Djokovič ve Wimbledonu dohrál, padla i Kvitová. Šafářová jde dál

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

V deštivém Wimbledonu v sobotu opět padaly kapky, ale i favorité. Největším šokem bylo vyřazení světové jedničky Novaka Djokoviče, který ve třetím kole padl Samem Querreym 6:7, 1:6, 6:3, 6:7 a letos tak určitě čtyři Grand Slamy nezíská. Ve druhém kole vypadla i Petra Kvitová, která nezvládla otočit v pátek rozehraný duel s Jekatěrinou Makarovovou a padla 5:7 a 6:7 (5). Vypadla i Kateřina Siniaková, jež nezaskočila nasazenou trojkou Agnieszku Radwaňskou, se kterou prohrála 3:6 a 1:6. České barvy tak zachraňovala jen Lucie Šafářová, která v dramatické bitvě porazila Slovenku Janu Čepelovou 4:6, 6:1 a 12:10.

Kvitová nejhůř od roku 2009

Dvojnásobná vítězka z All England Clubu Kvitová tak má za sebou nejhorší výsledek na londýnské trávě od roku 2009, kdy se rozloučila hned po prvním duelu.

Před rokem dohrála Kvitová při obhajobě titulu z roku 2014 ve 3. kole. Letos neprožívá úplně povedenou sezonu a doufala, že se ve Wimbledonu chytí. V utkání s rovněž levou rukou hrající Makarovovou se hodně snažila, ale chyběly jí jistota a uvolněnost v úderech, což proti pětatřicáté hráčce žebříčku nestačilo.

Zápas Kvitové s Makarovovou začal v pátek a česká tenistka ztratila úvodní set poměrem 5:7. Pak byl zápas přerušen kvůli dešti za stavu 40:30 při podání desáté nasazené Kvitové a obě hráčky čekaly skoro den na pokračování.

Smutná lvice. Tenistka Petra Kvitová ve Wibledonu v roce 2016 dohrála.

Kvitová začátek dohrávky zvládla, podání si udržela a po dvou dvojchybách Rusky dokonce vedla 2:0. Vzápětí bylo ale srovnáno na 2:2. Poprvé byla druhá sada přerušena za stavu 3:3 a podruhé 4:3 pro Kvitovou. Při skóre 5:4 měla Kvitová setbol, ale poslal dlouhý míč za lajnu. Dokázala se vzápětí dostat ze stavu 0:40, jenže ve zkrácené hře trefovala pásku i auty a po 43. nevynucené chybě prohrála.

Kvitová vypadla ve druhém kole stejně jako na lednovém Australian Open. Ve Wimbledonu hrála hůře jen při své premiéře v roce 2008 a o rok později.

Příští soupeřkou Makarovové bude další česká hráčka Barbora Strýcová . Jejich zápas 3. kola by se měl uskutečnit v neděli.

Šafářová vydřela výhru nad slovenskou senzací

Lucie Šafářová letos už podruhé otočila ve Wimbledonu zápas z mečbolu, slovenskou tenistku Janu Čepelovou zdolala po obrovské bitvě 4:6, 6:1, 12:10 a je v osmifinále. Do této fáze grandslamu na trávě v Londýně se dostala třetím rokem v řadě. O čtvrtfinále si zahraje s Kazaškou Jaroslavou Švedovovou.

S Čepelovou, která letos ve Wimbledonu senzačně vyřadila světovou dvojku a vítězku Roland Garros Garbiňe Muguruzaovou, bojovala Šafářová dohromady dvě hodiny a 36 minut. Zápas však byl několikrát přerušen kvůli dešti.

Osmadvacátá nasazená Češka v úvodním duelu odvrátila deblové partnerce Bethanii Mattekové-Sandsové tři mečboly, dnes ji dělil jediný míč od vyřazení na konci třetího setu za stavu 8:9 a 30:40. Slovenka však při mečbolu zahrála return do sítě.

V úvodní hře první sady Šafářová odvrátila tři brejkboly a pak šla do vedení 3:0, ale o náskok přišla. Za stavu 3:3 a 40:40 byl duel poprvé přerušen. Po návratu si Češka prohrála servis a ztratila první set 4:6, načež hráčky znovu spěchaly do šatny.

Druhý set Šafářová začala stejně jako první a vedla 3:0. Tentokrát výhodu udržela, přidala další brejk a druhý set vyhrála 6:1. V hledišti Šafářové fandil i krajan Radek Štěpánek , s kterým budou hrát v Londýně soutěž ve smíšené čtyřhře.

Třetí set dvakrát přerušila přeháňka, nejdříve za stavu 2:2 a pak při skóre 3:3. Pak rodačka z Brna ztratila dvě hry a Čepelová podávala na vítězství, ale loňská finalistka Roland Garros zahrála odvážně, srovnala a v 21. gamu se jí povedl klíčový brejk. Zápas dopodávala a vydřela postup.

Djokovič vypadl s Querreym

Obhájce titulu Djokovič a vítěz posledních čtyř grandslamů v minulém kole oslavil třicáté vítězné utkání na grandslamech v řadě, což je rekord v open éře. Querrey, jednačtyřicátý muž žebříčku ATP, mu však v několikrát přerušeném utkání nastřílel 31 es a jeho úspěšné tažení zastavil. Ve vzájemné bilanci tak snížil na 2:8 a postupem do osmifinále vyrovnal své grandslamové maximum.

Querrey a Djokovič, který wimbledonskou dvouhru vyhrál celkem třikrát, rozehráli zápas už v pátek. Američan vyhrál první dva sety, po přerušení dnes sice favorizovaný Srb snížil, ale ve čtvrté sadě přišel za stavu 5:4 o podání a tie-break pak prohrál 5:7. Na grandslamu se nedostal do osmifinále naposledy v roce 2009, v Paříži tehdy rovněž skončil v třetím kole.

Djokovič dosud získal na turnajích "velké čtyřky" 12 titulů a po letošních vítězstvích v Austrálii a na French Open měl nakročeno ke kalendářnímu Grand Slamu. Výkon Australana Roda Lavera z roku 1969 ale nakonec nevyrovná.

Siniaková další překvapení nepřidala

Siniaková vyřadila o kolo dříve turnajovou třicítku Caroline Garciaovou z Francie a troufala si také na Radwaňskou. V utkání s bývalou finalistkou Wimbledonu a loňskou vítězkou Turnaje mistryň ale narazila. Polka se skvěle hýbala a nutila hrát soupeřku mnoho úderů navíc, z kterých Češka kazila. Naopak Radwaňská v prvním setu udělala jen jednu chybu a jeden brejk jí k zisku sady stačil.

Siniaková se snažila vydržet co nejdéle ve výměně nebo přejít k síti a hrát útočně, ale proti Radwaňské nic nefungovalo. Česká tenistka ve druhé sadě přišla třikrát o podání a za hodinu a dvě minuty o celý zápas.

Postupem do 3. kola si nicméně dvacetiletá hráčka vylepšila grandslamové maximum a v příštím vydání žebříčku WTA by se mohla vrátit do světové stovky.

Hlaváčková a Hradecká zdolaly Číňanky

Před deštěm stihly dohrát zápas deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Šesté nasazené a stříbrné olympijské medailistky právě z Londýna porazily čínský pár Liang Čchen, Wang Ja-fan až po boji a třech dnech 7:6, 3:6 a 9:7.

V Londýně fouká silný vítr a mraky se nad areálem rychle střídají. Dost často svítí i sluníčko, ale do toho občas drobně prší a hrát na vlhké trávě je nebezpečné.

Déšť narušil čtvrtý z šesti dnů turnaje a organizátoři již rozhodli, že se poprvé po 12 letech a počtvrté v historii bude hrát také první neděli.

Vše o tenisovém Wimbledonu 2016 čtěte zde »

Tenisový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 28,1 milionu liber):
Muži:
Dvouhra - 2. kolo:
A. Zverev (24-Něm.) - Južnyj (Rus.) 6:4, 3:6, 6:0, 4:6, 6:2.

Tomic (19-Austr.) - Bautista (14-Šp.) 6:2, 6:4, 6:4,
Raonic (6-Kan.) - Sock (27-USA) 7:6 (7:2), 6:4, 7:6 (7:1).

Čtyřhra - 1. kolo:
Štěpánek
, Zimonjič (14-ČR/Srb.) - Johnson, Querrey (USA) 7:6 (7:4), 6:3,
Rosol , Džazírí (ČR/Tun.) - Evans, Glasspool (Brit.) 6:4, 6:2.

Ženy:
Bacsinszká (11-Švýc.) - Niculescuová (Rum.) 4:6, 6:2, 6:1,
Stephensová (USA) - Minellaová (Luc.) 3:6, 7:6 (8:6), 8:6,
Halepová (5-Rum.) - Bertensová (26-Niz.) 6:4, 6:3,
Makarovová (Rus.) - Kvitová (10-ČR) 7:5, 7:6 (7:5).

Kerberová (4-Něm.) - Witthöftová (Něm.) 7:6 (13:11), 6:1,
Doiová (Jap.) - Friedsamová (Něm.) 7:6 (7:1), 6:3,
Šafářová (28-ČR) - Čepelová (SR) 4:6, 6:1, 12:10,
Švedovová (Kaz.) - Lisická (Něm.) 7:6 (7:2), 6:1,
A. Radwaňská (3-Pol.) - Siniaková (ČR) 6:3, 6:1,
Keysová (9-USA) - Cornetová (Fr.) 6:4, 5:7, 6:2,
Cibulková (19-SR) - Bouchardová (Kan.) 6:4, 6:3.

Hlaváčková, Hradecká (6-ČR)
- Liang Čchen, Wang Ja-fan (Čína) 7:6 (7:3), 3:6, 9:7,
Karolína Plíšková , Görgesová (8-ČR/Něm.) - Allertová, Schmiedlová (ČR/SR) 6:2, 6:1,
Peschkeová, Grönefeldová (ČR/Něm.) - Kuzněcovová, Vinciová (Rus./It.) 5:7, 6:2, 6:1,
Strýcová, Krajiceková (ČR/Niz.) - Erraniová, Kalašnikovová (15-It./Gruz.) 4:6, 7:5, 6:2,
Garciaová, Mladenovicová (2-Fr.) - Voráčová, Schuursová (ČR/Niz.) 6:2, 6:2.