3. července 2015 • 19:28

Moderní pětibojař Svoboda skončil na mistrovství světa až osmý

Autor: ,
David Svoboda (vlevo) skončil na světovém šampionátu na osmém místě
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

 Olympijský vítěz David Svoboda skončil na mistrovství světa v moderním pětiboji osmý, Ondřej Polívka devatenáctý. V Berlíně zvítězil Ukrajinec Pavlo Tymoščenko před Rusem Alexandrem Lesunem, který získal medaili na šestém šampionátu za sebou.Svoboda dokázal, že po dlouhých zdravotních problémech může znovu bojovat o nejvyšší příčky. "Vnímám to tak, že jsem zpátky, že se můžu měřit s nejlepšími. Ještě ne s těmi prvními, ale za měsíc a půl, které zbývají do mistrovství Evropy, to můžeme vylepšit. Mám pocit, že rozdíl je malinký a že ho můžu docvaknout. Mockrát jsem v desítce na mistrovství světa nebyl, takže jsem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

"Davidův výkon v dané situaci byl téměř maximum možného, vrátil se na místo, které v pětiboji znamená absolutní světovou špičku. Po letech problémů je to vzkaz ostatním, že jak se blíží Rio, měli by s ním počítat," uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Finále Svoboda začal až 22. plaveckým časem, na setinu stejným jako Polívka, ale v šermu pak měl třetí nejlepší bilanci 22:13 a v průběžném pořadí se vyhoupl vzhůru. "V plavání jsem malinko zaostal. Ale šerm byl skvělý," řekl Svoboda. Na koni sice ztratil 27 bodů, přesto byl před závěrečnou kombinací běhu se střelbou desátý s nevelkou ztrátou na čtvrté místo.

"Potřeboval jsem koně trochu víc protlačit a úplně jsem na to neměl, z toho pramenily dvě chyby. Do běhu jsem šel s tím, že nevím, co se se mnou bude dít. Neběžel jsem úplně nejlíp, ale v rámci možností ve mně víc nebylo. Víc jsem v tomhle závodě udělat nemohl, takže jsem moc šťastný," dodal Svoboda.

Před startem běhu se zdálo, že vedoucí trio Chan Ťia-chao, Lesun, Andrij Fedečko má dostatečný náskok a o medaile si to rozdá mezi sebou, ale průběžně čtvrtému Tymoščenkovi vyšla závěrečná disciplína fantasticky. Do cíle doběhl o čtyři sekundy před dvojnásobným mistrem světa a obhájcem titulu Lesunem, Svobodu dělilo od bronzového Fedečka 24 vteřin.

Muži - finále:

1. Tymoščenko (Ukr.) 1477 b.,
2. Lesun (Rus.) 1473,
3. Fedečko (Ukr.) 1463,
4. Belaud (Fr.) 1454,
5. I U-čin (Korea) 1453,
6. Chan Ťia-chao (Čína) 1451,
...8. D. Svoboda 1439, 19. Polívka (oba ČR) 1410.

Družstva:

1. Korea 4301,
2. Rusko 4263,
3. Polsko 4252, ...10. ČR (Svoboda, Polívka, Svěchota) 3804.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze