16. května 2022 • 17:35

Tři různé systémy, tři výhry. Pozemní hokejistky začaly cestu do LA úspěšně

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Přestupová bomba?! Kuchta chce z Ruska, místo Slavie míří do Sparty
Máme talenty jako je Procházka, v Německu je s Oktagonem ještě spousta práce, říká Novotný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Svěřenkyně irského kouče Garetha Grundieho si od pátku do neděle třikrát poradily se Švýcarskem a připsaly si důležité body do světového žebříčku. České reprezentantky úspěšně odstartovaly dlouhou cestu, na jejímž vrcholu by měla být účast na olympijských hrách v roce 2028. Na tu povedou v následujících letech postupné krůčky v podobě kontinentálních šampionátů. Pro nově se rodící tým okolo kapitánky Kateřiny Laciné, bude právě srpnová kvalifikace na mistrovství Evropy prvním ostrým měřením sil s evropskou špičkou.V případě postupu do elitní divize ME by dokonce byla ve hře i účast na OH v Paříži. „Samozřejmě bychom se tomu vůbec nebránili. Uděláme vše, co je v našich silách, nicméně dlouhodobý cíl je opravdu nastaven na Los Angeles," svěřil se irský kouč českého národního celku Gareth Grundie.

U českého týmu je lehce přes měsíc a trojutkání se Švýcarskem pro něj bylo prvním zápasovým testem jeho svěřenkyň. První zápas v Praze byl spíše opatrnější a oba týmy se seznamovaly. I na Švýcarkách, které okupují podobné příčky na světovém žebříčku jako Češky, byla znát nesehranost. České pozemkářky dokázaly proměnit víc šancí a zaslouženě vyhrály 3:1. Stejný výsledek i průběh hry se opakoval v sobotu v Plzni. Nedělní utkání bylo pro diváky nejatraktivnější. Češky v Edenu hře dominovaly a zvítězily 6:1.

„Zejména v posledním utkání na Slavii bylo na našich hráčkách vidět víc energie, chuti a bojovnosti. Zkoušeli jsme každý den na Švýcarky malinko jiný systém, osvědčil se zejména ten z neděle, kdy jsme byli i brankově efektivnější," neskrýval po závěrečném hvizdu úsměv irský kouč. „S průběhem celého trojutkání jsem velmi spokojen. Rotovali jsme 26 hráček, každá z nich měla šanci ukázat, že do týmu patří. Určitě máme na čem stavět, zároveň však víme, na čem v budoucích týdnech zapracovat. Pokud bych měl být konkrétní, tak to bude hodně i o fyzické připravenosti, která bude jedním z důležitých faktorů úspěchu na kvalifikaci ME v Irsku."

České pozemkářky v přípravě třikrát porazily Švýcarsko
České pozemkářky v přípravě třikrát porazily Švýcarsko

Tým byl složen z několika generací. Na jednom pólu najdeme sedmnáctileté naděje, na tom druhém pak zkušenosti. Nejzkušenější Češkou byla při víkendových bojích Tereza Mejzlíková, medailistka z halového evropského i světového šampionátu. „S přípravou jsme spokojené. Měly jsme možnost si při ostrém utkání vyzkoušet nové herní systémy, ale také například standardní situace. S novým koučem přichází změny, které potřebují čas na zažití, ale už nyní mohu říci, že se jedná o nový, zajímavý impuls," líčila pětatřicetiletá bývalá kapitánka národního týmu, která před akcí oficiálně předala pásku Kateřině Laciné. „Už byl čas. Cítím, že vedoucí roli po mně musí přebrat mladší," usmála se Mejzlíková.

Novou kapitánkou se stala belgická legionářka a aktuálně největší hvězda českého pozemního hokeje, Kateřina Laciná. „Moc si vážím toho, co Tereza celému českému hokeji dala. Je to pro mě velká čest přebírat pásku právě od ní. Jsem moc ráda, že se nám rozhodla ještě pomoci na hřišti a udělám vše pro to, abych týmu dávala stejně pozitivní energie, jako mu dávala s páskou v posledních letech ona," reagovala čerstvá kapitánka na dojemný okamžik. „Utkání se Švýcarskem pro nás byla prvním testem. Jsem ráda, že se výsledkově podařila, nicméně máme mnoho prostoru pro zlepšení. Čeká nás tvrdá práce, ale všechny jsme ochotné tvrdě bojovat a připravit se co nejlépe na důležité turnaje, které nás nejen letos čekají," řekla k hernímu kempu Laciná, kterou nyní s reprezentačním týmem čeká lehčí tréninkový blok.

Hráčky z české ligy mají navíc před sebou v následujících dvou týdnech vyvrcholení domácí sezóny v podobě play-off. Tréninky národního týmu jsou koordinovány společně s přípravou v klubech, takže chod ligy není nijak narušen. „Podařilo se nám společně s kluby připravit dobrý plán, kdy vnímáme jejich potřeby a na druhé straně si kluby uvědomují důležitost národního týmu. Věříme, že se nám společným úsilím povede dostat český pozemní hokej v následujících letech nejen do evropské špičky, ale také na olympijské hry," dodal závěrem jeden z asistentů reprezentačního kouče, Martin Capouch.

České pozemkářky v přípravě třikrát porazily Švýcarsko
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud