Hádky na kurtu a rozhodčí na odstřel: Šest momentů, kdy sudí vyhořeli | iSport.cz
Pavel Novotný
25. prosince 2017 • 09:04

Hádky na kurtu a rozhodčí na odstřel: Šest momentů, kdy sudí vyhořeli

Vstoupit do diskuse
0
 • Carlos Ramos Carlos RamosFOTO: Profimedia.cz

  Už i česká nejvyšší fotbalová soutěž má za sebou úspěšnou premiéru při zavádění moderní techniky. Případnou nejistotu sudích bezpečně rozptýlí neomylné oko kamery. Stejně jako na velkých tenisových akcích. Na nedávno skončeném turnaji pro nejlepší tenisty do 21 let se dokonce bez čárových obešli úplně. Ne na všech kláních je však televizní vymoženost k dispozici. A dokonce, i když dostupná je, zdaleka všechny sporné okamžiky nevyřeší. Podívejte se na šest momentů, kdy kiksy rozhodčích zapříčinily pořádně ostrou výměnu názorů.

 • Erraniová - Wickmayerová

  Richard Haigh jako umpirový sudí

  TURNAJ: Cincinnati 2014
  ROZHODČÍ: Richard Haigh

  Jak zazdít zápas snadno a rychle. Přesně tímto heslem se "řídil" hlavní rozhodčí Richard Haigh v utkání turnaje v Cincinnati mezi italskou tenistkou Sarou Erraniovou a Belgičankou Yaninou Wickmayerovou.

  Mač prvního kola mělo velmi dramatický průběh, Italka vyhrála první set 7:5, druhý v poměru 3:6 ztratila, o vítězce tak musela rozhodnout sada rozhodující. A i v té byl stav při podání Erraniové vyrovnaný 3:3 a 40:40, když se do hlavní role pasoval umpirový sudí.

  Servis Italky zreturnovala Wickmayerová do autu a bod tak měl směřovat k Erraniové. Sudí však její zjevně dobré podání ohlásil jako chybné. Později si svůj přehmat uvědomil a své rozhodnutí opravil. Zkušené Italce však stejně bod nepřiznal.

  VIDEO: Tento moment hlavní rozhodčí opravdu nezvládl...

  Jako důvod uvedl to, že když označil servis Erraniové jako chybný, mohlo to její soupeřku vyrušit a díky tomu poslala return do autu. Vůbec mu přitom nevadilo, že jeho výkřik přišel poměrně dlouho poté, kdy Wickmayerová svůj úder zahrála.

  "Ten aut jste hlásil dávno potom, co skončil její return mimo," zlobila se oprávněně Erraniová. "Udělal jsem chybu, to ano, podání bylo v pořádku, ale výměna se musí opakovat," trval si na svém rozhodčí.

  "Udělal jste hned dvě neskutečný chyby," reagovala na chabou obranu sudího Italka. Na jeho rozhodnutí však nic nezměnila.

  Nakonec jí to však mrzet nemuselo. Třetí set ovládla v dramatickém tiebreaku a zajistila si postup do druhého kola.

 • Schiavoneová - Ču Lin

  Tenisový rozhodčí Ali Nili

  TURNAJ: Indian Wells 2015
  ROZHODČÍ: Ali Nili

  Co znamená spojení fair play, si asi čínská tenistka Ču Lin musela najít ve slovníku. A možná to neví dodnes. Názorně to předvedla v zápase prvního kola Indian Wells v roce 2015. A důležitou roli zde hrála opět italská tenistka, tentokrát Franceska Schiavoneová.

  Ostřílená Italka vyhrála první set jasně 6:0, ve druhém však prohrávala 3:5 a odvracela dva setboly. Při prvním se blýskla perfektně zahraným stopballem, na který Číňanka nestihla včas reagovat.

  VIDEO: Hodně nesportovní moment čínské tenistky

  Alespoň tomu vše nasvědčovalo. Ču Lin míček sice doběhla, na stranu Italky ho však evidentně zahrála poté, kdy se znovu dotkl kurtu na její polovině. A dobře to věděla, protože se v klidu odcházela připravovat na další výměnu. K úžasu všech však hlavní rozhodčí Ali Nili bod přiznal dnes třiadvacetileté tenistce.

  Šokovaná Schiavoneová s rozhodčím marně diskutovala. Na fair play vsadila aspoň u soupeřky. "Vždyť je to jen sport. Všichni to v televizi uvidí,“ apelovala na soupeřku. A Číňanka? "Nic si nepamatuju," reagovala "sportovně".  

  Tentokrát však spravedlnosti nebylo učiněno za dost. Ču Lina vyhrála 2:1 na sety a mohla slavit postup do dalšího kola.

 • Wickmayerová - Kanepiová

  Louise Engzellová

  TURNAJ: US Open 2010
  ROZHODČÍ: Louise Engzellová

  Na co myslela umpirová sudí Louise Engzellová během osmifinálového zápasu US Open mezi Kanepiovou a Wickmayerovou v roce 2010, zůstává záhadou. Její rozhodnutí bylo totiž opravdu těžko pochopitelné.

  Po jedné z výměn v prvním gamu třetího setu totiž čárový rozhodčí označil míč Belgičanky jakou dlouhý. Estonka evidentně pod vlivem verdiktu poslala svůj forhend daleko do autu a s napětím čekala, co ukáže "jestřábí oko."

  VIDEO: Podivné rozhodnutí hlavní rozhodčí...

  To označilo míček jako dobrý a výměna se tedy měla opakovat. K překvapení Kanepiové však Louise Engzellová přiznala fiftýn Belgičance. Jednala tak přesně opačně, než sudí v případě zápasu Erraniové právě s Wickmayerovou, kdy rozhodčí pro změnu chybně nechal výměnu opakovat.

  Klíčový rozdíl v obou případech byl v tom, že zatímco Wickmayerová v zápase s Erraniovou zahrála míček do autu poté, kdy hra ještě bez zásahu rozhodčího pokračovala, v tomto případě tomu bylo naopak.

  Estonka se však nakonec rozhodit nenechala, utkání po setech 0:6, 7:6 a 6:1 vyhrála.
   

 • S. Williamsová - Capriatiová

  Mariana Alvesová

  TURNAJ: US Open 2004
  ROZHODČÍ: Mariana Alvesová

  Bylo to na okamžité ukončení kariéry. Doslova skandální vystoupení předvedla v semifinále US Open v roce 2004 mezi tehdy třiadvacetiletou Serenou Williamsovou a o pět let starší Jennifer Capriatiovou umpirová rozhodčí Mariana Alvesová.

  Vydatnou "pomocí" jí samozřejmě byli čároví rozhodčí, kteří páchali jeden přehmat za druhým. Z drtivé většiny na  úkor budoucí třiadvacetinásobné grandslamové šampionky.

  VIDEO: Hodně nepovedený zápas hlavní rozhodčí na US Open

  Jasně dobré míče změnili v klíčových chvílích na auty ve prospěch zkušenější Jennifer Capriatiové, což nakonec vedlo k jejímu postupu (2:6, 6:4, 6:4) a nakonec i k vítězství na celém turnaji.

  Marně se Serena domáhala spravedlnosti. Čím více si hlavní rozhodčí "podávala", tím větší množství chyb psychicky rozhozené Alvesová páchala. Vše mělo dohru po zápase, kdy se organizátoři za mizerný výkon sudí Sereně omlouvali. 

 • Tomic - Dolgopolov

  Carlos Ramos

  TURNAJ: Australian Open 2012
  ROZHODČÍ: Carlos Ramos

  Nebyl v jednoduché pozici. Hlavní rozhodčí Carlos Ramos se dostal v zápase mezi Bernardem Tomicem a Alexandrem Dolgopolovem ve třetím kole Australian Open v roce 2012 do poměrně složité situace.

  Dramatické duel dvacetiletého domácího rebela a ukrajinského tenisty dospěl do pátého setu a na jeho počátku podával právě Tomic. Po jednom z Dolgopolových úderů se ozval z hlediště výkřik "aut", Australan míček ledabyle odehrál na soupeřovu stranu a byl zjevně s tímto názorem srozuměn.

  VIDEO: Sporný moment v utkání Tomica s Dolgopolovem


  Dolgopolov následný úder poslal do zámezí. Rozhodčí Ramos však k Ukrajincově překvapení přiznal bod Tomicovi. "Slyšel jsem, jak někdo zakřičel aut. Přestal jsem hrát já i on," hájil se Dolgopolov, který žádal opakování výměny.

  "Já rozhoduju, kdy je aut a kdy ne. Nic jsem neřekl, hra normálně pokračovala," vysvětlil své rozhodnutí rozzlobenému tenistovi sudí.

  Z vítězství se nakonec radoval Bernard Tomic, který vyhrál po setech 4:6, 7:6, 7:6, 2:6 a 6:3.

 • Dimitrov - Johnson

  Mohamed Lahyani

  TURNAJ: Cincinnati 2016
  ROZHODČÍ: Mohamed Lahyani

  Je jedním z nejrespektovanějších sudích na okruhu. I on je však jenom člověk. Mohamed Lahyani si zadělal na drobné problémy během čtvrtfinálového utkání v Cincinnati v loňském roce, ve kterém změřili síly Grigor Dimitrov a a Steve Johnson.

  "Timeout" si ostřílený arbirt vzal při Američanově podání, když opravil výrok lajnového a servis označil jako aut.

  Podání sedmadvacetiletého Američana však evidentně směřovalo do kurtu, o to více se Johnson rozhodnutí Lahyaniho divil. Nebylo však nic jednoduššího, než vzít si na pomoc "jestřábí oko", které omyl sudího potvrdilo.

  Marocký rozhodčí neměl na výběr, Johnsonovi se gestem a úsměvem za svůj omyl omluvil. Ani to však 44. tenistovi světa nepomohlo, Dimitrovovi podlehl 2:6, 6:7.

Témata:  sport, tenis, rozhodčí, sudí
Vstoupit do diskuse
0

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud