Jan Jaroch
27. června 2022 • 17:45

Ať válka skončí, přeje si Siniaková. Trenérka má potíže, otec se trápí

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Sparta - Olomouc: Daněk skvěle předal míč Karabcovi, který trefil tyč!
SESTŘIH: Jablonec - Slavia 2:3. Domácí i v deseti trápili favorita, rozhodl Traoré
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z LONDÝNA | „Čert vem porážku,“ pokrčila rameny Kateřina Siniaková. V úvodním kole Wimbledonu ztroskotala na maličké dvacetileté Polce Maje Chwalińské - slečně z až 170. místa žebříčku - 0:6, 5:7. Těžké srdce má však z něčeho jiného. Válka na Ukrajině i jí zasahuje do života. V Rusku má polovinu rodiny z otcovy strany, pro cestu na Wimbledon nedostala včas vízum její ruská trenérka Jevgenija Manjukovová. „Nikdo není rád, že je válka. Všichni chtějí, aby už to skončilo,“ pravila šestadvacetiletá rodačka z Hradce Králové.Wimbledon se poprvé v historii nehraje o body do žebříčku, i to je jeden z důsledků válečného konfliktu na Ukrajině, který rozpoutalo Putinovské Rusko. Wimbledon kvůli němu vyloučil Rusy a Bělorusy, ATP a WTA v odvetě potrestala turnaj odebráním bodů. Nad oběma kroky Siniaková jen smutně kroutí hlavou.

„Že je vyloučili, je nespravedlivé. Sportovci za nic nemůžou. Ale stejně tak je nespravedlivé, že tady nemáme body. Možná i proto bylo na kurtu těžké se pořádně motivovat, protože už člověk stejně všechny body ztratil. Jelo se mi sem těžko. I kdybych zahrála super, nic tím nezískám,“ líčila Siniaková, jež si za porážku v prvním kole přišla na 50 000 liber, asi 1,44 milionu korun. Zhruba polovinu nechá v Británii na daních, i tak jde o báječný výdělek.

Je to připomínka, jaký mají tenisté na Wimbledonu život. „My se máme krásně, ale na Ukrajině umírají lidé, což je šílené. Moc bych chtěla, aby válka skončila, všichni se mohli vrátit domů a vše bylo zase normální,“ vyznala se.

Bez okolků hovořila proti válce, přitom její táta Dmitrij se narodil v Moskvě. V ruské metropoli má i babičku s dědečkem, kteří ji vždy při návštěvě rozmazlují palačinkami a pelmeněmi. Jsou spolu stále v kontaktu, byť pouze na dálku. „Mrzí to hodně, babička s dědou už jsou ve věku, kdy nejsou nejmladší. Může se něco stát a já se s nimi nemusím vůbec vidět,“ říká.

S otcem se o válečném konfliktu bavila hlavně na začátku. „Bylo to pro něj hodně těžké, ale normální člověk s tím nic neudělá. Trpí Ukrajina i Rusko, protože ti vojáci musí jít bojovat. Jen proto, že si lidi nahoře něco dokazují, tak trpí ti dole, kteří za nic nemůžou.“

Černobíle nevidí situaci ani v tenisové šatně. Hovoří plynně rusky, zná se s vyloučenými Ruskami i Běloruskami. „Třeba jedna z Bělorusek podporuje Ukrajinu, chtěla by si někam dát ukrajinskou vlaječku, ale obává se, že by jí doma hrozily problémy,“ líčí s tím, že ani Ukrajinky nevyvolávají napětí v šatně. „Všichni se spíš snažíme nějak pomoct a vyjít vstříc,“ popisuje zákulisí.

Ačkoliv Wimbledon oficiálně vyloučil Rusy i Bělorusy, týká se to pouze hráčů. Ruská trenérka Siniakovové Jevgenija Manjukovová mohla dorazit. „Ale nedostala včas víza. Všechno trvá tak dlouho.. Když někam letí, musí přes celý svět. Ale nějak to zvládáme, i když teď se vrátila domů,“ prozradila tenistka, kterou při zápase podporoval u kurtu číslo 16 táta Dmitrij. A také řádně zamaskovaná Barbora Krejčíková se svým koučem Alešem Kartusem.

Pár K+S by měl ve Wimbledonu po téměř půl roce od triumfu na Australian Open znovu ožít. Po vleklém zranění Krejčíkové a pařížské nákaze covidem. „Doufám, že si v něm spravím náladu,“ věří Siniaková.

Česká tenistka Kateřina Siniaková během 1. kola Wimbledonu
Česká tenistka Kateřina Siniaková během 1. kola Wimbledonu

Vstoupit do diskuse
2
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud