Kvitová vypovídala u soudu v Brně. Všude byla krev, řekla tenistka | iSport.cz
5. února 2019 • 11:46

Kvitová vypovídala u soudu v Brně. Všude byla krev, řekla tenistka

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth? Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth?
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tenistka Petra Kvitová dnes vypovídala u Krajského soudu v Brně o svém napadení z prosince 2016. Aby se nemusela potkat s obžalovaným třiatřicetiletým Radimem Žondrou, hovořila v oddělené místnosti. O jednání u soudu byl ze strany médií značný zájem, někteří novináři se ani nedostali do jednací síně. Se zástupci médií ale Kvitová nemluvila. Žondra u soudu znovu popřel, že by čin spáchal, jeho provedení označil za amatérské. Muži za vydírání a porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení. Jednání bude pokračovat ve středu.Kvitová popsala, jak útočníka pustila do domu a posléze i do svého bytu. Vypovídala v jiné místnosti, zvuk byl přenášen do reproduktorů v jednací síni. Předsedkyně senátu měla k dispozici i videopřenos. Někteří novináři přitom museli zůstat před jednací síní, dovnitř se kvůli nižší kapacitě nevešli.

Kvitová uvedla, že muž u dveří řekl, že jde na revizi kotle, tenistka mu ale řekla, že kotel v bytě nemá. Muž poté podle ní řekl, že jde i kvůli teplé vodě.

"Přes bzučák jsem ho pustila dovnitř, šla jsem mu naproti z bytu. Když vešel za mnou do bytu, řekl, že to tam mám hezký. Já řekla, že mám dvě koupelny, šli jsme do té velké. Chtěl po mně, abych zapnula teplou vodu, tak jsem ji zapnula, v tu chvíli jsem měla nůž na krku zezadu. Popadla jsem ho (nůž) a chytila ho oběma rukama, levou rukou jsem objala i čepel," uvedla Kvitová.

Útočník poté nůž oddálil, Kvitová se dostala na zem, tam spadl i mobilní telefon, kterým chtěla psát zprávu. "Křičela jsem, byla všude spousta krve. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit," uvedla Kvitová.

Pak vstala a začala se ptát, co po ní útočník chce. Uvedl, že chce čas, Kvitová mu ale řekla, že čas nemá, že potřebuje do nemocnice. Nabídla mu 10.000 korun, které si útočník vzal a odešel. Kvitová poté zavolala záchrannou službu a policii. Žondru poznala na pozdější rekognici.

Znalec z oboru soudního lékařství Martin Dobiáš řekl, že Kvitová utrpěla skupinu řezných poranění, která vznikla tahem a tlakem řezným předmětem. "Je reálné, aby to poranění vzniklo držením nože," uvedl Dobiáš. Průběh tak, jak jej popsala poškozená, že uchopila nůž rukou, podle něj odpovídá charakteru zranění.

Podle znalce z oboru úrazové chirurgie Petra Špirocha má poškozená narušenou jemnou motoriku ruky a následky jsou trvalé. Řekl, že se ale dobře a funkčně adaptovala na to, co ji živí. Tedy na tenis.

Pokračovat se bude ve středu, předvoláni jsou dva svědci, ani u jednoho ale není jisté, zda dorazí. Předsedkyně senátu Dagmar Bordovská avizovala, že dokazování ještě nebude ukončeno, ve středu tedy rozsudek nezazní.

Kvitová vypovídala u soudu. Tvrdí, že pachatelem je Žondra

Žondra: Nebyl jsem tam

Sám Žondra označil v úterý u soudu v Brně čin za amatérský. Znovu také popřel, že by ho spáchal. K výpovědi tenistky uvedl, že nemůže říct, co se v bytě odehrálo, protože tam nebyl. Poukázal ale na údajné rozpory ve výpovědi tenistky, například, že stopy krve se nacházejí v koupelně, v ložnici a v kuchyni, což tenistka podle něj nevysvětlila. Samotný útok označil za amatérský.

"Ten člověk si nechránil ruce ani obličej, kdybych tam šel, tak bych na ty věci pamatoval. Ten dům je asi 400 metrů od policejní stanice, kdybych tam šel jen tak v čepici, bez rukavic, bez krytí obličeje, tak to se rovná sebevraždě," řekl Žondra. Už dříve uvedl, že v době útoku byl na stavbě v Napajedlích na Zlínsku.

Kromě Kvitové by během dvou dnů měli vypovídat znalci a další svědci, předsedkyně senátu Dagmar Bordovská by během dvoudenního bloku měla přečíst i listinné důkazy. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry už mnoho důkazů k provedení nezbývá, záležet však bude i na tom, jaké další důkazy bude k provedení navrhovat obhajoba.

Podle mluvčího tenistky Karla Tejkala je Kvitová ráda, že už to vše má za sebou. Čekala prý, že to bude horší. "Mluvili jsme spolu po výslechu, už se usmívala a říkala, že teď už to pro ni definitivně skončilo," řekl novinářům Tejkal.

Dvojnásobná vítězka Wimbledonu se po události podrobila operaci levé ruky, v níž drží raketu, vrátila se na kurty po pěti měsících a hned druhý turnaj vyhrála: v červnu 2017 na trávě v Birminghamu. Loni pak vybojovala tituly v Petrohradu, Dauhá, Praze, Madridu a Birminghamu a letos v Sydney.

Přitom jí hrozilo, že už nikdy nevezme raketu do ruky. Sama mluví o "druhé kariéře". Postupem do finále Australian Open definitivně potvrdila, že se vrátila na vrchol. Na grandslamu v Melbourne hrála o post světové jedničky, aktuálně je druhá.

Tenistka Petra Kvitová v úterý u brněnského soudu vypovídala proti Radimu Žondrovi, který ji měl v prosinci 2016 přepadnout v jejím prostějovském bytě
Tenistka Petra Kvitová v úterý u brněnského soudu vypovídala proti Radimu Žondrovi, který ji měl v prosinci 2016 přepadnout v jejím prostějovském bytě

 

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud