7. července 2015 • 05:00

Wimbledon ruinoval Češky. Kvitová si pohoršila o 57 milionů

Autor:
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nula. Tolik Čechů zůstalo ve hře v singlových pavoucích letošního Wimbledonu. V osmifinále vypadli i poslední držáci Tomáš Berdych a Lucie Šafářové. A kromě neobhájených bodů do světového žebříčku počítají zejména české tenistky finanční ztráty, v porovnání s loňským úspěšným ročníkem si pohoršily o desítky milionů korun.


REKLAMA
digi tv

Pamatuje loňský rok v All England Clubu? Petra Kvitová slavný Wimbledon podruhé v kariéře vyhrála, Lucie Šafářová došla do semifinále a Barbora Strýcová do čtvrtfinále. Češky letěly žebříčkem vzhůru a vyhlížely tučné šeky s hlavičkou turnaje.

Dohromady si české trio přišlo na 84 milionů korun. Kvitová brala za výhru 60 milionů, Šafářová v součtu s prémií za čtyřhru, kde si spolu Anastasií Pavlučenkovou zahrála čtvrtfinále, necelých 16 milionů, a posledních osm dodala Barbora Strýcová.

Letos je ale všechno úplně jinak. Navzdory navýšení wimbledonských prémií o sedm procent se výdělky českých tenistek rapidně zmenšily. Obhájkyně titulu Kvitová letos skončila už ve 3. kole, Šafářová ve čtvrtém a Strýcová se z turnaje poroučela hned v prvním kole.

Řečí peněz tak vydělala Kvitová jen 2,85 milionu korun, Šafářová 4,55 a Strýcová se musela spokojit s 1,1 milionem. Z celkové dotace třetího grandslamu sezony, která činí 1,03 miliardy korun, trojice elitních českých hráček ukrojila jen 8,5 milionu korun.

"Chtěla bych jít dál, o tom žádná, a teď jsem hodně zklamaná," smutně shrnula své singlové vystoupení Šafářová, která se jako jediná z českých hráček dostala mezi nejlepších šestnáct tenistek. I tak ale Češky prožily mizerný turnaj, poprvé po šesti letech žádná neprošla do čtvrtfinále.

Berdych si finančně polepšil

To v mužském pavouku dvouhry si nejlepší český zástupce přilepšil. Minulý rok se Tomáš Berdych loučil s Wimbledonem ve 3. kole, kdy prohrál s chorvatským dlouhánem Marinem Čiličem hladce 3:0 na sety. Letos ho stejně krutý výsledek potkal až o kolo dále, v osmifinále nasazenou šestku vyřídil Gilles Simon 6:3, 6:3, 6:2.

Po turnaji Berdychovi přiteče na účet stejně jako Šafářové 4,55 milionu korun, vloni to bylo zhruba o dva miliony méně.

Mírné finanční polepšení ale Berdychovi zlepšit náladu nemohlo. "To, co jsem předváděl, nebylo vůbec dobré. Podal jsem hrozný výkon, a proto takový výsledek," zkritizoval se hned po zápase nejlepší český tenista.

Výdělky vybraných Čechů ve Wimbledonu 2015 a 2014

(v korunách)

Petra Kvitová 2,85 mil. (2015) / 60 mil. (2014) 
Lucie Šafářová 4,55 mil. (2015) / 15,85 mil. (2014)
Barbora Strýcová 1,1 mil. (2015) / 7,99 mil. (2014)
Tomáš Berdych 4,55 mil. (2015) / 2,44 mil. (2014)

Tomáš Berdych byl ze svého výkonu s Gillesem Simonem právem přepadlý
Tomáš Berdych byl ze svého výkonu s Gillesem Simonem právem přepadlý

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze