29. července 2023 • 11:25

WTA se zastala Rusek mířících do Prahy. Hašek zuří: Přestaňte lhát

Autor: ČTK, mm
Vstoupit do diskuse
24
TOP VIDEA
Šéfové Slavie a Sparty ve Sportu. Podívejte se, jak prožívali los Evropské ligy
Velký večer Sparty! Priske fantasticky vystřídal, říká Kučera. Nakopnul i Trpišovského
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ženská tenisová asociace (WTA) se podivovala nad omezením startu ruských a běloruských hráček na blížícím se turnaji v Praze. Ve stanovisku na Twitteru uvedla, že je proti válce na Ukrajině, přesto se pozastavila nad kroky českých orgánů, které znemožnily účast ruským a běloruským tenistkám navzdory jejich statutu neutrálních sportovců. Situaci bude dál sledovat. Na prohlášení WTA reagoval bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který naopak kroky českých orgánů podpořil.„WTA důrazně odsuzuje válku na Ukrajině a zavrženíhodné jednání ruské vlády. WTA dál podporuje ukrajinské sportovce - stejně jako ostatní sportovce WTA, kteří čelí jako profesionálové obrovským výzvám, zatímco mnoho jejich blízkých a jejich země čelí útokům ze strany Ruska,“ uvedla v úvodu stanoviska organizace.

Později se ale podivovala, že byl tenistkám ruské a běloruské národnosti znemožněn start navzdory statusu neutrálních sportovců. „I přes jejich neutralitu je některým hráčkám WTA odepřena českými orgány možnost startovat na turnaji WTA 250, který se má konat příští týden v Praze. Pravidla WTA stanoví, že všem hráčkám musí být umožněno soutěžit na okruhu WTA pouze na základě zásluh, bez diskriminace. Situaci budeme dál sledovat, protože zohledňujeme důležité úvahy týkající se těchto složitých geopolitických otázek,“ dodala WTA.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu schválila vláda v červnu zákaz startu ruských a běloruských sportovců na českém území. Bělorusko se sice do války aktivně nezapojilo, umožnilo však Rusku podnikat útoky ze svého území.

Cizinecká policie ve čtvrtek vpodvečer na ruzyňském letišti neumožnila vstup do Česka jedné z ruských hráček. Opustila Prahu a organizátoři v pátek nepředpokládali, že by se některá z dalších z Ruska či Běloruska turnaje zúčastnila. V hlavní soutěži dvouhry měla startovat Běloruska Aliaksandra Sasnovičová, v kvalifikaci byly Rusky Diana Šnajderová, Polina Kuděrmětovová a Erika Andrejevová. Kvůli zranění se dříve odhlásila další Ruska Jevgenija Rodinová.

Vyjádření WTA namíchlo Dominika Haška. Bývalý hokejový brankář proti možnému startu Rusek a Bělorusek na Prague Open v posledních dnech a týdnech vehementně protestoval a v sobotu ráno vydal na Twitteru ostrou reakci směrem k ženské tenisové asociaci.

„Přestaňte lhát! Jsou občanky Ruska a Běloruska a reprezentují činy jejich zemí – ruská agresivní válka, zabíjení a zločiny včetně genocidy. Když budou moci hrát turnaje, víc Ukrajinců a Rusů zemře. WTA za to nese plnou zodpovědnost a zaplatí Ukrajině miliardy dolarů,“ napsal Hašek.

Podobná situace se odehrála minulý týden v Polsku, kde pohraniční stráž nevpustila do země Rusku Věru Zvonarevovou, jež se měla zúčastnit turnaje ve Varšavě. Bělorusky Sasnovičová a Julija Hatouková či Ruska Valerija Savinychová ale do soutěže zasáhly. Ruské a běloruské hráčky na tenisových turnajích jinak nastupují pod neutrální vlajkou a bez státních symbolů.

Vstoupit do diskuse
24
Články odjinud


Články odjinud