EURO U21 -  ONLINE PŘENOS -  Gruzie : Belgie - 24. června 2023   18:00

Gruzie
Gruzie
51' Citajšvili (Gočolejšvili) • 87' Guljašvili (Azarovi)
2:2
(0:2)
Belgie
Belgie
15' De Cuyper  (Vranckx) • 38' Ramazani  (De Cuyper)
Gruzie
Mamardašvili – Chvadagiani (46. Gočolejšvili), Kalandadze, Gelašvili (81. Lominadze), Sazonov – Davitašvili, Mekvabišvili (C), L. Gagnidze (46. N. Gagnidze, 71. Guljašvili), Azarovi – Gagua, Moiscrapišvili (46. Citajšvili).
Kaličava, Kutaladze – Kapanadze, Sigua, Chorcheli, Mamageišvili, Džindžolava.
Strukan – Zobenica, Jakšić (CRO)
Paičadze Stadium, Tbilisi
41 887 diváků
Belgie
Vandevoordt – Siquet (81. Van der Brempt), Debast (78. Al-Dakhil), De Winter, De Cuyper – De Ketelaere, Keita, Vranckx (C), Balikwisha (78. Deman) – Openda, Ramazani (71. Raskin).
Lammens, Delanghe – Pletinckx, Matazo, Vertessen, Patris, Engels, Descotte.

Statistiky:
Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 4:4. Rohy: 2:8. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 10:21.
Gruzínci se radují! Bod poté, co s Belgií v poločase prohrávali 0:2, má pro ně cenu zlata. Red Devils byli v prvním dějství lepší a dvougólový náskok si vytvořili zaslouženě. Prosadili se Maxim De Cuyper a Largie Ramazani. Po změně stran však hru Gruzie výrazně oživili střídající hráči. Jedne z nich, Giorgij Citajšvili, v 51. minutě nejprve snížil a v 87. minutě po centru Azaroviho hlavou vyrovnal další žolík Giorgi Guljašvili. V šestiminutovém nastavení už pak padaly pouze žluté karty.

Gruzie tak má na kontě už čtyři body a je blízko postupu do čtvrtfinále. To Belgičané budou muset se dvěma body ideálně na závěr skupinové fáze porazit Portugalsko.
90+6'
90+5'
Ignace Van der Brempt sundal kosou zezadu Nodara Lominadzeho a také on si prohlédl žlutou kartu.
90+4'
S kartami se teď roztrhl pytel. Georgi Mamardašvili ji dostává za zdržování hry, když příliš otálel s rozehrávkou.
90+3'
Žlutí se také na druhé straně v případě Koniho De Wintera.
90+1'
Giorgi Guljašvili fauloval a dostal za to žlutou kartu. Irakli Azarovi následně potrestán za řeči.
90'
Do přízemního centru Oliviera Demana obětavě spadl George Gagua. Rohový kop pro Belgii.
89'
Gruzínci jsou rázem v euforii. Už čtyři body ze dvou zápasů by jim dávaly slušnou naději na postup dál.
87'
Gruzie právě vstřelila branku!
Obrovská gruzínská radost v hledišti i na hřišti! Domácím se podařilo v závěru vyrovnat. Irakli Azarovi poslal z levé strany šestnáctky výborný centr na zadní tyč. Byl to takový oblouček, na který brankář Vandevoordt nemohl dosáhnout, a GIORGI GULJAŠVILI balón hlavou usměrnil do sítě – 2:2.
86'
Belgičané zatím ale pozorně brání a vytlačují soupeře co nejdále od svého pokutového území.
85'
Gruzínci kombinují na útočné polovině a snaží se něco vymyslet.
83'
Alexandre Kalandadze dostal žlutou kartu za tvrdý zákrok na Opendu.
81'
A Hugo Siquet je vzápětí střídán. Nahrazuje ho Ignace Van der Brempt.
81'
Střídání v týmu Gruzie:
ze hřiště odchází Iva Gelašvili, přichází Nodar Lominadze.
80'
Irakli Azarovi nepřešel přes Huga Siqueta. Hostující obránce poté zůstal sedět na hřišti. Vypadá to na křeče nebo nějaké problémy se svalem.
78'
Střídání v týmu Belgie:
ze hřiště odchází Zeno Debast, přichází Ameen Al-Dakhil,
ze hřiště odchází Michel-Ange Balikwisha, přichází Olivier Deman.
77'
Na druhé straně to zkoušel z dálky velmi nepřesně Saba Sazonov.
76'
Rychlý kontr Red Devils! Charles De Ketelaere mířil z pravé strany šestnáctky jen do boční sítě!
75'
Po rohu Siqueta se dopustil Zeno Debast útočného faulu.
74'
Charles De Ketelaere se dostal do zakončení, které ale bylo sraženo na rohový kop.
72'
Gruzínci měli k dispozici roh. S centrem Citajšviliho si hosté poradili.
71'
Žlutou kartu za faul na Gaguu dostává belgický kapitán Aster Vranckx.
71'
ze hřiště odchází Nika Gagnidze, přichází Giorgi Guljašvili.
71'
ze hřiště odchází Largie Ramazani, přichází Nicolas Raskin.
68'
Utkání po přerušení z důvodu avizovaného ošetřování opět pokračuje.
66'
Giorgij Gočolejšvili se snažil udělat kličku Balikwishovi a po kontaktu s hráčem hosté skončil na zemi. Bude se ošetřovat.
65'
Na druhé straně se na levé straně pokutového území uvolnil Loïs Openda. Jeho přízemní střelu pokryl Mamardašvili.
64'
Gruzínská šance! Irakli Azarovi z levé strany šestnáctky nepropálil Maartena Vandevoordta, který zasáhl nohama.
62'
Další roh Belgie. Siquetův centr domácí odvrátili.
61'
Po rohovém kopu soupeře se už Gruzínci ubránili.
60'
Po standardní situaci Belgie měl dobrou možnost Zeno Debast. Ten se dostal k odraženému míči a zkoušel to z otočky. Minul ale levou tyč z pohledu Mamardašviliho. Byla tam ale teč, tak ještě roh pro hosty.
59'
Giorgij Gočolejšvili fauloval Ramazaniho a dostal za to žlutou kartu.
58'
Po standardní situaci míč propadl před bránu k osamocenému gruzínskému hráči Alexandremu Kalandadzemu, který zblízka trefil jen pravou nohu brankáře Vandevoordta! Vyrovnání bylo blízko.
55'
Ještě více ožilo publikum, které si žádá vyrovnávací gól svého týmu.
53'
Gruzínci se tedy vrátili do hry trefou Georgije Citajšviliho z polského Lechu Poznaň. Ten asistoval u obou gruzínských tref v úvodním duelu proti Portugalsku. Dnes ale strávil první dějství na lavičce.
51'
To už neplatí! Zafungovala spolupráce střídajících hráčů. Giorgij Gočolejšvili posunul u pokutového území míč na GIORGIJE CITAJŠVILIHO. Ten s ním udělal ještě dva kroky do středu a pravačkou zamířil po zemi k levé tyči z pohledu brankáře Vandevoordta – 1:2.
51'
Publikum hlasitě kvituje každý útočný výpad Gruzie. Zatím je to ale bez efektu.
50'
Rohový kop Belgie. Poradila se domácí defenziva.
49'
Až poté to zkusil George Gagua z větší dálky. Zamířil vysoko nad břevno.
48'
Irakli Azarovi rozkmital své bohy na levém křídle. Zdálo se, že se uvolní na střed a bude moci střílet pravačkou, ovšem na to si jako levák netroufl. Následně tak nadějně vypadající akci zpomalil.
47'
Gruzínský kouč viditelně nebyl spokojen s výkonem svých svěřenců v prvním poločase a tak o přestávce hned třikrát vystřídal.
46'
ze hřiště odchází Luka Gagnidze, přichází Nika Gagnidze,
ze hřiště odchází Giorgi Moiscrapišvili, přichází Giorgij Citajšvili,
ze hřiště odchází Saba Chvadagiani, přichází Giorgij Gočolejšvili.
46'
Aktéři utkání nastupují zpátky na hrací plochu. Vše se chystá k zahájení druhého poločasu.
První poločas vyzněl pro Belgii. Ta byla lepším týmem a zaslouženě vede 2:0. Výborně hraje levý obránce Maxim De Cuyper, který po čtvrthodině hry otevřel hlavou skóre po centru Vranckxe a ve 38. minutě naopak on asistoval u trefy Largieho Ramazaniho. Domácí Gruzínci si toho zatím mnoho nevytvořili a nezdá se, že by měli navázat na překvapivou výhru proti Portugalsku.
45+4'
45+3'
To se jim zřejmě i povede. Gruzíncům se nedaří dostat k balónu.
45+3'
Zdá se, že Red Devils už nikam pospíchat nebudou a chtějí dohrát poločas s míčem na kopačkách.
45'
V péči lékařů se ocitl domácí kapitán Anzor Mekvabišvili. Vypadá to ale, že bude moci pokračovat.
43'
Hráči Gruzie se teď alespoň nastěhovali do blízkosti pokutového území soupeře. Uvidíme, co vymyslí.
41'
Zatím to nevypadá, že by Gruzie měla navázat na skvělý výsledek z duelu proti Portugalsku. Belgičané bez větších problémů kontrolují zápas.
38'
Belgie právě vstřelila branku!
Belgičané zvyšují na rozdíl dvou gólů! Střelu Michela-Angeho Balikwishy ještě vytěsnil Mamardašvili do své pravé tyče. Míč se však dostal doleva k Maximovi De Cuyperovi, do jehož centru vložil kopačku LARGIE RAMAZANI, jenž balón usměrnil do pravé šibenice z pohledu bezmocného brankáře – 0:2.
37'
Šance Belgie! Mamardašvili vyrazil prudký přízemní centr do prostoru penalty. Tam si míč našel Largie Ramazani, který zamířil těsně vedle levé tyče!
35'
Michel-Ange Balikwisha zůstal v pokutovém území ležet na zemi po skluzu bránícího Luky Gagnidzeho. Domácí záložník vůbec netrefil míč, naopak zasáhl nohy soupeře. Tady sudí odpustil Gruzii pokutový kop!
33'
Loïs Openda si zaběhl za obranu a zdálo se, že se dostane do zakončení z ostřejšího úhlu. To mu ale stačil zablokovat křižující obránce.
32'
Střely na bránu – 1:2
30'
Vypadá to, že Gruzie začíná zvyšovat aktivitu. Mekvabišvili však ukončil probíhající akci útočným faulem.
29'
Domácí zahrávali roh. Po exekuci nakrátko přišel centr, po němž hlavičkoval Iva Gelašvili, který mířil vysoko nad.
28'
Šance hostí! Loïs Openda prověřil přízemní střelou z 18 metrů Mamardašviliho, který ukázal, že je kvalitním gólmanem a míč vyrazil. Dobíhající Ramazani byl v ofsajdu.
26'
Zuriko Davitašvili se nakonec dostal ke střele z asi 20 metrů. Míč ale směřoval přesně do náruče brankáře Vandevoordta.
26'
Gruzínci si nahrávají na půlce. Směrem dopředu jsou ale zatím poměrně bez nápadu.
24'
Rohový kol Rudých Ďáblů. Exekutorem Siquet, jeho centr byl zneškodněn obranku.
23'
Saba Sazonov centroval z pravé strany špatně. Jen za bránu Belgie.
22'
Maxim De Cuyper zahrával rohový kop. Na přední tyči míč přizvedl Charles De Ketelaere, ale jen do rukavic brankáře Mamardašviliho.
20'
Centrovaný míč z kopačky Zurika Davitašviliho ale odvrátila defenziva Belgie.
19'
Po zákroku De Wintera na Gaguu budou domácí zahrávat standardní situaci.
17'
Belgičané nyní kontrolují míč na svých kopačkách, na což reaguje publikum pískotem.
15'
Red Devils jdou do vedení! Na centr kapitána Astera Vranckxe si naběhl MAXIM DE CUYPER, kterého nechala domácí obrana hlavičkovat zcela osamoceného a levý bek Belgie umístil míč k tyči po levé ruce gruzínského gólmana.
13'
De Winter fauloval Gaguu a míč tak mají Gruzínci.
11'
Maxim De Cuyper centroval z blízkosti levého rohového praporku. Obrana Gruzie míč přizvedla mimo dosah nabíhajících Belgičanů.
10'
Mandela Keita si na půlce zezadu naskočil na Georgeho Gaguu. Míč pro Gruzii.
8'
Kombinace Belgie kolem šestnáctky skončila nepovedeným centrem pravého obránce Siqueta. Míč skončil v zámezí.
6'
Gruzínci ještě měli míč. Giorgi Moiscrapišvili si s ním seběhl zleva do zakončení, ale jeho rána zpoza šestnáctky minula bránu.
5'
Za nákopem Irakliho Azaroviho pospíchal George Gagua. Hostující obránce ho zakřižoval včas.
4'
Siquet ostře centroval z pravé strany. Jistý zákrok si připsal brankář španělské Valencie Giorgi Mamardašvili, který si pro míč doskočil.
3'
Loïs Openda byl na pravé straně chycen v ofsajdovém postavení.
2'
Belgičané zaútočili po pravé straně. Centr Huga Siqueta si našel na zadní tyči Michel-Ange Balikwisha. Ten balón sklepával před bránu, ovšem domácí se ubránili.
1'
Úvodní výkop měli v červeném hrající Belgičané. Gruzie zvolila bílé dresy.
1'
Oba týmy by měly nastoupit ve formacích 4 – 4 – 2. Alespoň to takto uvedli do zápisu oba trenéři.
Aktéři zápasu už nastupují na hrací plochu zaplněného Paičadze Stadium v Tbilisi, který požene dopředu především domácí Gruzínce. Zazní státní hymny obou zemí.

Gruzie: Mamardašvili – Chvadagiani, Kalandadze, Gelašvili, Sazonov – Davitašvili, Mekvabišvili (C), L. Gagnidze, Azarovi – Gagua, Moiscrapišvili.
Náhradníci: Kaličava, Kutaladze – Kapanadze, Guljašvili, Gočolejšvili, Sigua, Chorcheli, Mamageišvili, Citajšvili, N. Gagnidze, Lominadze, Džindžolava.
Trenér: Ramaz Svanadze

Belgie: Vandevoordt – Siquet, Debast, De Winter, De Cuyper – De Ketelaere, Keita, Vranckx (C), Balikwisha – Openda, Ramazani.
Náhradníci: Lammens, Delanghe – Pletinckx, Matazo, Vertessen, Patris, Al-Dakhil, Engels, Descotte, Deman, Van der Brempt, Raskin.
Trenér: Jacky Mathijssen

Rozhodčí: Strukan – Zobenica, Jakšić (CRO).
Gruzie:
V seniorské kategorii patří Gruzínci zatím spíše k evropskému podprůměru. Dosud se totiž nekvalifikovali na žádný velký turnaj. Jejich jednadvacítka má ale na šampionátu, který pořádá společně s Rumunskem velké ambice. Gruzínci totiž mají k dispozici zajímavou dorůstající generaci, ve které už jsou i plnohodnotní členové dospělé reprezentace. Své kvality ukázal tento tým hned na úvod turnaje, kdy zaskočil výsledkem 2:0 Portugalsko. O góly se už v první půli postarali George Gagua a Saba Sazonov. U obou asistoval Georgi Citajšvili z polského lechu Poznaň, který má na kontě už 14 startů v gruzínském áčku.

Zajímavé je, že vstupní duel Gruzínců na turnaji odchytal Luka Kutaladze, byť v kádru je také Giorgi Mamardašvili, jenž pravidelně chytá La Ligu za Valencii. Dalšími zajímavými hráči v kádru jsou třeba levý obránce Partizanu Bělehrad Irakli Azarovi, střední záložník Luka Gagnidze (Dinamo Moskva) nebo křídelník Zuriko Davitašvili z francouzského Bordeaux. Ten má už dokonce 26 seniorských startů v reprezentaci. Proti Portugalsku ale pouze střídal.
Belgie:
Belgičané se ME do 21 let účastní počtvrté. Jejich zatím nejlepším výsledkem je semifinále z roku 2007. Za posledních více než deset let tato země vyprodukovala řadu talentů a zajímaví hráči jsou také v současné jednadvacítce. Například útočník Loïs Openda nastřílel v uplynulé sezóně francouzské Ligue 1 za Lens 21 gólů. Do dospělé reprezentace Red Devils už nakoukli také ofenzivní záložník Charles De Ketelaere s obráncem Asterem Vranckxem (oba AC Milan), stoper Anderlechtu Zeno Debast a premiérový reprezentační sraz v uplynulém týdnu absolvoval i další defenzivní hráč Ameen Al-Dakhil z anglického Burnley.

Svěřenci trenéra Jackyho Mathijssena začali turnaj bezgólovou remízou se sousedním Nizozemskem. Vzhledem k tomu, že v prvním poločase byly aktivnější Nizozemci a po změně stran zase měli více šancí (včetně nastřeleného břevna) Rudí Ďáblové, jednalo se o spravedlivou dělbu bodů.
Vítám tu všechny milovníky dobrého fotbalu! V sobotu se rozběhne druhé kolo skupinové fáze evropského šampionátu do 21 let, který společně hostí Rumunsko s Gruzií. V rámci skupiny a se utkají domácí Gruzínci s Belgičany. Spolu-pořadatel turnaje má k dispozici zajímavý tým s řadou hráčů, kteří už mají zkušenosti i se seniorským národním týmem a na startu turnaje pocítilo jeho sílu i Portugalsko. Belgie vstoupila do EURA remízou s Nizozemskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.