21. prosince 2022 • 23:00

Královna Ledecká! Podruhé se stala Sportovkyní roku, Procházka desátý

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Podívejte se na kontroverzní vítězství Borárose proti Medvedovskému na FABRIQ 2
SESTŘIH: Kometa Brno - Vítkovice, 2:1. Brňané srovnali stav série
VŠECHNA VIDEA ZDE

Českému sportu v roce 2022 vládne královna. Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká vyhrála letošní anketu Sportovec roku se značným náskokem před druhými tenistkami Barborou Krejčíkovou a Kateřinou Siniakovou. Sedmadvacetiletá olympijská vítězka z Pekingu navázala na triumf z roku 2018. Na druhém místě skončil se ztrátou 278 bodů tenisový pár Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková a třetí příčku obsadil předloňský vítěz hokejista David Pastrňák. Jiří Procházka, šampion UFC, skončil desátý.Mezi kolektivy poprvé od roku 2010 triumfovala hokejová reprezentace, která letos získala bronz na mistrovství světa. Výsledky tradiční ankety Klubu sportovních novinářů dnes byly slavnostně vyhlášeny v pražském hotelu Hilton.

Ledecká byla favoritkou prakticky od února, kdy jako jediná z českých sportovců vybojovala na olympiádě zlatou medaili. Sedmadvacetiletá zimní „obojživelnice“ si navíc vedla dobře i v alpském lyžování - v kombinace byla čtvrtá a v superobřím slalomu pátá.

Na předchozí triumf v anketě před čtyřmi lety dosáhla Ledecká rovněž coby olympijská šampionka. Vedle ní je ještě dalších 10 dvojnásobných vítězů Sportovce roku, rekord drží gymnastka Věra Čáslavská a oštěpař Jan Železný se čtyřmi prvenstvími.

„Obě vítězství (letošní i před čtyřmi lety) mi přišla docela překvapivá. Nesmírně si toho vážím, a to hlavně z toho důvodu, že jak je vidět, my máme sport pořád strašně našlapaný,“ řekla na tiskové konferenci Ledecká.

„Ačkoliv jsme malá země, máme spoustu skvělých sportovců, kteří se ani do té desítky nedostali kvůli tomu, že konkurence je tak obrovská. To je parádní. Je hrozně složité srovnávat sporty mezi sebou, každý má svá specifika,“ uvedla Ledecká.

Ester Ledecká, královna českého sportu za rok 2022
Ester Ledecká, královna českého sportu za rok 2022

Vedle povedených výsledků na olympiádě vyhrála Ledecká jeden lyžařský sjezd ve Světovém poháru. „Pro mě upřímně olympiáda asi ten hlavní highlight nebyl. Chápu, že pro veřejnost ano, ale pro mě to bylo to, že jsem dokázala vyhrát svěťák na snowboardu a na lyžích. Že jsem mohla bojovat s těmi nejlepšími na světě v obou sportech a to mi přijde skvělé,“ řekla. „Samozřejmě obhájená olympijská medaile je super. Myslím, že i na lyžích jsem tam předvedla skvělé výkony na to, že to tam bylo hodně nahuštěné za sebou,“ dodala.

Na letošních hrách v Pekingu vedle Ledecké získala z Čechů medaili už jen rychlobruslařka Martina Sáblíková, která si na trati na 5000 metrů dojela pro bronz. Pětatřicetiletá trojnásobná vítězka ankety tentokrát obsadila páté místo. Právě Sáblíkovou by Ledecká dala na první místo.

Ledeckou zařadilo na první příčku 92 hlasujících. Dvaadvacetkrát novináři umístili nejvýše tenisovou dvojici Krejčíková, Siniaková. Pár společně ovládl ve čtyřhře tři ze čtyř grandslamů a na Turnaji mistryň prohrál až ve finále. Dvojice od začátku ankety patří mezi jednotlivce, v roce 1962 triumfovali krasobruslaři Eva a Pavel Romanovi a o 17 let později šampioni v kolové Jan a Jindřich Pospíšilové.

Třetí nejvyšší počet prvních míst získal MMA bojovník Jiří Procházka, letošní světový šampion organizace UFC. Zároveň ale posbíral i nejvyšší počet desátých příček a ve finálovém hlasování coby nováček skončil celkově až poslední.

Vedle Pastrňáka a Sáblíkové se z bývalých vítězů ankety do elitní desítky dostala ještě Barbora Špotáková. Jednačtyřicetiletá oštěpařka, která se nedlouho po bronzu na mistrovství Evropy rozloučila s bohatou kariérou, obsadila devátou příčku. Její oštěpařský kolega Jakub Vadlejch letos vybojoval světový bronz a evropské stříbro a skončil v anketě čtvrtý. Z atletů se umístil nejlépe od roku 2017, kdy byla právě Špotáková druhá.

Obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek nezískal tentokrát ani bod. Loňskou účast v elitní desítce zopakovali Vadlejch, Krejčíková se Siniakovou, Ledecká a biatlonistka Markéta Davidová, které letos patří šesté místo.

Mezi kolektivy bylo hlasování vyrovnané. Nakonec o 21 bodů zvítězili hokejisté, kteří triumfovali po 12 letech. Výběr vedený finským trenérem Karim Jalonenem získal na mistrovství světa bronz stejně jako druhé hokejistky. Třetí příčku obsadila florbalová reprezentace za světové stříbro.

Juniorskou kategorii ovládl plavec Daniel Gracík, sportovní legendou byl vyhlášen bývalý motocyklový závodník Květoslav Mašita. Cenu za oddanost sportu získala atletka Jarmila Kratochvílová.

Novináři hlasují v anketě dvoukolově. Nejprve vyberou desítku finalistů, z níž pak zvolí vítěze. Letos celkem hlasovalo 223 žurnalistů.

SPORTOVEC ROKU 2022

Jednotlivci

1. Ester Ledecká alpské lyžování, snowboarding         1593 bodů
2. Barbora Krejčíková   tenis    1315
    Kateřina Siniaková    tenis    1315
3. David Pastrňák           hokej   1078
4. Jakub Vadlejch          atletika – oštěp           1015
5. Martina Sáblíková     rychlobruslení            1004
6. Markéta Davidová     biatlon 922
7. Adam Ondra   sportovní lezení         915
8. Vít Přindiš      volní slalom   886
9. Barbora Špotáková    atletika – oštěp 760
10. Jiří Procházka MMA  727

Kolektivy

1. hokejový tým ČR – muži       414
2. hokejový tým ČR – ženy       393
3. florbalový tým ČR – muži     305

Sportovní legenda 2022 - Cena Emila Zátopka

Květoslav Mašita       motocyklový závodník

Oddanost sportu 2022 - Cena Národní sportovní agentury

Jarmila Kratochvílová           atletika

Junioři

1.         Daniel Gracík plavání            49
2.         Tereza Voborníková  biatlon 47
3.         Adam Kopecký          judo     42

Pozn.: celkem hlasovalo 223 členů Klubu sportovních novinářů.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud