Luboš Brabec
17. března 2010 • 19:06

Příloha TRENDY: Jak vybrat správné boty

Na výběr máme stovky nejrůznějšch druhů
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Slavia 3:3. Dramatické derby, hosté srovnali z 0:3 CELÝ SESTŘIH: Sparta - Slavia 3:3. Dramatické derby, hosté srovnali z 0:3
SESTŘIH LA LIGY: Real Madrid - Girona 6:3. Ronaldo nastřílel čtyři góly SESTŘIH LA LIGY: Real Madrid - Girona 6:3. Ronaldo nastřílel čtyři góly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pokud běháte, jsou pro vás boty jedinou výraznou investicí. Nejen z toho důvodu je nutné věnovat velkou pozornost jejich výběru i údržbě. Špatná bota vám zkazí pocit ze sportování a navíc vám může přivodit nepříjemné zdravotní problémy.Jestli čekáte, že se teď dozvíte, která značka běžeckých bot je nejlepší, musíme vás zklamat. Z jednoduchého důvodu. Nejlepší značka neexistuje, stejně jako neexistuje nejlepší bota.

Existuje pouze nejlepší model pro konkrétního běžce. Každý jsme totiž jiný. Běháme odlišným stylem, zvládáme rozdílnou kilometráž na rozdílných površích, máme jiné dispozice, jsme jinak rychlí.

Z toho vyplývá i první pravidlo: boty nevybírejte podle značky ani designu, ale řiďte se jen svým pocitem při zkoušení. Nejste profesionálové, abyste museli být věrní konkrétní značce. Buďte loajální k jediné věci – ke svému tělu. Vybírejte, co je pro něj nejlepší.

Jak by tedy měla vypadat ideální bota? Lakonicky řečeno by měla vaší noze v co nejvyšší míře umožňovat přirozený pohyb – tedy takový styl, jakým běháte bosi. Bota se musí přizpůsobit noze, nikdy ne naopak. Měla by být flexibilní, s rozumnou mírou tlumení a ne příliš robustní.

Adidas S NovaAdidas S Nova


Modely s podporou (tzv. stability) volte pouze v případě, že máte velkou pronaci, tedy výrazný propad kotníku směrem dovnitř. Mírná pronace je běžná a žádoucí při přirozeném došlapu. I když málokdo má dokonalou biomechaniku, většina běžců si vystačí s neutrálními modely.

Také neplatí, že nejdražší boty (nebo ty, které výrobci nejvíce propagují v reklamě) jsou ty nejlepší. Mezi cenou a kvalitou nepanuje přímá úměrnost. Někdy je to spíše naopak. Nejdražší modely jsou obvykle těžké, mají masivní patu a spoustu zbytečných „vychytávek“, takže běhat v nich přirozeně vlastně nejde.

Boty s přílišným tlumením navíc nejsou moc stabilní, což také může vést ke zraněním. Neměly by být měkké jako bačkory, ale ani nesmí mít tuhou podrážku. Pokud si v nich připadáte skoro jako v lyžácích, něco je špatně.

Robustnost běžeckých bot je bohužel trendem posledních desetiletí. I když výrobci investovali miliony dolarů do vývoje a stále přicházejí s novými technologiemi, neexistuje relevantní studie, která by prokázala, že high-tech modely s maximálním tlumením snižují počet zranění.

Důležité je, aby bota pořádně sedělaDůležité je, aby bota pořádně seděla


„Někteří výrobci bot se domnívají, že Bůh svoji práci odflákl, a tak se snaží nedokonalé nohy napravit svými mohutnými botami,“ sarkasticky kdysi napsal Gordon Pirie, bývalý světový rekordman a propagátor přirozeného běhání.

Méně tedy bývá více. Snažte se najít vhodnou botu spíše mezi lehčími tréninkovými modely. Bývají levnější a ještě vám odvedou lepší službu (některé najdete v přehledu uvnitř listu).

Zkušení běžci jdou do obchodu již za konkrétním modelem či dvěma, ale i ti ostatní by měli mít aspoň základní představu, co hledají. Informovaný zákazník je nejlepší zákazník, nenechá si nakukat nesmysly.

Abyste pro sebe vybrali ideální model, je také nutné nakupovat na správných místech. Že jím není asijská tržnice, není snad nutné zdůrazňovat. Nejlepší volbou nebývají ani sportovní hypermarkety.

Vybrat správné boty je při běhání velmi důležitéVybrat správné boty je při běhání velmi důležité


Z jednoduchého důvodu: nabídka tam většinou bývá omezená, jen pár značek a od nich zdaleka ne všechny modely. Často se také stává, že v regálu s nápisem „Running“ se objevují modely, které vůbec nepatří do běžecké kolekce...

Optimální je nakupovat v běžecké speciálce. Zatím jich u nás není mnoho, ale každým rokem přibývají. Máte tam výrazně větší výběr a také vyšší pravděpodobnost, že potkáte kompetentního a zasvěceného prodavače.

Jak ho poznat? Pokud vám bez velkých řečí nabídne nejdražší model nebo se vám příliš nevěnuje, je nejlepší se otočit a jít hledat jinam.
Správný prodavač by s vámi měl několik minut pohovořit o vašich běžeckých návycích, měl by se zeptat, v jakých botách jste běhali dříve, kolik kilometrů a kde zhruba naběháte.

Naprosto ideální je (zvláště jste-li úplný začátečník), když má prodejna běžecký pás. Jednak si na něm můžete modely vyzkoušet a hlavně prodavač může posoudit, jaké k vašemu stylu nejlépe sednou.

Nike LunareliteNike Lunarelite

Na nákup se také můžete vypravit se svým zkušenějším běžeckým kamarádem. Ale pozor – to, že někdo umí maraton za 2:45, ještě neznamená, že vám dobře poradí s výběrem bot. Značí to pouze, že je dobrý běžec.

Vždy si v obchodě vyzkoušejte obě boty a zkuste se v nich aspoň pro prodejně krátce proběhnout. Dbejte na to, aby vám dobře seděly a váš krok byl co nejpřirozenější. Pokud vám nepadnou hned v obchodě, pak už je sotva rozběháte. Prvotní pocit je ten nejdůležitější. Hodně vám napoví už to, když botu vezmete do ruky. Pokud je tuhá a při ohybu nepoddajná, moc radosti vám nepřinese.

Běžci někdy z výběru bot dělají alchymii, ale pokud víte, co chcete a čemu se máte vyhnout, nemusí to být vůbec složité.

V příloze TRENDY také najdete:
- Jak nakoupit nejlepší běžecké boty
- Modely pro letošní sezonu
- Jak nakupovat levně po internetu


MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, příloha, trendy
 Klasická verze
Mobilní verze