Kdo vypadne z nominace? Dozvíme se až v únoru... | iSport.cz
Vladimír Škaloud
29. prosince 2009 • 10:00

Kdo vypadne z nominace? Dozvíme se až v únoru...

Autor: Vladimír Škaloud, Miroslav Horák
Vstoupit do diskuse
0
Vladimír Růžička
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
Liberec přehrál oslabené Rumuny. Teď ho čeká APOEL
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rozjetému Plekancovi dojde v NHL dech, začne se trápit a vypadne z olympijské soupisky. Dva týdny před turnajem začne tropit chyby Židlický a také za něj pocestuje do Vancouveru náhrada. To všechno se může stát. Hokejové sestavy pro únorové Hry se mohou měnit až do 15. února. V podstatě bez udání důvodu. Což se příliš nevědělo…Mezi světovými hokejovými velmocemi vypukl jistý zmatek. Hlavně v zámoří považovali veškerou problematiku ohledně nominací za dávnou vyřešenou. Spletli se. A co se dříve upeklo?

Za prvé, do konce roku oznámí hokejové federace svých 23 vyvolených pro olympiádu.

Za druhé, změna na soupisce je možná pouze v případě zranění.
Smlouva mezi všemi zainteresovanými stranami však obnáší neurčitou formulku, která stojí za nynějším gulášem. Vedle poranění jsou pro výměnu hráčů akceptovatelné i jiné závažné důvody. Nikde se však nespecifikuje, o jaké příčiny se může jednat!

„Teoreticky si každý může představit něco jiného. Pro mě osobně by to klidně mohla být náhlá ztráta formy, to ale nemluvím za náš svaz. Výklad smlouvy je podle mě velmi volný, vlastně vůbec neexistuje,“ tvrdí Martin Urban, generální sekretář svazu.

Termíny k ZOH
1. LEDNA. Nejzazší termín pro nahlášení soupisek všech týmů. Důvodem je, aby hráči NHL znali svůj program. Zda budou hrát, nebo mít volno. Zároveň jde i o marketingové záležitosti.
17. LEDNA. Nahlášení české sestavy národnímu olympijskému výboru. Ovšem i poté může soupiska doznat korektur.
15. ÚNORA. V předvečer turnaje musí každý účastník zaregistrovat minimálně 17 a maximálně 23 hráčů.

Takže i kouč Vladimír Růžička může pár dní před turnajem přetvořit svůj tým podle libosti. Aspoň teoreticky. „U mě to ale nepřipadá v úvahu,“ řekl včera Sportu. Svoji vizi míní představit zítra po poledni v pražském hotelu Corinthia.

Na Silvestra pak odhalí svůj soubor domácí Kanaďané, první novoroční den učiní stejný krok Američané, a to před venkovním utkáním NHL mezi Bostonem a Philadelphií.

„Beru to tak, že se všechny země zavázaly, že nejpozději do 1. ledna předloží ostrou soupisku,“ pokračuje Urban o náplni úmluvy mezi IIHF, NHL a hráčskou asociací NHLPA.

V Rusku však mají i jisté nadplány. Vyjádření kouče Vjačeslava Bykova o možných škrtech a doplňování v již oznámené sestavě vyvolala v zámoří rozruch.

„Nikomu nemohu garantovat místo v olympijském týmu. Jestliže moji hráči nebudou podávat standardní výkony ve svých klubech, jak se potom na ně mohu spolehnout ve Vancouveru? Každý hráč z širší soupisky má stále šanci hrát ve Vancouveru. Ta sestava je předběžná,“ trvá Bykov na svém.

Jeho záměry podporuje i Mezinárodní hokejová federace. „Jde o prozatímní seznam, který se může změnit před konečnou uzávěrkou 15. února. Jedinou podmínkou je, že všichni nominovaní hráči musí být zapsaní na listině WADA pro antidopingové účely,“ píše v oficiálním prohlášení Szymon Szemberg, mluvčí IIHF.

Szemberg svůj vysvětlující e-mail adresoval kanadské televizi ESPN, která si stanovisko vyžádala. A to na základě Bykovových slov, která Kanadu tolik zaskočila.

V zámoří se nyní domnívají, že ruský trenér nectí dohody. A mezi řádky nelze nevyčíst, že jej považují za podvodníka. Komisionář NHL Bill Daly nesouhlasí s ruským postojem. „Nelze nahradit hráče, pokud není zraněný,“ říká Daly pevně.

Jak Kanaďané, tak Američané nebudou do brzy uveřejněných hráčských seznamů zakročovat. I kdyby se snad opomenutí hokejisté „zbláznili“ a stříleli jeden hattrick za druhým.

„Do týmu sáhneme pouze v případě zranění,“ říká Bob Nicholson, prezident Hockey Canada a stejně to vidí i Brian Burke, generální manažer týmu USA. „Dohodli jsme se tak s naším olympijským výborem.“

Že by snad schylovalo ke studené hokejové válce mezi ruskou a kanadskou velmocí? Není to vyloučené. Stejně jako možnost, že zdatný psycholog Bykov pouze klame tělem.

Podle něj není náhoda, že jím vybraní hráči z KHL následující ligové kolo podali mizerné výkony. Evidentně podlehli uspokojení ze zařazení na listinu s pěti kruhy. Především pak jeho svěřenci z Ufy. „Takhle polevit, to si nemohou dovolit,“ glosoval to šéf sborné.

Bykov si tak na kritizované hráče šikovně vyšlápl. „Nevěřím, že v nominaci provede zásadní obměny jen kvůli ztrátě výkonnosti,“ sdělil Sportu Valerij Krasnikov, ruský skaut. „Pokud se nestane něco nepředpokládaného, zůstane to tak, jak to je.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud