Čtyři setiny sekundy chyběly kajakáři Švábovi k medaili

Autor: sam
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Český kajakář Filip Šváb zaostal pouhé čtyři setiny sekundy za medailí ve sprintu na 200 metrů při Světovém poháru rychlostních kanoistů v Račicích. Obsadil páté místo. Stejná příčka patří i jediné české kanoistce na této trati Anně Navrátilové. Deblkajak Andrea Doktorová, Michaela Fasnerová obsadil desáté místo.

Kajakář Filip Šváb sprintuje ve finále na 200 metrů při finále SP v Račicích.
„Fakt jsem skončil čtyři setiny za medailí?“ ptal se po dojezdu Šváb a pokračoval: „Tak to je krásné. Jsem rád, že jsem vůbec někoho předjel, protože jsem do závodu šel z tréninku, nijak speciálně jsem se na něj nepřipravoval. Tedy mohu být spokojený a konečně dát si pivo.“ Kde „ztratil“ ony čtyři setiny k medaili, Šváb netuší: „Je to takový fofr, vždyť to není ani jeden záběr. Mohlo to být tím, že dráhy 1 a 2 byly v závětří, kdežto já jel v osmičce. Závěr už je jen o štěstí.“ Přesto se pokusil „kopnutím lodě při posledním záběru před cílem ještě o kousek posunout. „Ale ano, ten ´kop´ skutečně pomůže, možná jsem ho měl udělat o chviličku dřív,“ přemítal Šváb, který sní o olympijské kvalifikaci. „Vím, že správně trénuji a věřím, že směrem k mistrovství světa v Maďarsku půjde moje výkonnost ještě nahoru.“ Cíl má jasný. Projít do finále v Szegedu a v něm skončit nejhůře osmý. „A pak už bych se mohl těšit na olympiádu v Londýně,“ pravil Šváb.

Mezi singlkanoistkami dominovala úřadující mistryně světa Kanaďanka Laurence Vincent-Lapointeová, která ve finálových závodech na 200 metrů vyhrála s největším náskokem – přes dvě sekundy. Češka Anna Navrátilová byla spokojená se svým pátým místem. „Paráda, dojela jsem a nebyla jsem poslední,“ radovala se v cíli bývalá singlkajakářka, která do kanoe přesedla před necelým rokem. „Byl to chvilkový nápad, ale mně se kanoe vždy líbila,“ popsala start své kariéry na C1 a pokračovala: „A už bych neměnila. Ani přestože stále bojuji. Nejvíc se stabilitou a řízením. Při trénincích se cítím stále lépe a věřím, že jednou tuto disciplínu zařadí na olympiádu a já se na ni snad kvalifikuji. Udělám proto vše.“ Na trati zažila kritickou chvilku, když najela na vlnu od vítězné Kanaďanky. „To se mnou dost zamávalo a rozhodilo mě to. Dokonce jsem musela na chviličku přestat pádlovat, abych se srovnala,“ popsala Navrátilová.

Pro Doktorovou s Fasnerovou byl už postup do A-finále obrovským překvapením a úspěchem. Společně si do deblkajaku sedly teprve před dvěma týdny. „Prostě jsme si tak nějak ´zbyly´,“ hlásily v cíli svého prvního velkého finále na Světovém poháru. „Co nám chybí? Více zkušeností a síla,“ přiznala Fasnerová. „A souhra,“ doplnila Doktorvá, neteř reprezentačního trenéra a dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty 1996 Martina Doktora. Nyní hodlají spolu více trénovat a kromě sprintu se vrhnou i na olympijskou trať 500 metrů.

Výsledky SP v rychlostní kanoistice – Račice
Ženy - 200 m – C1:
1. Vincent-Lapointeová 51,462 sek., 2. Haywoodová (obě Kan.) 53,635, 3. Cordelierová (Fr.) 55,295, … 5. Navrátilová (ČR) 1:02,141 min.
K1: 1. Portelaová (Port.) 41,970 sek., 2. Mikkonen (Fin.) 42,250, 3. Walkerová (V. Brit.) 42,276.
K2: 1. Schuringová, Schwarzová (Rak.) 39,603 sek., 2. Rodriguesová, Vasconcelosová (Port.) 39,750, 3. Kmeťová, Kohlová (SR), … 9. Doktorová, Fasnerová (ČR) 42,043.
500 m - K2: 1. Chudženková, Paltaranová (Bělor.) 1:44,757 min., 2. Schuringová, Schwarzová (Rak.) 1:45,863, 3. Belcherová, Hannahová (V. Brit.) 1:47,023.

Muži - 200 m -  K1: 1. McKeever (V. Brit.) 36,537 sek., 2. Zavolskij (Rus.) 36,557, 3. Zerial (It.) 36,963, … 5. Šváb (ČR) 37,003.
K2: 1. Hybois, Jouve (Fr.) 32,371 sek., 2. Heath, Schofield (V. Brit.) 32,757, 3. Straume, Rumjancevs (Lot.) 33,031.
C1: 1. Štyl (Rus.) 40,570 sek., 2. Dalton (Kan.) 41,196, 3. Ignatov (Rus.) 41,436.
C2: 1. Ignatov, Štyl (Rus) 38,090 sek., 2. Rabčanka, Vaučeckij (Bělor.) 38,317, 3. Melantyjev, Lipkin (Rus.) 38,390.
500 m – K1: 1. Gustafsson (Švéd.) 1:39,977 min., 2. Poulsen (Dán.) 1:40,817, 3. Gelle (SR) 1:41,677.

Program - neděle 22. května 2011: Od 13.25 blok finále na 500 metrů, ve 13.59 jedou ve finále A na 500 metrů kanoisté Radoň, Dvořák. Od 14.30: 5000 metrů K1 ženy, C1 a K1 muži.