Výhrůžky smrtí i pro rodinu? Jsme zvyklí, říkají tenisté. Jiní se hroutí | iSport.cz
Pavel Novotný
13. ledna 2018 • 04:40

Výhrůžky smrtí i pro rodinu? Jsme zvyklí, říkají tenisté. Jiní se hroutí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivézt do Čech. Jak prožíval bublinu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tomáš Berdych, Barbora Strýcová, Karolína Plíšková, Petra Kvitová a naposledy třeba mladá Markéta Vondroušová. Prakticky všichni tenisté a tenistky zažili během své kariéry útoky od "fanoušků", kteří vyhrožovali smrtí nejen jim, ale i nejbližším členům rodiny. "Už si na to zvykáme, je to normální," reagují s klidem někteří z nich.Dokáže to rozhodit mnohem zkušenější hráče. Když nedávno četla na svém instagramovém účtu výhružky smrtí například ostřílená Barbora Strýcová, rozhodně v klidu nebyla. Před pár dny si podobný útok po porážce ve druhém kole turnaje v Hobartu s Vekičovou "vychutnala" i teprve osmnáctiletá Markéta Vondroušová.

A podobných případů od zhrzených sázkařů, kteří "vinou" hráčů a hráček přišli o své peníze, přibývá. Britský server telegraph.co.uk oslovil dvacet předních tenistů a tenistek s dotazem, zda jim bylo po prohraném zápase někdy vyhrožováno. Ve všech případech se dočkal kladných odpovědí. Mezi "klasickými" vulgární výrazy často nechybí ani výhružky fyzickou likvidací.

"Doufám, že všichni z tvé rodiny zemřou na rakovinu mozku. Snad tě někdo konečně zabije a vpálí ti aspoň dvě kulky do hlavy. Díky tobě jsem přišel o 1500 dolarů, protože jsi zku***ná p**a. Jestli tě někdy najdu, přísahám, že ti zlámu všechny kosti v těle. Jsi ta nejhnusnější bytost, co znám." Podobné výjevy si mohla na svém instagramovém účtu přečíst například nizozemská tenistka Richel Hogenkampová poté, co vypadla v loňském roce na turnaji v Hertogenboschi.

Odpovědi na urážky? Ignorace

Podle informací ITF každým rokem dramaticky roste objem sázek na tenisové zápasy a to i na těch nejnižších úrovních. Množství vsazených peněz na tenis překoná již jen fotbal a dostihy. 

A reakce tenistů? Dle britských médií řeší ty flegmatičtější hráči podobné urážky s úsměvem, na další má však velmi negativní vliv, který může vyústit až v depresi a obavu o život vlastní i rodiny. Řada z nich se ze strachu z dalších útoků se na sociální sítě po porážkách ani nedívají. 

"Urážky? Výhružky smrtí? To bylo po každém zápase. Vždycky, když jsem se po utkání podíval na telefon, nějaké jsem našel," vzpomíná jeden z nejlepších deblistů historie Bob Bryan.

Tomaš Berdych bojoval o postup do dalšího kola

S nadhledem řeší podobné situace chorvatský tenista Ivan Dodig. "Pokaždé mi někdo vyhrožuje smrtí. To je úplně normální. Děje se to na každém turnaji. Na Instagram nebo Facebook jsem dostal tisíce podobných vzkazů, ignoruju to," říká bývalý devětadvacátý hráč světa.

Zdaleka ne všichni však dokážou zachovat klid. Finalistka loňského US Open Madison Keysová těžko nesla rasistické urážky na svou osobu, s podobnými problémy se potýkal její krajan Donald Young, německý tenista Dustin Brown další.

Velké problémy s útoky na sociálních sítích má i britská tenistka Heather Watsonová. "Vždycky, když prohraju zápas, jsem na sebe velmi naštvaná. Potřebuju se nějakým způsobem potrestat. Takže jdu na Twitter. Tam najdu urážek dost," reaguje poněkud netradičně pětadvacetiletá hráčka.

Strach o zdraví

Hodně osobně bere celou záležitost i Bruno Soares, deblový parťák Jammie Murrayho a jeden z nejlepších deblistů světa. "Je to velmi vážná věc. Když jsem před časem s kariérou začínal, urážky a výhružky přicházely většinou z falešných účtů, ale teď už je to i z těch pravých a to je fakt šílený. Například Isnerovi bylo vyhrožováno od jednoho člověka, který je na sociálních sítí poměrně známý. John byl z toho velmi otřesený. Podle mě je to zločin a tak by se k tomu mělo přistupovat," říká brazilský tenista.

Jediným kladem tak na celé věci je skutečnost, že žádné výhružky (zatím) nenabylo konkrétních rozměrů. "Ještě se naštěstí nic nestalo. Ale věřte mi, že to není nic příjemného, když vám například chorvatští ´fanoušci´vyhrožují smrtí a vy další týden jedete hrát právě do Chorvatska," říká nizozemský tenista Jean-Julien Rojer.

Barbora Strýcová skončila v Sydney ve čtvrtfinále

"Jestli máme strach. To víte, že máme. Nikdo se nechce ohlížet přes rameno, kdo vám chce ublížit, když prohrajete zápas," říká 44. hráč světa Ryan Harrison.

Pod podmínkou anonymity se k tématu vyjádřila i jedna ze špičkových tenistek. "To psychické vypětí je hrozné. Představte si, že se blíží závěr třetího setu a o vítězi rozhodne jeden dva míčky. A vy při svém podání uděláte v ten nejhorší možný moment dvojchybu.  Pak vás napadají různé myšlenky, co si o vás ostatní fanoušci musí říkat. Máte strach pak cokoliv zahrát."

Pokud se tenisté a tenistky nechtějí zcela odstřihnout od sociálních sítí, moc možností, jak se bránit útokům, nemají. Podle doporučení tenisových asociací ATP, WTA i ITF by každý podobný případ měli nahlásit zástupcům zmíněných organizací či rovnou společnostem, pod které správa konkrétní sociální sítě spadá. Ta podle závažnosti útoku daný účet uzavře a nahlásí celou událost kompetentním úřadům.

Co psali tenistům na sociálních sítích

"Jsi opice černá. Rakovina tenisu."
Instagram americké tenistky Madison Keysové.

"Doufám, že ti najdou rakovinu a pomalu umřeš. Jsi sračka a zku*****á. Hraješ jako retardovaná ženská."
Instagram americké tenistky Grace Minové

"Zabiju tebe i tvou rodinu. Podříznu jim krky. Pak si vezmu tupý nůž a narvu ti ho do očí."
Instagram španělského tenisty Inigo Cervatese

"Snad tvoje rodina zemře. A všichni tvoji nejbližší. Jak si ku**a mohl ten zápas prohrát? Doufám, že už si tenis nikdy nezahraješ."
Instagram francouzského tenisty Fabrice Martina

"Doufám, že všichni z tvé rodiny zemřou na rakovinu mozku. Snad tě někdo konečně zabije a vpálí ti aspoň dvě kulky do hlavy. Díky tobě jsem přišel o 1500 dolarů, protože jsi Zku***ná p**a. Jestli tě někdy najdu, přísahám, že ti zlámu všechny kosti v těle. Jsi ta nejhnusnější bytost, co znám."
Instagram nizozemské tenistky Richel Hogenkampová

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud