Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Litva : Bulharsko - 9. října 2021   15:00

Litva
Litva
18' Lasickas (Novikovas) • 82' Černych (Lasickas) • 84' Černych (Verbickas)
3:1
(1:0)
Bulharsko
Bulharsko
64' Despodov
Litva
Šetkus (C) – Vaitkūnas, L. Klimavičius, Šatkus, Baravykas – Slivka, Megelaitis (67. Verbickas) – Novikovas, Černych (90. Dapkus), Lasickas – Laukžemis (74. D. Kazlauskas).
Krapikas, Gertmonas – Gašpuitis, Girdvainis, Dapkus, Verbickas, D. Kazlauskas, Šimkus, Barauskas, Dubickas, Armanavičius, Veliulis.
Aranovskij – Volodin, Žukov (UKR)
LFF stadionas, Vilnius
Bulharsko
Naumov – Božikov (C), A. Hristov, P. Hristov, Antov – Despodov, Malinov (60. I. Iliev), Vitanov (60. Čočev), Nedelev (87. Jankov) – D. Iliev (72. Krastev), Jomov (72. Delev).
Karadžov, Vucov – Turicov, Karagaren, Jankov, Delev, Kirilov, Čočev, Krastev, Velkovski, I. Iliev, Conev.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Bulhaři se touto prohrou definitivně vzdali nadějí na druhé místo. Ze čtvrté příčky na něj ztrácí tři body, ale mají o dva odehrané zápasy více. Zezadu se k nim naopak přiblížila Litva, pro kterou je to první bodový zisk v tomto cyklu.
Litva šla do zápasu s jedním gólem za pět předchozích zápasů. Dnes tuto chudou sbírku solidně rozšířila a po ročním čekání má v kapse první soutěžní výhru. Odnesli to Bulhaři, kterým vzala vítr z plachet neproměněná penalta Dimitara Ilieva. Domácí výkon se naopak zvedl a Lasickasova trefa z osmnácté minuty dlouho platila za rozdílový gól. V 64. minutě srovnal Despodov, ale slepené trefy Černycha ze závěrečné desetiminutovky definitivně rozhodly o triumfu Litevců.
90+3'
90+3'
Litevci to zahráli na jistotu. Spustili kombinaci bez rizika a před lapeným centrem z levého křídla ukrojili solidní porci času.
90+2'
K žádné dramatické koncovce už asi nedojde. Ilian Iliev poblíž praporku zfauloval Novikovase. Naumov bude čelit standardní situaci.
90+1'
Na vstřelení dvou gólů zbývá Bulharům pouze nastavení, které bude trvat čtyři minuty.
90'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Fjodor Černych, přichází Martynas Dapkus.
89'
Novikovas proběhl s balonem několik desítek metrů. Poté proběhlo hledání Černycha, ovšem útok na hattrick povolen nebyl.
88'
Lasickas běžel po levé straně. Klidně mohl přihrávat na volného parťáka, jenže upřednostnil střelu a ta se zařadila mezi ty nepřesné.
87'
Střídání v týmu Bulharsko: ze hřiště odchází Todor Nedelev, přichází Dominik Jankov.
86'
Despodov je jediným mužem, který pravidelně větrá obranu Litvy. Teď se přes ni propracoval do střely, ale Šetkus se s ní moc nenadřel.
85'
Kontr tři na tři domácí fotbalisté úplně nezvládli. Horší přihrávka zahnala Dubickase až za zadní čáru.
84'
Litva právě vstřelila branku!
Tak to je snový úsek hry pro Litevce, kteří během pár desítek vteřin odskakují do dvougólového vedení. Novikovas utančil soupeře na pravém křídle. Přetažený centr vracel do ohně Verbickas a FJODOR ČERNYCH přidal ke gólovému voleji i jeden zásah hlavou.
82'
Domácí zúročili několikaminutový tlak vedoucím gólem, který je přibližuje prvním bodům v kvalifikaci! Šance znovu začala standardkou za faul na Kazlauskase. Novikovasův pas do vápna Lasickas hrudí sklepl pod sebe a FJOROD ČERNÝCH ukázkovým volejem upravil stav na 2:1.
81'
Kiril Despodov byl v rychlém protiútoku zneškodněn parádním skluzem Nedeleva. Pokračuje se jen autovým vhazováním.
80'
Tohle držení Kazlauskase už Antonovi neprošlo. Novikovas se zhostil realizace standardní situace a hlavičkující Klimavičius zakončil do břevna!
79'
Litevce nepotěšil ani způsob, jak skončil výpad Donatase Kazlauskase. Hraniční zákrok byl tentokrát posouzen jako legální.
78'
Arvydas Novikovas skočil na soupeřovu otočku nad balonem. Vyfauloval se k nelibosti publika ještě zinkasoval žlutou kartu.
77'
Despodov pokazil přihrávku k ose. Návštěva Bulharů po okolí soupeřovy šestnáctky tak měla krátkého trvání.
75'
O Černychovu zablokovanou střelu ještě usiloval Lasickas, ale bulharská defenziva v čele s Božikovem zabránila další hrozbě.
74'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Karolis Laukžemis, přichází Donatas Kazlauskas.
73'
Rolandas Baravykas stál na konci solidní kombinace. Chyběla jen lepší koncovka v podobě střely levačkou.
72'
Střídání v týmu Bulharsko: ze hřiště odchází Georgi Jomov, přichází Spas Delev.
72'
Střídání v týmu Bulharsko: ze hřiště odchází Dimitar Iliev, přichází Kalojan Krastev.
70'
Tempo po vyrovnávajícím gólu opadlo. Litva se snaží sebrat z nepříjemného deriktu, ale ofsajd Novikovase jí moc nepomáhá.
68'
Despodov se chvilku po parádním přímém kopu objevil i u vlastní brány, kde bez potíží eliminoval potenciální hrozbu z blížícího se centru.
67'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Linas Megelaitis, přichází Ovidijus Verbickas.
66'
Ve středu hřiště má nějakou zdravotní indispozici Megelaitis. Celkově už je domácí mužstvo dost omlácené a vyčerpané.
64'
Bulharsko právě vstřelilo branku!
Mėgelaitisův faul před pokutovým územím je potrestán vyrovnávající trefou! Balón si postavil sám faulovaný KIRIL DESPODOV a krásnou střelou přes zeď nedal Šetkusovi reálnou šanci na zákrok.
63'
Osamocený Laukžemis to má na hrotu docela těžké. V momentě nahrávky Lasickase se zjevil v postavení mimo hru.
62'
Žlutý delikt také od Litevců. Karolis Laukžemis to vzal kromě balonu i s nohama Petka Hristova.
60'
Střídání v týmu Bulharsko: ze hřiště odchází Kristijan Malinov, přichází Ilian Iliev.
60'
Střídání v týmu Bulharsko: ze hřiště odchází Petar Vitanov, přichází Ivajlo Čočev.
60'
Po hodině hry další důvod k nespokojenosti pro Jomova, který vleže nesportovně nakopl Novikovase. Kvůli žluté kartě má v příštím duelu volno.
58'
Výborná defenzivní činnost Litevců. Zablokovali střely Malinova i Despodova, jenž do třetice dorážel nepřesně.
57'
Vypadá to na nějaký závažnější problém na těle Slivkase, kterému se po odehrání přihrávky objevil v cestě Andrea Hristov.
56'
Dá se označit za překvapení, že má Litva ve druhé půli hru pod ještě větší kontrolou. Tato informace nyní moc nezajímá ležícího Slivku.
54'
Malinov si pomohl faulem na Slivku. Litva velmi rychle rozehrála, ale Lasickas si v přímočaré akci vylámal zuby na Lukovovi.
53'
Z rohu domácí fotbalisté nic megalomanského nepředvedli. Později byl zase máván ofsajd Novikovasovi.
52'
Slivkův tečovaný volej proletěl kousek nad břevnem. Štěstí pro Numova, který by jinak neměl šanci zareagovat.
51'
Valentin Antov s přílišnou silou strčil do Lasickase. Hraje se proti bulhraskému brankáři.
50'
Bulhaři udrželi pevnou zadní řadu, kterou vyzkoušel dlouhatánský aut z rukou Vaitkūnase.
49'
Jak se Justas Lasickas zvedl z trávníku, tak si rovněž prohlédl od sudího Aranovského podobu žluté karty.
48'
Arvydas Novikovas centroval na malé vápno. Naumov balon vyboxoval do souboje, v němž Lasickas nedovoleně atakoval Malinova.
47'
Despodov se musel zapojit do defenzivních činností. Právě od něj šel míč za koncovou čáru, což znamená rohový kop.
46'
Po nějakých čtyřiceti vteřinách vyfasoval Petar Vitanov žlutou kartu za pozdě načasovaný skluz proti Mėgelaitisovi.
46'
První půle začala lépe pro Bulhary, kteří mohli stvrdit aktivnější nástup ze značky pokutového kopu. Dimitar Iliev ale selhal a od té doby už se hosté spíše hledali. Litva také nebyla nebezpečná, ale na druhou stranu dokázala využít svou jedinou střelu na bránu. Po bulharském propadnutí ve středu pole z brejku skóroval Lasickas.
45+2'
45+2'
Karolise Laukžemise o kousíček minul spoluhráčův centr z pravého křídla, jehož majitelem se stal Daniel Naumov.
45+1'
Černychova bojovnost v území mezi střídačkami slavila aspoň částečný úspěch v podobě zisku vhazování pro Baravykase.
45'
Nastavují se nové dvě minuty.
44'
Diagonálu Despodova chytil Jomov až u praporku, odkud zase poslal centr do příhodného místa pro Šetkuse.
43'
Georgi Jonov předvedl rychlou přehazovačku na pravou nohu. Slušná rána zpoza šestnáctky proletěla vedle domácí brány.
42'
Žádná dechberoucí podívaná to v koncovce první půle není. Litva ale hraje přesně to, co za nejtěsnějšího možného vedení potřebuje.
41'
Odevzdaný balón ze strany bulharských záložníků. Volný míč si opět vzal domácí kapitán a gólman v jedné osobě.
40'
Na hřišti se objevil doktorský tým Litvy. Na neschopence je dočasně Linas Klimavičius, který špatně dopadl po vzdušném souboji.
39'
A po faulu Valentina Antova na Laužkemise už mohou být domácí fotbalistů v naprostém klidu. Hrát bude Lukov.
38'
Komplikovanou cestou se hosté přece jenom dostali až do zakončení. Despodov na vyrovnávající trefu ale musel rychle zapomenout, dobře zasáhl Ernestas Šetkus.
37'
Hristov na křídle proběhl kolem Baravykase. Centrem přemístil míč do vápna, ale kompaktní obrana Litevců ani teď nepochybila.
36'
Todor Nedelev měl problém s krocením krátké přihrávky Hristova. Měl co dělat, aby ukořistil alespoň vhazování.
35'
Neadresný centr z levého okraje velkého vápna byl naprostou lahůdkou pro nikým neotravovaného brankáře Šetkuse.
34'
Na domácí straně mohlo být ještě veseleji. Akce do rozevřenější obrany ale narazila na blok Černychovy střely z delší vzdálenosti.
33'
Od nezdaru při penaltě se Bulhaři ještě k ničemu vážnému nepropracovali. Litva může směle pomýšlet na zisk prvních bodů do tabulky.
32'
Despodov uplatil svou rychlost na levé autové čáře. Egidijus Vaitkūnas ale předvedl senzační obranný zákrok a nebude se konat ani roh.
31'
Držení míče: 44 % – 56 %.
30'
Slivka si vzal druhý balón po odvráceném centru, ale z nějakých šestadvaceti metrů minul pracoviště Daniela Naumova.
29'
Valentin Anton byl přesvědčen o tom, že hlavní rozhodčí nikde nezapomněl žluté karty. Ve vzdušném souboji fauloval loktem Laužkemise. Příští zápas se Severními Iry bude muset vynechat.
27'
Roh se Bulharům moc nepovedl. Černychův faul na Andreu Hristova je ale vrací do držení míče.
26'
Šetkus musel dávat velký pozor na centr zprava, který se nebezpečně začal stáčet směrem do brány. Proto přišlo vyražení na roh.
25'
Vypadala to jako zbytečná střela z frustrace. Jomov se netrefil do litevské brány o opravdu velký kus.
24'
Teď je to malinko neurovnaný úsek. Je to velký boj o střed hřiště. Blíže brankám se příliš nehraje.
22'
Laukžemis se neprotlačil k příchozímu centru před branku Naumova. Dokonce mu byl odpískán útočný faul na Petka Hristova.
20'
Snaha o rychlou odpověď ztroskotala na hvizdu ukrajinského arbitra, jenž posoudil práci Jomova jako faul na Klimavičiuse.
19'
Na gólový okamžik se ještě podívali rozhodčí, ale o ofsajd podle všeho nešlo. Litva má potvrzený teprve druhý kvalifikační gól.
18'
Neproměněná penalta teď musí Dimitara Ilieva štvát ještě více, jeho barvy totiž inkasují první gól zápasu. JUSTAS LASICKAS zablokoval přihrávku ve středu hřiště. Vyměnil si balon s Novikovasem a pak z osmi metrů snadno propálil Naumova, jenž se nestihl přesunout.
17'
V souboji o vysoký balón fauloval Linas Klimavičius. Stalo se tak ještě ve středovém kruhu.
16'
Z téměř ztracené situace získali Litevci aut. Z něj plynul i centr, ale nevnesl žádné zmatky do soupeřovy obrany.
14'
Šetkus vyvolal radost v ochozech! Vystihl mizerně kopnutou penaltu Dimitara Ilieva, který nedal míči téměř žádnou razanci a navrch ho umístil daleko od tyče.
13'
Žlutou kartu dostává Linas Megelaitis (Litva).
13'
Nedelevův centr od rohového praporku všechny přeletěl, ale hlavní rozhodčí nařizuje penaltu za faul Megelaitise!
12'
Vykintas Slivka roztáhl hru doleva. Novikovas pokračoval do vápna, ale Litevci byli vytlačeni zpátky. Laukžemis nakonec zahrál rukou.
11'
Černych až moc přitlačil na Andreu Hristova, jenž ochotným pádem získal faul na obranné třetině hřiště. Rozehrává brankář Naumov.
10'
Nedelev si věřil na volej z dvaceti metrů. Nápřah to byl skutečně ambiciózní, jenže po centru zleva o hodně přestřelil.
9'
Napadání končí faulem Laužkemise na Antova. Teď už mají hosté více času na přípravnou fázi.
8'
Božikov vhazuje z docela nevýhodné pozice. Litevci mohli na tuto rozehrávku nalézt vysoko na útočnou polovinu.
7'
Klimavičius ulevil přetížené obraně odkopem z pokutového území. Bulhaři disponují solidním tlakem.
5'
Despodov si šteloval balon na střelu zpoza vápna. Nakonec si to ale rozmyslel a vrátil hru k půlící čáře.
4'
Po svižném úvodu tu máme trochu uklidnění. Andrea Hristov se stak pachatelem přestupku vůči Laužkemisovi.
3'
Ofenzivní tykadla vystrčila také domácí jedenáctka, která nastupuje v červených dresech. Přímočarý výpad skončil o kousek nepřesnou křížnou střelou Laužkemise.
2'
Despodov už po čtyřiceti vteřinách zahrával první standardní situaci. Centr na zadní tyč nebyl ideální a totéž platilo v případě střely Božikova.
1'

Litva: Šetkus (C) – Vaitkūnas, L. Klimavičius, Šatkus, Baravykas – Slivka, Megelaitis – Novikovas, Černych, Lasickas – Laukžemis.
Náhradníci: Krapikas, Gertmonas – Gašpuitis, Girdvainis, Dapkus, Verbickas, D. Kazlauskas, Šimkus, Barauskas, Dubickas.

Bulharsko: Naumov – Božikov (C), A. Hristov, P. Hristov, Antov – Despodov, Malinov, Vitanov, Nedelev – D. Iliev, Jomov.
Náhradníci: Karadžov – Turicov, Karagaren, Jankov, Delev, Kirilov, Čočev, Krastev, Velkovski, I. Iliev.

Rozhodčí: Aranovskij – Volodin, Žukov (UKR).
Litva

Domácí reprezentace v pěti odehraných zápasech ještě nebodovali. Hned čtyřikrát při svých porážkách ani jednou neskórovali. Jedinkrát se jim to díky Baravykasovi povedlo v zápase se Severními Iry, nicméně to jen mírnilo porážku 1:4. V dalších zářijových duelech poslední tým skupiny C prohrál 0:1 s Litvou a 0:5 s Itálií.
Bulharsko

Bulhaři zahájili kvalifikaci dvěma porážkami s papírově nejsilnějšími soupeři ze Švýcarska a z Itálie. V dalších třech duelech už příchuť porážky nepoznali. Remizovali se Severním Irskem a za jeden bod zvládli i odvetu s Itálií. K tomu Bulharsko poprvé vyhrálo s Litvou. O tři soutěžní góly se rozdělili Despodov, Čočev a Iliev.
Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství světa 2022 v Kataru. Od patnácti hodin se můžeme těšit na konfrontaci mezi Litvou a Bulharskem!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.