Koronavirus v Česku: zákaz sportu?! Zrušeny akce nad 100 lidí | iSport.cz
10. března 2020 • 11:10

Česko bez sportu?! Vláda zrušila všechny akce s účastí nad 100 osob

Autor: vmn, ČTK
TOP VIDEA
SE SIMONOU v karanténě: Šimon Hrubec promluvil o koronaviru. V Číně média neukazují všechno, říká
Sportovci na sítích: vaření s hokejkou nebo speciální leg day
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po zasedání bezpečnostní rady státu oznámil premiér Andrej Babiš, že jsou zrušeny hromadné akce s účastí nad sto osob. Týká se to sportovních i kulturních akcí. "Evropa koronavirus nezvládá," oznámil premiér. Kluby a svazy nyní narychlo zjišťují, zda to znamená úplné zrušení zápasů, nebo pouze odehrání bez diváků. „Vzhledem k vývoji epidemie koronaviru jsme rozhodli o dalších mimořádných opatřeních. Od 10. března od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební a filmová, sportovní a jiná shromáždění a to jak veřejné a soukromé přesahující účast sto osob. Opatření se nevztahuje na jednání státních insitutíci,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Během úterý jsou na programu například zápasy předkola play off extraligy či první ligy hokeje. Vedení svazu bude situaci řešit na poledním jednání.

Mluvčí LFA Štěpán Hanuš Sportu řekl, že aktuálně neví, jak si má asociace situaci vyložit a jestli se třeba zápasy fotbalové ligy nemohou odehrát jen bez diváků. Rozhodne se o tom ve středu.  „Nediskutovali jsme to do detailu,“ řekl k tomu premiér s tím, že je možné, že se zápasy mohou odehrát s prázdnými tribunami po vzoru SP v biatlonu.

„Zápasy mohou pořadatelé zorganizovat bez diváků. Na fotbale ani na hokeji více než sto lidí není. Lidé se mohou dívat doma,“ prohlásil předseda vlády o pár minut později.

„Soutěžní utkání organizovaná FAČR, KFS, nebo OFS, se neruší; pořadatel utkání (domácí klub) je povinen zabezpečit, že se soutěžního utkání nezúčastní více než 100 osob,“ napsal na Twitter generální sekretář FAČR Jan Pauly. Znamená to, že fotbalové zápasy od třetích lig níž a Mol Cup se uskuteční. Zrušeno je ale vyhlášení ankety Fotbalista roku plánované na 22. března. 

Při sportovních utkáních v nejvyšších soutěžích ale počet lidí na stadionu zpravidla stovku přesáhne. Nejde jen o hráče, ale také o realizační týmy, techniky zajišťující televizní přenosy atd.

Kluby, které si zajistily přímý postup do čtvrtfinále hokejové extraligy, zrušily či pozastavily předprodej vstupenek. „Další vývoj hokejové extraligy určí mimořádné jednání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, které proběhne v nejbližších dnech,“ uvedla generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Opatření se týká také divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, od středy mají být navíc uzavřeny školy. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5 000 lidí krajským hygienickým stanicím. V pondělí ale testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru.

„Podle odborných podkladů perimetr jeden a půl až dva metry je rizikový, kdy dochází k přenosu nákazy koronaviru. To je ten blízký kontakt, jde o koncentraci osob na jednotném místě,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Jsme přesvědčeni o tom, že již zavedená opatření i ta nová jsou správná, aby se zabránilo šíření viru tak, jak k tomu došlo k Itálii. Naše hlavní starost se zdraví našich občanů. Žádáme občany, aby opatření pochopili a podpořili,“ dodal Babiš.

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud