VIP Sport

Tragédie

29. listopadu 2016 • 19:30

Tragédie letadel se sportovci: z ragbistů se stali kanibalové, konec Busbyho dětí

Autor:
 • Letecké tragédie už mnohokrát zasáhly do dějin světového i českého sportu... Připomeňte si nejznámější! Letecké tragédie už mnohokrát zasáhly do dějin světového i českého sportu... Připomeňte si nejznámější!FOTO:

  Legendární „Busbyho děti“ z Manchesteru United, čeští hokejisté, co zmizeli nad La Manchem, ragbisté, kteří po pádu letadla přežívali v ledových Andách a byli nuceni jíst lidské maso, celý Lokomotiv Jaroslavl i se třemi českými hráči. Letecké tragédie se nevyhýbají ani sportovnímu světu. Neštěstí brazilského prvoligového klubu Chapecoense dalo vzpomenout na všechny předcházející. 

 • 8. listopadu 1948 - Troják a spol. zmizeli nad La Manchem

  V roce 1948 zmilelo nad kanálem LaManche letadlo s československými hokejisty.V roce 1948 zmilelo nad kanálem LaManche letadlo s československými hokejisty.

  Nad kanálem La Manche zmizelo malé soukromé letadlo s částí výpravy československých hokejistů směřujících z Paříže do Londýna. Na jeho palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc - až na Švarce mistři světa a stříbrní olympijští medailisté. O osudu hokejistů začaly kolovat nejrůznější pověsti - mimo jiné, že emigrovali. Teprve za dlouhý čas vydaly vody průlivu dvě mrtvá těla. V jednom z nich byl bezpečně identifikován kapitán letadla René de Narbonne.

 • 4. května 1949 - Itálie přišla o deset členů reprezentace

   
  Letadlo s fotbalovým týmem AC Turín havarovalo v roce 1949.Letadlo s fotbalovým týmem AC Turín havarovalo v roce 1949.

  Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech nejúspěšnějším italským celkem. Letadlo při návratu z Lisabonu narazilo do vrchu Superga u Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.

 • 24. listopadu 1956 - Černý den chomutovského hokeje

  Takhle se Chomutov loučil se svými mrtvými - leteckou tragédii nepřežili tři hráči a dva funkcionářiTakhle se Chomutov loučil se svými mrtvými - leteckou tragédii nepřežili tři hráči a dva funkcionáři

  I chomutovský hokej má v historii svůj černý den. 24. listopadu 1956 se v 18 hodin a 20 minut krátce po startu zřítilo letadlo československých aerolinií z Curychu. V něm sedělo pět členů tehdejšího týmu Chomutova, který byl ve Švýcarsku na mezinárodním turnaji. Část výpravy odletěla dřív, pět hráčů nicméně uvolnilo místo chilské delegaci, která nestihla svůj let do Moskvy… Jejich letadlo už však domů nedoletělo. Dodnes není jasné, co přesně způsobilo tragédii, během níž zahynulo všech třiadvacet lidí na palubě včetně pětičlenné posádky. Problémy s motory byly už při startu a pokračovaly i po něm. Posádka se rozhodla k návratu, ale tento manévr už nestihla a letadlo narazilo v rychlosti nejméně 300 km/h do země. Dobrý skutek stál život hráče Miroslava Paška, Zdeňka Nového a Ondřeje Borovičku, chomutovský klub však přišel také o jednoho se spoluzakladatelů Stanislava Vaisochra i dalšího funkcionáře Jana Výborného.

 • 6. února 1958 – Konec „Busby Babes“

  Tým Manchesteru United zvaný Busby Babes se stal obětí letecké tragédie.Tým Manchesteru United zvaný Busby Babes se stal obětí letecké tragédie.

  V Mnichově havarovalo letadlo, kterým se z pohárového utkání v Bělehradu vracely slavné "Busbyho děti", jak se tehdy přezdívalo Manchesteru United. Neštěstí nepřežilo 23 z 44 pasažérů a členů posádky. Mezi oběťmi bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Letoun Airspeed AS-57 Ambassador po vzlétnutí nenabral potřebnou výšku a vzápětí narazil do plotu obklopujícího letiště a poté i do letištního domku. Nehodu mimo jiné přežili slavný manažer týmu Matt Busby a pozdější slavný hráč Bobby Charlton.

 • 15. února 1961 – Černý den krasobruslení

  V roce 1971 zahynul při letecké havárii reprezentační tým amerických krasobruslařů.V roce 1971 zahynul při letecké havárii reprezentační tým amerických krasobruslařů.

  Let z New Yorku do Bruselu se zapsal černým písmem do dějin krasobruslení. Krátce předtím, než měl dosednout na dráhu bruselského letiště, se Boeing 707 belgických aerolinií Sabena s americkým reprezentačním družstvem na palubě roztříštil o zem. Zahynulo všech 72 lidí na palubě a jeden farmář na poli. Mezi oběťmi bylo 18 špičkových krasobruslařů i řada trenérů či rodinných příslušníků. Všichni cestovali na chystané MS v Praze, které se nakonec kvůli této tragédii nekonalo.

 • 13. října 1972 – Dva měsíce kanibalismu v drsných Andách

  Ragbisté Uruguaye havarovali v Andách a museli se uchýlit ke kanibalismuRagbisté Uruguaye havarovali v Andách a museli se uchýlit ke kanibalismu

  Kvůli nepříznivému počasí se v Andách zřítilo uruguayské letadlo mířící do Chile, na jehož palubě bylo 45 lidí, včetně členů uruguayského ragbyového týmu. Dvanáct lidí zahynulo při pádu letadla a 17 dalších během následujících dní podlehlo následkům zranění a padajících lavin. Desátý den přeživší z rádia uslyšeli, že pátrání po nich bylo zastaveno. Dva měsíce v horách přežilo pouze 16 lidí, a to jen díky tomu, že se uchýlili ke kanibalismu. Osud mužů popisuje kniha Přežít nebo hollywoodský film stejného názvu z roku 1993.

 • 11. srpna 1979 – Srážka dvou letadel

   
  Tým Pachtakor se stal obětí leteckého neštěstí.Tým Pachtakor se stal obětí leteckého neštěstí.

  Srážku dvou sovětských letadel TU-134 nad Ukrajinou nepřežilo všech 178 lidí a členů posádek na palubě obou letounů. Mezi oběťmi bylo i 17 hráčů a členů realizačního týmu tehdy elitního uzbeckého týmu Pachtakor.

 • 8. prosince 1987 – Smrt v Tichém oceánu

  Tým Alianza Lima, oběť leteckého neštěstíTým Alianza Lima, oběť leteckého neštěstí

  Při leteckém neštěstí zahynulo všech 44 hráčů, trenérů a členů realizačního týmu slavného peruánského fotbalového celku Alianza Lima. Letoun Fokker F27, kterým tým cestoval k ligovému zápasu, spadl krátce před přistáním ve městě Callao do Tichého oceánu.

 • 7. června 1989 – Colourful 11

  Tým Colourful 11 se stal obětí leteckého neštěstí.Tým Colourful 11 se stal obětí leteckého neštěstí.

  Při havárii surinamského letadla DC-8, které se pokoušelo o nouzové přistání na letišti metropole Paramaribo, zemřelo 174 lidí. Mezi oběťmi byla i skupina elitních surinamských fotbalistů působících v Nizozemsku známá pod názvem Colourful 11.

 • 28. dubna 1993 – Zemřel i bývalý sparťan Mwitwa

  Afrického útočníka Timothyho Mwitwu přivedl do Sparty v roce 1990 Jiří Šimáně, který se nyní podílel na záchraně SlavieAfrického útočníka Timothyho Mwitwu přivedl do Sparty v roce 1990 Jiří Šimáně, který se nyní podílel na záchraně Slavie

  Při leteckém neštěstí zahynulo 18 hráčů reprezentačního týmu Zambie, kteří se vraceli ze zápasu z ostrova Mauritius, kde v kvalifikaci afrického mistrovství zdolali domácí fotbalisty 3:0. Cestovali vojenským letadlem typu Buffalo CT15, které se zřítilo do moře krátce po startu z letiště v gabonské metropoli Libreville, kde čerpalo pohonné hmoty. Na jeho palubě bylo celkem třicet lidí - kromě fotbalistů i vedení mužstva. Nikdo nehodu nepřežil. O život při něm přišel i Timothy Mwitwa, který svého času oblékal dres pražské Sparty.

 • 7. září 2011 – Zahynul celý tým Jaroslavle i s třemi Čechy

  Arcibiskup pražský a primas český Dominik DukaArcibiskup pražský a primas český Dominik Duka

  Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Zahynulo 44 z 45 lidí na palubě včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Letoun letěl do Minsku, kde se hráči chystali zahájit utkáním s místním Dinamem novou sezónu KHL.

 • 29. listopadu 2016 – Tragédie „brazilského Leicesteru“

  Letecká nehoda ChapecoenseLetecká nehoda Chapecoense

  Úřady západokolumbijského státu Antioquía oznámily, že se v Kolumbii zřítilo brazilské letadlo s osmi desítkami lidí na palubě. Letoun přepravoval brazilský fotbalový klub Chapecoense. Několik osob údajně neštěstí přežilo. Chapecoense je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy a jeho příběh připomínal loňský vzestup anglického Leicesteru.  

 
Prohlédněte si nejlepší akty na webu DIGIarena.czKlasická verze
Mobilní verze