Ostrý útok na Kejvala! Ve volbách ČOV ho nakonec vyzve dlouholetý kritik | iSport.cz
6. září 2020 • 15:02

Ostrý útok na Kejvala! Ve volbách ČOV ho nakonec vyzve dlouholetý kritik

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP góly 4. kola: Faltův gól roku, ultra dělovka Holeše či Dramého paráda
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Podzimní volby do čela českého olympijského hnutí nebudou one man show. Dosavadní předseda ČOV Jiří Kejval se postaví minimálně jednomu protikandidátovi. Do boje ho vyšle pro mnohé možná překvapivě svaz pozemního hokeje, jmenuje se Filip Neusser a už delší dobu je v roli člena pléna ČOV Kejvalovým kritikem. Předseda svazu "pozemkářů" Gino Schilders navíc současného prvního muže ČOV tvrdě obvinil ze zasahování do suverénnosti rozhodování svazu. Kejval však v reakci mluví jen o klasické pracovní schůzce. Už osm let stojí Jiří Kejval v čele českého olympijského hnutí. Zda tomu tak bude i nadále se rozhodne v říjnových volbách. Při těch posledních Kejval neměl protikandidáta a hlasovalo pro něj 78 z 80 delegátů. Tentokrát však volební plénum bude mít na výběr minimálně ze dvou uchazečů.

Proti Kejvalovi se postaví současný člen pléna ČOV za pozemní hokej a trenér ženské reprezentace Filip Neusser. Předseda svazu Gino Schilders to oznámil prostřednictvím otevřeného dopisu, v němž navíc na Jiřího Kejvala ostře zaútočil.

Jaký je důvod? Kejval se prý v polovině srpna s Schildersem osobně setkal a kromě užší spolupráce s ČOV vyjádřil i přání, aby pozemní hokej na další období už do olympijského pléna právě Filipa Neussera nenominoval. A jeho místo aby obsadil předseda pozemních hokejistů Gino Schilders.

„Ve funkci předsedy ČSPH jsem již 11 let a toto bylo naše první setkání. Zdá se, že jediným důvodem naší schůzky, kterou jste z pozice předsedy ČOV inicioval poprvé, bylo právě téma našeho kandidáta do pléna ČOV. Tedy, pokusil jste se zasáhnout do suverenity našeho svazu a ovlivnit naše rozhodování,“ ostře píše Schilders ve svém otevřeném dopise.

Šéf ČOV takový výklad nepotvrzuje, podle něj šlo o klasické pracovní setkání, které se navíc konalo již 28. července. A ne až v srpnu, jak tvrdí Schilders.

"Hlavním tématem více než hodinové schůzky bylo zhodnocení naší dosavadní spolupráce a mé návrhy na rozšíření další spolupráce i s ostatními sporty, především v oblasti vzdělávání trenérů," píše Kejval a pokračuje: "Na samém konci oficiálního jednání jsem ho informoval o tom, že jsou jedním z mála sportů, který nemá v Plénu ČOV svého předsedu nebo jiného voleného zástupce, což je velmi neobvyklé. Požádal jsem ho, aby tuto skutečnost na úrovni svazu zvážili.“

Právě to se ale Schildersovi nelíbí. A Kejvalovo jednání nejen že odsuzuje, ale dokonce ho i přirovnává k černé éře Aleše Hušáka v čele Sazky. „Kvůli obdobným způsobům přišel český sport o financování ze strany Sazky, když generální ředitel ovlivňoval výběr lidí, kteří jej měli kontrolovat. Překvapilo mě, že se předseda Českého olympijského výboru může k něčemu podobnému snížit,“ tvrdí Schilders.

Neusser: Kejval vede ČOV jako by mu patřil

Podle šéfa pozemního hokeje právě Kejvalova intervence pozemní hokej vyprovokovala k tomu, aby Neussera nejen že z pléna ČOV nestáhl, ale dokonce aby ho postavil ve volbách přímo proti němu.

„Ano, potvrzuji kandidaturu proti Jiřímu Kejvalovi," řekl Filip Neusser přímo Sportu. "Důvod je ten, že stav ČOV je podle mého názoru opravdu špatný. Pan Kejval ho vede, jako kdyby to byla jeho firma. Chová se, jako kdyby mu vše patřilo, ale tak to není.“

Kejvalovi pak vytýká mimo jiné to, kým se obklopuje a za koho lobuje. „Jsem v této kritice činnosti pana Kejvala konzistentní dlouhou dobu. Jako jediný jsem před šesti lety vystoupil v plénu proti stanovám, které jsou podle mě diskriminační. A před čtyřmi lety jsem zase jako jediný v České národní bance na volebním plénu ČOV řekl, že už prostě není možné, abychom volili lidi jako je pan Pelta a pan Haník. Čas ukázal, že jsem měl pravdu,“ tvrdí Neusser.  

A jaké vidí coby zástupce menšího sportu šance na zvolení? „To uvidíme. Byl jsem překvapený, že poslední tři čtyři dny, kdy už se to vědělo ve sportovním prostředí, se ke mně začaly připojovat svazy, o kterých jsem vůbec nevěděl, a řekly, že mi dají podporu. Uvidíme, jestli mi ji dokážou dát nahlas,“ dodává.

Z otevřeného dopisu pozemních hokejistů dále vyplývá, že Kejval údajně Neussera vnímal už delší dobu jako nekonstruktivního a neoblíbeného problémistu. A právě proto žádal jeho stažení z pléna. Schilders ale svého kolegu vnímá evidentně jinak.

„Filip je velmi konzistentní ve svých názorech a důsledný při vyjasňování některých témat ČOV. Ve své funkci jako člen pléna ČOV je již skoro 10 let, tak proč to teď pokládáte za nutné řešit se mnou? Nejsem si jistý, zda vaše nabídka převzít Filipovo místo na plenárním zasedání je upřímné gesto, či snaha se ho zbavit jako kandidáta na předsednictví ČOV,“ píše Schilders v otevřeném dopise Kejvalovi.

Pokud by totiž Neusser v Plénu ČOV nebyl, podle stanov by na předsedu olympijské obce kandidovat nemohl.

Šéf ČOV naopak své vyjádření pro média doplnil dvěma stručnými maily, které si se Schildersem poslal v polovině srpna. V něm se obě strany v celku přátelském duchu informují mimo jiné i o tom, koho nakonec nominuje pozemní hokej do pléna ČOV. "Na konci měsíce (srpna) máme zasedání, na kterém o tom budeme diskutovat," píše Schilders stručně Kejvalovi.

Poté však věci evidentně nabraly pořadný spád...

 

Otevřený dopis Gina Schilderse, předsedy Českého svazu pozemního hokeje, Jiřímu Kejvalovi

Vážený pane Kejvale,

v první polovině srpna jsme se z Vaší iniciativy sešli. Vy, dosavadní předseda Českého olympijského výboru a já, předseda Českého svazu pozemního hokeje.

Nabídl jste nám užší spolupráci s ČOV, tedy něco, čeho si ceníme a děkujeme za to. To byla první část z témat, jež jste nastolil. Pak přišla ta druhá. Vyjádřil jste přání, aby náš svaz nedelegoval do pléna Českého olympijského výboru našeho člena, mimo jiné trenéra ženského reprezentačního týmu, Filipa Neussera. A oslovil jste mě, abych se místo něj stal členem pléna ČOV já sám.

Ve funkci předsedy ČSPH jsem již 11 let a toto bylo naše první setkání. Zdá se, že jediným důvodem naší schůzky, kterou jste z pozice předsedy ČOV inicioval poprvé, bylo právě téma našeho kandidáta do pléna ČOV. Tedy, pokusil jste se zasáhnout do suverenity našeho svazu a ovlivnit naše rozhodování.

Něco takového musíme zásadně odmítnout. Kvůli obdobným způsobům přišel český sport o financování ze strany Sazky, když generální ředitel ovlivňoval výběr lidí, kteří jej měli kontrolovat. Všichni víme, jak tato kontrola dopadla. Překvapilo mě, že se předseda Českého olympijského výboru může k něčemu podobnému snížit.

Chtěl bych Vás informovat o rozhodnutí Předsednictva Českého svazu pozemního hokeje ohledně Vaší nabídky na užší spolupráci a o našem kandidátovi do pléna ČOV.

Jak víte, je moje velká vášeň podporovat pozemní hokej a sport obecně, pro mě je to nejlepší škola života. Prostřednictvím sportu jsem se stal tím, kým jsem a cítím se privilegovaný, že můžu ve své současné roli toto vrátit další generaci a sdílet s nimi svou vášeň v České republice, kterou miluji.

Po dobu 11 let jsem předsedou Českého svazu pozemního hokeje, a to z 90 % jako dobrovolník. Ačkoli v České republice nepatří pozemní hokej k největším sportům, je to jeden z největších sportů na světě a jeden z prvních členů MOV.

V posledních 11 letech nás ČOV nikdy nepřizval k diskusi o tom, jak rozvíjet náš olympijský sport. Uvědomuji si, že nemůžete sedět se všemi členy každý den, ale proč až nyní toto osobní pozvání? Neměl by se ČOV setkat se všemi olympijskými členy, aby zjistil, jak získat další olympijské úspěchy, ať už krátkodobé či dlouhodobé? Nemluvím o finanční podpoře. Jsem si jistý, že můžeme společně vymyslet mnoho způsobů, jak podpořit sport a zvýšit tak jeho šance na mezinárodní úspěch.

Je k dispozici odpověď na otázku „proč teď?“ Filip Neusser? V druhé části naší diskuse jste zmínil: „Mám problém s Filipem Neusserem“, dále jsem poznamenal, že Filip není konstruktivní, málo komunikuje a že díky svým negativním poznámkám má nepřátelé u mnoha federací.

Myslím, že Filip je velmi konzistentní ve svých názorech a důsledný při vyjasňování některých témat ČOV. Ve své funkci, jako člen pléna ČOV je již skoro 10 let, tak proč to teď pokládáte za nutné řešit se mnou? Nejsem si jistý, zda Vaše nabídka převzít Filipovo místo na plenárním zasedání je upřímné gesto, či snaha se ho zbavit jako kandidáta na předsednictví ČOV.

Jak již bylo zmíněno, Filip Neusser je zástupcem Českého svazu pozemního hokeje, a proto očekávám, že bude hájit naše hodnoty. Nabídl jsem, že se budu zabývat jakýmkoli jeho špatným jednáním v případě, že existují konkrétní tvrzení, která by měla být podle Vás řešena.

Cítím však, že to, co jste nazval „negativní zpětnou vazbou“, lze také považovat za „kritickou zpětnou vazbu“. Myslím, že záleží na úhlu pohledu.

S Filipem jsme opakovaně diskutovali a znám ho dobře. Jsem si vědom, že jen nepřikyvuje, a že podle některých je považován za přímočarého, ale neměli bychom mezi námi přivítat více lidí s různými názory? Uvědomuji si, že není vždy příjemné slyšet kritickou zpětnou vazbu a možná způsob, jakým je sdělení předáváno, není vždy nejpolitičtější, ale neměli bychom využít příležitosti k prozkoumání způsobu, jakým pracujeme a způsobu, jakým rozvíjíme sporty, abychom zajistili, že sport bude i nadále hrát zásadní roli v růstu a posilování české společnosti?

Na někoho možná může Filip působit jako „enfant terrible“, ale já i předsednictvo Českého svazu pozemního hokeje skutečně věříme, že má upřímný zájem na rozvoji sportu v České republice. Kromě toho, že má jasnou vizi, věříme, že má schopnosti přivést tuto vizi k životu v úzké spolupráci s ostatními. Přináší energii a přichází s inovativními nápady.

Z těchto důvodů Vám formálně oznamuji, že předsednictvo Českého svazu pozemního hokeje jednomyslně hlasovalo pro podporu Filipa Neussera jako kandidáta na pozici předsedy Českého olympijského výboru. Formální formulář žádosti byl zaslán doporučený dopisem, jak bylo požadováno.

Jak již bylo zmíněno, mou vášní je sport a mám rád skvělou vzrušující hru, takže na základě vaší poznámky, že mnozí nemají rádi našeho zástupce, bych řekl, nechme to na rozhodnutí členů pléna. Určitě budou lidé, kteří hlasují, dostatečně vybaveni, aby mohli hlasovat o tom, co považují za nejlepší pro všechny. Pokud je Filip skutečně nevítaným kandidátem, jsem si jist, že to tak členové sdělí svým hlasem.

Musím říci, že jsem se během našeho setkání necítil příjemně. Mám dojem, že dobrá diskuse o vývoji sportu se změnila v politickou diskusi. Jsem si vědom toho, že politika patří ke sportu, ale já osobně rád zůstanu co nejdále od politiky. Rád pomáhám dětem a dospělým, aby si užili skvělý čas se sportem. Někteří říkají, že jsem naivní, abych si myslel, že to lze udělat bez použití loktů. Pokud si mám vybrat, raději mi říkejte naivní.

Omlouvám se za tak dlouhý dopis, ale cítil jsem potřebu Vám poskytnout tyto informace, aby byly z naší strany všechny karty na stole.

S uctivým pozdravem, Gino Schilders Prezident ČSPH

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud