Král Nole! Djokovič udolal Federera a sesadil šampiona | iSport.cz
12. listopadu 2012 • 23:31

Král Nole! Djokovič udolal Federera a sesadil šampiona

Odvážný Trpišovský: Chceme se Barceloně minimálně vyrovnat v držení míče Odvážný Trpišovský: Chceme se Barceloně minimálně vyrovnat v držení míče
Messi a spol. v Praze! U hotelu je vítali fanoušci, hvězdy před nimi prchly Messi a spol. v Praze! U hotelu je vítali fanoušci, hvězdy před nimi prchly

TURNAJ MISTRŮ | Zlatý hattrick šampiona Rogera nebude. Finále Turnaje mistrů ovládl srbský tenista Novak Djokovič, který zopakoval triumf z roku 2008. Světová jednička si ve finále po setech 7:6 (6), 7:5 poradila se Švýcarem Federerem, vítězem předchozích dvou ročníků.

V úvodu singlového finále to vypadalo, jako by se Djokovič zdržel na lavičce. Srbský tenista ztratil prvních devět fiftýnů a za osm minut prohrával už 0:3. Pak se však bleskově zlepšil, nutil Federera ke dlouhým výměnám a využil jeho slabší chvíle na podání ke srovnání skóre.

V deváté hře se pětadvacetiletému Srbovi podařilo po šesti shodách proměnit třetí brejkbol a za stavu 5:4 podával na vítězství v setu. Rodák z Basileje však v následujícím gamu odvrátil setbol a srovnal na 5:5. Set se nakonec rozhodoval až ve zkrácené hře, v níž Federer famózními údery na síti odvrátil další setbol, ale stejně ji ztratil v poměru 6:8.

I do druhé sady vstoupil Federer lépe, když v jedenáctiminutovém první gamu sebral soupeři servis. Výhodu brejku tentokrát držel až do koncovky a za stavu 5:4 šel podávat na vítězství v setu. Vedl 40:15, ale ani jeden ze dvou setbolů nevyužil, podání následně ztratil a promarněná šance se podepsala na jeho dalším výkonu.

Djokovič využil jeho chyb a ve dvanáctém gamu si vypracoval mečbol. Ten po krásné výměně proměnil skvělým prohozem a po dvou hodinách a 14 minutách se po čtyřech letech znovu radoval z vítězství na závěrečném podniku sezony.

Novak Djokovič přichází na kurt do zápasu finále Turnaje mistrů proti Rogerovi FedereroviNovak Djokovič přichází na kurt do zápasu finále Turnaje mistrů proti Rogerovi FedereroviFoto Reuters

Varování: Španělé ovládli turnaj čtyřher

Semifinalisté letošního US Open Marcel Granollers a Marc López se životním úspěchem povzbudili před pražským finále Davisova poháru, v němž v sobotu podle všeho nastoupí proti českému páru Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

Granollers s Lópezem poprvé sebrali indickým soupeřům podání ve třetí hře, ale Bhúpathí s Bopannou jim to vzápětí oplatili a úvodní sada pokračovala za vyrovnaného stavu. Španělská dvojice se tradičně spoléhala spíše na obranu od základní čáry, zatímco Indové se tlačili na síť.

Klíčový okamžik přišel za stavu 5:5, kdy se tenisté z Pyrenejského poloostrova s přispěním Bhúpathího dvojchyby radovali z dalšího brejku. Pátí nasazení sice vzápětí měli dvě šance poslat set do tie-breaku, ale Granollers je skvělými zásahy na síti odvrátil a zařídil výhru 7:5.

Šestí nasazení měli šanci definitivně zlomit zápas na svou stranu v sedmé hře druhé sady, jenže dva brejkboly při podání Indů neproměnili. Naopak Bhúpathí s Bopannou vzápětí tutéž šanci využili k vedení 5:3 a následnému zisku druhé sady.

Zlepšený výkon však do rozhodujícího supertie-breaku nepřenesli, často chybovali a výrazně pomohli Španělům k hladké výhře. Bhúpathí ani na pátý pokus ve finále Turnaje mistrů neuspěl. Předtím byl na poražené straně jednou s Bělorusem Maxem Mirným a třikrát s krajanem Leanderem Paesem.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (dotace 5,5 milionu liber, tvrdý povrch):

Dvouhra - finále: Djokovič (1-Srb.) - Federer (2-Švýc.) 7:6 (8:6), 7:5.

Čtyřhra - finále: Granollers, M. López (6-Šp.) - Bhúpathí, Bopanna (5-Indie) 7:5, 3:6, 10:3.