VIP Sport

24. srpna 2018 • 19:00

Anglický klub vymaloval šatnu hostů růžovou. Co tím chce docílit?

Autor:
Šatna hostujícího celku na stadionu Norwiche, která je vymalována růžovou barvou ###BLOK-TOP-VIDEA###

Pořádné překvapení pro soupeře! Druholigový anglický celek Norwich City se rozhodl vymalovat šatny hostí na růžovou. Tedy barvou, která by měla snižovat hladinu testosteronu a mít na hostující fotbalisty zklidňující efekt.Stejná metoda se používá v amerických věznicích, kde jsou barvou nazvanou „hluboká růžová“ vymalované stěny pro zmírnění agrese vězňů a podporu empatie.

Na téma efektu růžové barvy ve sportu promluvil pro web televize BBC lektor sportovní psychologie na Univerzitě v Suffolku Alexander Latinjak. „Efekt růžové přichází, protože je spojená se zážitky z dětství,“ prohlásil Latinjak.

„Pokud je pravdou, že růžová snižuje hladinu testosteronu, kouč by měl přesně vědět, jak toho takticky využít,“ pokračoval doktor.

V Anglii však nejde o první případ zvýhodňování domácího celku. Manažer Cambridge United John Beck nechával začátkem devadesátých let na vlastním hřišti posekanou trávu tak, aby v rozích zůstávala vysoká kvůli taktice svého mužstva založené na dlouhých míčích za obranu. Kromě toho měl také nechávat vysokou teplotu v šatně hostů až na nesnesitelné hodnoty a soupeři pro rozcvičku poskytnout prasklé balony.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud