TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Courtoisův superpřesun, Gomes zasáhl konečky prstů NEJ zákroky Premier League: Courtoisův superpřesun, Gomes zasáhl konečky prstů
Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tři turnaje, třináct zápasů, deset vítězství. To je letošní bilance tenisové legendy Rogera Federera. Švýcarská ikona se v roce 2016 představila jen na podnicích v Brisbane, Australian Open a Monte Carlu. Sezonu čtyřiatřicetiletého tenisty ničí pro něho do této doby prakticky neznámý jev - zranění.


REKLAMA
digi tv

Nemoc, operace kolena, virová infekce, zraněná záda... Výčet zdravotních problémů, kterými se sedminásobný wimbledonský šampion v prvních čtyřech měsících letošního roku prošel, s přehledem překoná všechny trable jeho dosavadní kariéry.

Hned úvodní dny roku 2016 dávaly tušit, že tato sezona nemusí ve Federerově veleúspěšné kariéře patřit k těm šťastnějším. Těsně před úvodním podnikem v Brisbane bojoval Švýcar s nemocí, i přesto se dokázal dostat až do finále, kde podlehl Raonicovi.

Mnohem vážnější starosti přišly den po prohraném semifinále Australian s Novakem Djokovičem. Při plnění otcovských povinností si Federer poranil meniskus v koleni.

"Stalo se mi to, když jsem napouštěl dětem vanu. Byl to naprosto běžný pohyb, který jsem během života udělal snad milionkrát. Najednou jsem se otočil a cítil jsem, jak mi ruplo v koleni," popisoval smolný moment sedmnáctinásobný grandslamový šampion.

Federer se musel s poraněným meniskem podrobit artroskopické operaci, po které následovala dvouměsíční přestávka. Vrátit se měl na turnaji v Miami. Před ostře sledovaným duelem s Juanem Martinem del Potrem však basilejský rodák kvůli žaludečním problémům odstoupil.

"Je mi to líto kvůli turnaji i fanouškům, ale bohužel jsem se musel odhlásit. V minulých dnech mi bylo zle a za posledních 24 hodin se to zhoršilo. Po ranní rozehrávce bylo jasné, že nejsem ve stavu, který by mi dovolil hrát," uvedl na tiskové konferenci zklamaný tenista.

Zraněná záda a další pauza

Comeback se konal až na antukovém podniku v Monte Carlu, kde Federer porazil dva soupeře a skončil ve čtvrtfinále na Tsongovi. "Jsem spokojen. Nic velkého jsem od sebe nečekal, myslím, že jsem po tak dlouhé pauze nehrál špatný tenis," říkal po vyřazení otec čtyř dětí.

Smůla tenisové legendy však neskončila ani na probíhajícím turnaji v Madridu. "Mám jasný cíl. Chci tady odehrát co nejvíce zápasů, abych se dostal do formy," plánovala si před prvním zápasem světová trojka. K jeho smůle mu jeho záměry překazila bolavá záda.

"Jsem frustrovaný. Je to pro mě hodně těžké období. Na druhou stranu jsem rád, že to jsou záda a ne koleno. Už vím, co od toho můžu očekávat. Se zády jsem měl problémy i v minulosti. Mám už zkušenosti s tím, jak dlouho probíhá léčba, co si můžu dovolit a co ne."

Problémy se zády Federer přičítá chladnému počasí, ve kterém trénoval doma ve Švýcarsku. "Hodně jsem v posledních týdnech hrál na antuce. Před turnajem v Monaku jsem měl velkou tréninkovou zátěž, pak jsem odehrát tři soutěžní zápasy. Po Monte Carlu jsem trénoval dva týdny doma ve Švýcarsku, ale počasí nebylo zrovna ideální, byla dost zima. To zádům určitě nepřidalo."

Federer však přesto věří, že do začátku French Open (22.5.) bude ve formě. "Mám hodně zkušeností, vím, jak se mám připravit. Samozřejmě by bylo lepší, kdybych mohl sehrát více zápasů, ale věřím si, že to zvládnu," nepochybuje vítěz Roland Garros z roku 2009.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze