1. března 2010 • 07:32

Olympiáda skončila. Vtipně, dojemně a krásně

Autor:
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

FOTOGALERIE - Po sedmnácti dnech dnes skončily XXI. zimní olympijské hry ve Vancouveru. Oficiálně je při slavnostním ceremoniálu tradiční formulkou uzavřel předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.Štafetu symbolicky převzali zástupci Soči, kde se příští zimní olympijské hry uskuteční v roce 2014.

Závěrečný slavnostní ceremoniál v zaplněné hale BC Place začal oproti původním plánům sebeironií organizátorů.

Ti dodatečně vztyčili i čtvrtou část pochodně pro olympijský oheň, která při zahajovacím ceremoniálu zůstala kvůli technickým problémům pod podlahou.

FOTO: Oheň už dohořel...

...a už dohořel...a už dohořel


Rychlobruslařka Catriona LeMayová-Doanová, na kterou se tehdy nedostalo, tak přece jen mohla obří číši zapálit.

Po hudebním čísle, doprovázeném stovkami tanečníků oblečených do podoby snowboardistů, na plochu nastoupili sportovci. Čestná úloha vlajkonošky české výpravy při závěrečném nástupu připadla nejúspěšnější české olympioničce rychlobruslařce Martině Sáblíkové.

"Bylo vidět, že jsou Kanaďané hrdí na svou zemi. Program byl zajímavý a bavil mě," řekla Sáblíková, která nesla vlajku už před čtyřmi lety v Turíně, tehdy ale při zahajovacím ceremoniálu. "I tentokráte jsem se na to moc těšila," přiznala dvaadvacetiletá sportovkyně.

Slavnostní zakončení her si užil i krasobruslař Tomáš Verner. "Líbilo se mi více než zahájení. Bylo kratší a více od srdce. Lepší byla i hudba," řekl Verner, jenž ve Vancouveru skončil v poli poražených.

Ohňostroj při závěrečném ceremoniálu olympijských her ve Vancouver
Ohňostroj při závěrečném ceremoniálu olympijských her ve Vancouver

Podle skikrosaře Tomáše Krause bylo na zakončení znát, že Kanaďané na hrách uspěli. "A taky bylo vidět, že lidé, kteří se na programu podíleli, se večerem baví," poznamenal Kraus.

Nejúspěšnější výpravu her Kanadu pak jako vlajkonoška vedla bronzová krasobruslařka Joannie Rochetteová, která během her zemřela matka.

Následně vancouverský starosta Gregor Robertson vrátil olympijskou vlajku do rukou prezidenta MOV Rogga, který ji předal do opatrování starostovi příštího pořadatele zimních her Soči Anatolije Pachomova.

Následovala prezentace Soči a celého Ruska. Do Vancouveru například bylo přímo z Petrohradu přenášeno živé vystoupení orchestru petrohradského Marinského divadla. Prezentace se zúčastnily i největší ruské hvězdy ve Vancouveru včetně hokejisty Alexandra Ovečkina a krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka.

Hry ve Vancouveru poté krátce před čtvrtou hodinou SEČ oficiálně ukončil Rogge svým projevem, v němž ocenil práci kanadských organizátorů a atmosféru olympijského města. "Byly to skvělé a přátelské hry," uvedl Rogge těsně předtím, než ve Vancouveru definitivně zhasl olympijský oheň.

Prezentace příštího pořadatele zimních olympijských her SočiPrezentace příštího pořadatele zimních olympijských her Soči

Šéf organizačního výboru John Furlong ocenil, jak moc hry Kanadu stmelily. "Budu mluvit za všechny Kanaďany, když řeknu, že jsme teď daleko více propojeni a máme se navzájem raději než kdy dříve. Tyto hry nás pozvedly. Národní hrdost se roznesla do ulic a zaplavila celou zemi," řekl Furlong.

Součástí ceremoniálu byl rovněž slib dvou nových členů Mezinárodního olympijského výboru. Sportovci na hrách zvolili do výboru americkou hokejistku Angelu Ruggierovou a britského skeletonistu Adama Pengillyho.

Rozloučení s Vancouverem se přímo na ploše zúčastnily i kanadské celebrity: herci Wiliam Shatner, Catherine O'Harrová, Michael J. Fox nebo zpěváci Neil Young a Michael Bublé, který svým zpěvem doprovázel pestrobarevnou prezentaci klasických kanadských symbolů, jako jsou jízdní policie, hokej, javorový list nebo bobři.

Následovala koncertní vystoupení rockové skupiny Nickelback, zpěvaček Avril Lavigneové a Alanis Morissetteové a dalších kanadských skupin. Vše uzavřel tradiční ohňostroj.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze