Sobotní program ohrožuje počasí, hrozí přesun | iSport.cz
5. listopadu 2010 • 11:38

Sobotní program ohrožuje počasí, hrozí přesun

Autor: čtk
Ondřej Synek
TOP VIDEA
Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji
Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes? Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sobotní finálový program veslařského mistrovství světa je ohrožen. Pořadatelé na Novém Zélandu mají problémy s počasím, zejména se silným větrem, a existuje tak varianta, že se druhý finálový den přesune až na neděli. Změna by se týkala i dvojice českých medailových nadějí Ondřeje Synka a Miroslavy Knapkové.Silný boční vítr poznamenal již páteční finálový program a řada favoritů na něj doplatila umístěním mimo stupně vítězů. Pořadatelé a mezinárodní veslařská federace FISA se totiž rozhodli, že nezmění nasazení do drah, a výhodu tak získaly lodě na kraji.

"Změna drah a nasazování od kraje je celkem běžný krok v případě, že fouká silný boční vítr, což se tady stalo. Měli to udělat, ale usoudili, že to není nutné. Pouze se dráhy posunuly více na jezero. Nejezdilo se v drahách jedna až šest, ale dva až sedm," řekl ČTK manažer české reprezentace Dušan Macháček.Na nepřízeň počasí doplatil v semifinále i český dvojskif David Jirka, Petr Vitásek, jenž jel v nejméně výhodné šesté dráze a do finále z pátého místa nepostoupil. Ještě hůře dopadli Britové na čtyřce bez kormidelníka, úřadující světoví šampioni a hlavní favorité dojeli až čtvrtí. "Pro ně to bylo ještě horší než pro nás, bylo to neregulérní," řekl Vitásek.

V sobotu by na jezeře Karapiro neměl foukat boční vítr, ale takzvaný povítr. V tom případě by měli problém všichni, byly by velké vlny. "Proto už se mluví o tom, že se může celý program zrušit a přesunout na neděli. Zatím ale platí původní program," uvedl Macháček, kterému již zástupci mezinárodní federace potvrdili, že kdyby byly v sobotu stejné povětrnostní podmínky jako dnes, změnili by tentokrát druh nasazování do jízd.Problémem je, že organizátorům se zatím nedaří správně předpovídat směr větru. "Například na pátek předpovídali povítr, a foukal boční. Sílu se jim daří trefovat, ale směr ne," pousmál se šéf české výpravy. Do smíchu ale na Novém Zélandu veslařům není. Kvůli počasí už musel být program jednoho dne zrušen, s ohledem na velké vlny se nezávodilo v neděli.

Kdyby se program posunul, měl by velké problémy zejména Synek. S ohledem na plánovaný pondělní porod přítelkyně má totiž letenku do Prahy objednanou už na neděli. Do Česka se chtěl vracet dříve než zbytek české výpravy. "Už to řešíme a sháníme mu jinou," přiznal Macháček.

 
Články odjinud


Články odjinud