11. ledna 2015 • 12:58

TISÍC vítězství! Federer zdolal v Brisbane Raonice a stíhá Lendla

0
SESTŘIH: Slavia - Baník 5:0. Kanonáda na úvod nadstavby, zářili Schranz a Chytil
SESTŘIH: Arsenal - Bournemouth 3:0. Povinnost splněna, rozhodl Saka z penalty

Švýcarský tenista Roger Federer zdolal ve finále turnaje v Brisbane Kanaďana Milose Raonice 6:4, 6:7, 6:4 a připsal si 1000. vítězství na okruhu ATP. Tohoto milníku před ním dosáhli pouze Američan Jimmy Connors (1253) a Ivan Lendl (1071).

"Je to bezpochyby mimořádná chvíle," řekl Federer . "Za ty roky jsem toho odehrál spoustu a dosáhnout 1000 vítězství pro mě hodně znamená. Na tenhle zápas nikdy nezapomenu," uvedl populární Švýcar.

Třiatřicetiletý Federer díky jubilejní výhře získal 83. titul a hned v úvodu sezony má jistotu, že ani letos nevyjde naprázdno. Svou sbírku rozšířil už patnáctý rok po sobě alespoň o jednu trofej, čímž překonal rekordní bilanci Ivana Lendla z let 1980-1993.

V počtu turnajových vítězství mu patří rovněž třetí místo za dvojící legend Connors, Lendl. Američan vyhrál během své kariéry 109 titulů, český rodák triumfoval na 94 turnajích.

Sedmnáctinásobný grandslamový šampion Federer porazil Raonice v devátém vzájemném zápase poosmé. V závěru třetího setu mu mečbol nabídl do té doby spolehlivě podávající Kanaďan dvojchybou a švýcarský tenista šanci po dvou hodinách a 13 minutách využil.

Vítěznou trofej předal Federerovi dvanáctinásobný grandslamový šampion Roy Emerson. Od další legendy australského tenisu Roda Lavera švýcarský hráč převzal zarámovanou fotku připomínající jeho 1000. vítězství.

"Když jsme se rozehrávali a četli, co všechno jsi vyhrál, myslel jsem, že hraješ o 2000. vítězství," žertoval Raonic. V semifinále zasypal Japonce Keie Nišikoriho 34 esy, ale Federer mu jich dovolil jen 12 a sám si k vítězství pomohl 20 esy.

Tenisový turnaj mužů a žen v Brisbane (tvrdý povrch):
Muži (dotace 494 310 dolarů):
Dvouhra - finále:
Federer (1-Švýc.) - Raonic (3-Kan.) 6:4, 6:7 (2:7), 6:4.

Čtyřhra - finále:
J. Murray, Peers (Brit./Austr.) - Dolgopolov, Nišikori (Ukr./Jap.) 6:3, 7:6 (7:4).