11. července 2017 • 20:21

Plíšková po boku legend. Kteří čeští tenisté byli v žebříčku nejvýš?

Autor:
 • Karolína Plíšková se stane po Wimbledonu první českou světovou jedničkou v ženské dvouhře. Čísly jedna byli z českých tenistů dosud jen Ivan Lendl a Martina Navrátilová, ale té se to povedlo už v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975. Karolína Plíšková se stane po Wimbledonu první českou světovou jedničkou v ženské dvouhře. Čísly jedna byli z českých tenistů dosud jen Ivan Lendl a Martina Navrátilová, ale té se to povedlo už v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975. FOTO:

  Volejme sláva! Volejme Kája! Český ženský tenis bude mít po 30 letech opět světovou jedničku. Karolína Plíšková díky vypadnutí Simony Halepové ve čtvrtfinále Wimbledonu s Britkou Johannou Kontaovou (7:6, 6:7, 4:6) v pondělí vystřídá na pomyslném trůnu Němku Angelique Kerberovou. Plíšková naváže na legendární Čechoameričanku Martinu Navrátilovou, která ženskému tenisu vládla s přestávkami v letech 1978 až 1987. Podívejte se v článku na osm nejlépe postavených českých tenistů v historii.

 • Martina Navrátilová (1. místo)

  Vítězka 18 grandslamů ve dvouhře strávila v letech 1978 až 1987 v čele žebříčku dohromady 332 týdnů už v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975 a přišla tím o čs. občanství (to jí bylo vráceno až o 33 let později). Dosud ji překonala jenom Němka Steffi Grafová (377).

  Martina NavrátilováMartina Navrátilová

 • Ivan Lendl (1. místo)

  Vítěz osmi grandslamů strávil v 80. a 90. letech v čele žebříčku celkem 270 týdnů, což byl tehdejší rekord. Ten později vylepšili pouze Američan Pete Sampras (286) a Švýcar Roger Federer (302).

  Ivan LendlIvan Lendl

 • Jana Novotná (2. místo)

  Vítězka Wimbledonu 1998 se nejvýš dostala rok před životním triumfem, kdy byla druhá za Švýcarkou Martinou Hingisovou.

  Jana NovotnáJana Novotná

 • Petr Korda (2. místo)

  Po triumfu na Australian Open v roce 1998 se dostal na druhou příčku, v téže sezoně mu k postu jedničky dvakrát scházel jediný zápas.

  Petr KordaPetr Korda

 • Petra Kvitová (2. místo)

  Dvojnásobná wimbledonská šampionka postoupila v říjnu 2011 až na druhé místo, o pár měsíců později ji od postu světové jedničky dělily dvě výhry. Aktuálně se vrací po zranění ruky, které Kvitové způsobil neznámý útočník. Na French Open momentálně 16. hráčka světa vyhrála jedno kolo, načež nestačila na deblovou specialistku a parťačku Lucie Šafářové Bethanii Mattekovou-Sandsovou.

  Petra KvitováPetra Kvitová

 • Hana Mandlíková (3. místo)

  Vítězka čtyř grandslamů byla v dubnu 1984 třetí za Martinou Navrátilovou a Chris Evertovou. O tři roky dříve ji o pozici jedničky připravila změna v systému bodování.

  Hana MandlíkováHana Mandlíková

 • Helena Suková (4. místo)

  Deblová specialistka se prosazovala i ve dvouhře, v březnu 1985 jí na žebříčku patřilo čtvrté místo.

  Helena SukováHelena Suková

 • Tomáš Berdych (4. místo)

  Finalista Wimbledonu 2010 se o pět let později vyšplhal na čtvrté místo, což je jeho maximum. Aktuálně je Berdych na 14. místě ATP a po nevydařeném French Open, kde ve druhém kole prohrál s nenasazeným Rusem Karenem Chačanovem, rozvázal spolupráci se svým superkoučem Goranem Ivaniševičem.

  Tomáš BerdychTomáš Berdych

 Klasická verze
Mobilní verze