19. července 2011 • 16:58

Lyžař Koukal běhal v Peru mezi ztracenými městy

Autor:
Martin Koukal se na sezonu připravoval mezi ztracenými městy
TOP VIDEA
17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi 17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi
Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalý mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal se v nadcházející sezoně rozhodl věnovat dálkovým běhům a po sedmi letech se v létě vrátil do hor. Nelezl tentokrát na vrchol osmitisícovky, ale v Peru běhal v rámci projektu Inca Runners ve výškách okolo čtyř tisíc metrů mezi ztracenými městy."Bylo to super a nádherné," řekl Koukal v rozhovoru s ČTK. "Kilometrově to nebyla velká darda, ale průměrně jsme běhali pět šest hodin denně ve výškách od tři a půl do čtyř tisíc osmi set metrů nad mořem, což bylo dost náročné," popsal.

Během necelých čtrnácti dnů běželi Koukal s kamarádem a prvním peruánským účastníkem zimní olympiády Robertem Carcelenem v pohoří Cordillera Vilcabamba od ztraceného města Inků Choquequira do známé destinace Machu Picchu.

Po příletu do Peru si nejdříve vítěz volné padesátky na mistrovství světa ve Val di Fiemme 2003 Koukal užil surfování v Pacifiku. Pak se s Carcelenem, účastníkem olympiády ve Vancouveru, vydali na náročnou trať. Dokonce se jim poštěstilo, že při jednom stoupání běželi po stráni pokryté sněhem.

"Bral jsem to jako součást tréninku, jako základ, a myslím, že to je dobré. Už jsem po návratu jel něco svižnějšího na kolečkových lyžích a vypadá to docela slušně," řekl Koukal.

S Carcelenem se Koukal seznámil během libereckého mistrovství světa a letos kývl na jeho nabídku podpořit projekt Inca Runners. "Peruánci jsou dost líný národ, snaží se propagovat sport a tohle je jedna z možností jak se zviditelnit. Zároveň díky tomu získávají prostředky na další rozvoj sportovních aktivit," prohlásil Koukal.

Kromě památek při zastávkách mezi etapami si všiml i chudoby. "Zase jsem se ocitl někde, kde to není jako u nás. Stačí jim kousek země na uživení," řekl Koukal, který v roce 2004 vystoupil s Radkem Jarošem na himálajskou Čo Oju, šestou nejvyšší horu světa (8201 metrů) a o dva roky dříve se dostal pod Kančendžengu.

Po nevydařené uplynulé sezoně se Koukal rozhodl na rok opustit reprezentaci a bude se věnovat dálkovým běhům. Už před šesti lety dokázal na slavném Vasově běhu na 90 km klasicky doběhnout čtvrtý.

"Cílem je být celkově do pátého místa ve FIS Marathon Cupu a zabojovat v jednotlivých závodech o stupně vítězů," uvedl Koukal, jenž se pro sezonu dálkových běhů stal členem rakouského týmu Skinfit Racing.

Dvaatřicetiletého Koukala ještě v rámci letní přípravy čekají v půlce srpna exhibiční závody v Norsku a před zimní sezonou tradiční cesty na ledovec. V zimě má v plánu i mistrovství republiky a Světový pohár v Novém Městě na Moravě. "Abych se porovnal s s klukama z mančaftu s ohledem na můj jarní návrat do týmu," řekl Koukal.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

Témata:  sport, lyžování, Koukal, běh, peru
 Klasická verze
Mobilní verze