Pavel Novotný
28. února 2018 • 22:00

Davis Cup po Berdychovi a Štěpánkovi: kdo jsou jejich nástupci a jak se jim daří?

Reklama
 • Jiří Veselý a Adam Pavlásek Jiří Veselý a Adam PavlásekFOTO:

  Na začátku dubna se čeští tenisté v souboji s Izraelem pokusí vybojovat účast v baráži o Světovou skupinu. A kapitán Jaroslav Navrátil má jednu smutnou jistotu. V nominaci bude kromě Radka Štěpánka, který ukončil kariéru, chybět i Tomáš Berdych. Tedy dva hráči, bez kterých by český tenis nikdy na dva daviscupové tituly z let 2012 a 2013 nedosáhl. A je velmi pravděpodobné, že si na další triumfy budou muset čeští fanoušci dlouho počkat. Jak si tedy vedou tenisté, kteří by měli v následujících letech český tým táhnout?

 • Jiří Veselý

  Jiří Veselý bojuje o další bod

  VĚK: 24
  NA ŽEBŘÍČKU: 63.
  BILANCE V DC (DVOUHRY): 5:8
  BILANCE V DC (ČTYŘHRY): 1:1

  Je jasnou českou jedničkou. Čtyřiadvacetiletý Jiří Veselý vždy ochotně nastupoval v národních barvách a také na kurtu nechával vše. Bohužel pro něj i pro český tým, málokdy dokázal ukázat svůj potenciál. Rodák z Příbrami zatím v 13 singlových zápasech, do kterých nastoupil, vyhrál jen pět. Z toho pouhé dvě výhry měly pro Česko nějaký význam, zbylé tři se zrodily za rozhodnutého stavu.

  První ze skupiny "méně důležitých" si připsal v roce 2014, kdy ve čtvrtfinále zdolal Japonce Daniela (Česko vyhrálo 5:0), opět v zápase "o ničem" ve stejném roce zdolal v semifinále Francouze Benneteaua a získal pro český tým jediný bod. Stejná situace se opakovala v zápase se Samem Grothem v loňském roce v rámci 1. kola Světové skupiny. (Česko podlehlo Austrálii 1:4)

  První opravdu důležitý bod zaznamenal v roce 2015 v play off o Světovou skupinu s málo známým Indem Bhamprim, čímž zajistil pro tým Jaroslava Navrátila rozhodující třetí bod.

  Zatím poslední vítězství si Veselý připsal v loňském barážovém utkání proti Nizozemci De Bakkerovi, kterého zdolal v pětisetové bitvě. Ani to však nakonec českému týmu na vítězství nestačilo.

  Cenný skalp si Veselý mohl vychutnat ve čtyřhře v prvním kole Světové skupiny v roce 2015, když spolu s Pavláskem porazili dvojici Groth, Hewitt. Český tým i přesto nakonec Austrálii podlehl 2:3.

  A jak se letos vede Veselému na okruhu ATP? Jedním slovem špatně. Z osmi utkání vyhrál jen tři, čtvrtfinále si zahrál na menším turnaji v Auckladnu, na Australian Open se probil do druhého kola, jinak vždy skončil hned na úvodním soupeři.

 • Adam Pavlásek

  Adam Pavlásek

  VĚK: 23
  NA ŽEBŘÍČKU: 196.
  BILANCE V DC (DVOUHRY): 0:0
  BILANCE V DC (ČTYŘHRY): 2:1

  Když v červnu roku 2016 ovládl challenger v Praze a poprvé se dostal do světové stovky, zdálo se, že Adam Pavlásek definitivně zlomil pověst tenisty, kterému chybí chuť do tvrdého tréninku.

  Talentovaný Čech se dostal až na 72. místo světa, v jednadvaceti letech měl celou kariéru před sebou. O pár měsíců později však začal jeho pád. "Potřebuju psychologa, hraju strašně," prohlásil před nedávnem po další porážce v řadě rodák z Bílovce.

  V současné době by čistě žebříčkově plnil roli týmové dvojky, jeho nominace do daviscupového týmu je však navzdory solidní daviscupové bilanci hodně nejistá.

  Do dvouhry zatím v Davis Cupu nenastoupil, v deblu má kromě vzpomínaného triumfu po boku Veselého nad Hewittem a Grothem na svém kontě i další vítězství, když s Radkem Štěpánkem vyhráli v sezoně 2015 nad dvojicí Bopanna, Paes.

  Jediná jeho prohra se tak vztahuje k zatím poslednímu zápasu českého týmu v Nizozemsku, kde spolu s Romanem Jebavým podlehli dvojici Haase, Middelkoop.

  Letos si Pavlásek zahrál jen na challengerech a s bilancí čtyř výher a pěti porážek příliš spokojený být nemůže.

 • Lukáš Rosol

  Tenista Lukáš Rosol v Indii bojoval také s obrovským vedremFoto 

  VĚK: 32
  NA ŽEBŘÍČKU: 227.
  BILANCE V DC (DVOUHRY): 11:9
  BILANCE V DC (ČTYŘHRY): 2:1

  Stále by mohl být českému týmu hodně platný. Ostřílený Lukáš Rosol odehrál v Davis Cupu řadu těžkých zápasů a má za sebou nejeden úspěch. Jeho šokující vítězství nad Alexanderem Zvererem v první kole Světové skupiny v roce 2016 v klíčovém pátém zápase se stalo památným.

  V národních barvách odehrál Rosol ve dvouhrách dvacet zápasů, jedenáct z nich vyhrál. Do historie Davis Cupu se však zapsal ve čtyřhře, kde v roce 2013 odehrál po boku Tomáše Berdycha nezapomenutelný zápas proti páru Chiudinelli, Wawrinka, který český pár vyhrál 24:22 v pátém setu. Utkání trvalo 7 hodin a dvě minuty, čímž se stalo po úpravě pravidel už nepřekonatelným rekordem týmové soutěže.

  Forma brněnského rodáka je však velikou neznámou. Letos řeší spíše mimotenisové aktivity, na okruhu neodehrál ještě ani jeden zápas a je otázkou, do jaké míry se své tenisové kariéře ještě, a zda vůbec, chce věnovat.

 • Šafránek, Kolář či Šátral?

  Zdeněk Kolář

  Minimální zkušenosti s Davis Cupem má již jen Jan Šátral, který bojoval v loňském roce za český tým proti Austrálii. Nastoupil ve všech třech dnech, zápasy proti Kyrgiosovi, Thompsonovi či ve čtyřhře po boku Veselého proti Grothovi a Peersovi však byly nad jeho síly.

  Šátral to dotáhl až na 136. místo světa, v současné době mu však patří až 344. pozice a objíždí turnaje ITF a challengery. Na nominaci do daviscupového týmu může s velkou pravděpodobností zapomenout.

  Šanci tak mohou dostat třiadvacetiletý Václav Šafránek (216. na žebříčku) či o dva roky mladší Zdeněk Kolář (224.). Šafránkovým maximem zatím byla 191. příčka, největší naděje do budoucna tak český tenis vkládá do mladého Zdeňka Koláře.

  První test čeká "nový" český tým na začátku dubna proti Izraeli. Jak obstojí?

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 17. kola Fortuna ligy »

18. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Plzeň (pá 7.12., 18:00), Dukla - Příbram (pá 7.12., 18:00), Baník Ostrava - Bohemians (so 8.12., 15:00), Karviná - Jablonec (so 8.12., 15:00), Olomouc - Slovácko (so 8.12., 15:00), Slavia - Mladá Boleslav (so 24.11., 17:00), Sparta - Teplice (ne 9.12., 17:00), Liberec - Opava (ne 9.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze