtěl vzdát. Zemřel 400 m před cílem | iSport.cz
25. října 2010 • 09:47

Plavec (†26): Nechtěl vzdát. Zemřel 400 m před cílem

Autor: rou
TOP VIDEA
Mountfield HK - Třinec: Za tenhle nafilmovaný pád dostal Smoleňák pokutu Mountfield HK - Třinec: Za tenhle nafilmovaný pád dostal Smoleňák pokutu
Hradní stráž je na místě! Podívejte se do O2 areny před Prague PlayOffs Hradní stráž je na místě! Podívejte se do O2 areny před Prague PlayOffs
VŠECHNA VIDEA ZDE

Celý plavecký svět zasáhla tragédie Američana Frana Crippena (†26), který zkolaboval v závěrečném závodě Světového poháru dálkových plavců na 10 kilometrů ve Fujairahu poblíž Dubaje. Příčina jeho smrti se stále vyšetřuje, představitelé plavecké federace mluví o totálním vyčerpání, závodníci a lidé z jejich okolí jsou ovšem přesvědčeni, že za smutnou událostí stojí příliš teplá voda v Perském zálivu."Je nám líto, že zemřel, ale nemohli jsme nic dělat. Byl unavený a příliš se snažil," prohlásil šéf plavecké asociace ve Spojených arabských emirátech Ayman Saad. "Zkolaboval 400 metrů před cílem," dodal Saad.

"Podle lékařské zprávy byl totálně vyčerpaný, to mi řekli," uvedl prezident mezinárodní federace plaveckých sportů FINA Julio Maglione. "Zkolabovat musel kvůli tomu," myslí si Uruguayec.

Vedení FINA tvrdí, že podle regulí bylo při závodě všechno v pořádku. Pravidla totiž myslí jen na minimální teplotu vody, horní hranici už nijak neřeší. "To je při závodech na takových místech obvyklé," řekl agentuře AP výkonný ředitel FINA Cornel Marculescu.

Vzpomínka na Frana Crippena - přátelé házejí květiny do vody Perského zálivu
Vzpomínka na Frana Crippena - přátelé házejí květiny do vody Perského zálivu

"Někomu to (teplejší voda) vyhovuje, někomu ne," krčí rameny s tím, že organizátoři nemohli nic víc udělat. Podle Saada navíc teplota vody na startu nepřesáhla 29 stupňů. S tím ale nesouhlasí vítěz závodu Thomas Lurz z Německa.

Fran Crippen získal na mistrovství světa v dálkovém plavání dvě medaileFran Crippen získal na mistrovství světa v dálkovém plavání dvě medaileFoto Reuters

"Voda byla šíleně teplá - rozhodně měla víc než 30 stupňů. Bylo to prostě moc. Problémy neměl jen jeden závodník. Bylo jich spousta, kteří měli vážné problémy," tvrdí Lurz, podle něhož si plavci stěžovali na oteklé končetiny, dehydrataci a někteří byli vyčerpáním zmatení.

Minimálně tři také byli převezeni do nemocnice, odkud byli v pondělí propuštěni. Lurz si také myslí, že nebylo v pořádku ani technické zabezpečení závodu. První, kdo si všimli, že Crippen nedorazil do cíle, byli sami plavci. A pár z nich se ho také okamžitě vydalo hledat.

"Je nepřípustné, aby plavci vyrazili zachraňovat dalšího závodníka. To je hrozné. Mělo tam být daleko víc lodí a záchranných člunů," tvrdí jeden z nejlepších světových plavců. Crippena podle něho stála život jeho touha dokončit závod za každou cenu.

"Jsem si jistý, že zkoušel úplně všechno, protože měl srdce opravdového sportovce. Nikdy by nevzdal závod." Ten v teplé vodě Perského zálivu pro něho ale byl posledním...

 

Aktuální sportovní soutěže

Global Champions Prague Playoffs (21. - 24. listopadu 2019, O2 arena)
Program Vstupenky Anna Kellnerová Aleš Opatrný

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Články odjinud


Články odjinud