Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Wales : Česko - 30. března 2021   20:45

Wales
Wales
82' D. James (Bale)
1:0
(0:0)
Česko
Česko
Wales
D. Ward – Mepham (57. Moore), J. Lawrence, Rodon – C. Roberts, H. Wilson (76. Jonathan Williams), Ampadu, Morrell, N. Williams – D. James, Bale (C).
Hategan – Ghinguleac, Gheorghe (vš. Rum.)
Cardiff City Stadium, Cardiff (Wales)
Česko
Vaclík – Coufal (87. Vydra), O. Čelůstka, Kúdela (87. Barák), Bořil – Holeš (53. Krmenčík), Souček – Provod (83. Kadeřábek), Darida (C), Jankto (83. Masopust) – Schick.

V souběžně hraném zápase Belgičané deklasovali Bělorusko 8:0 a jsou jasně v čele skupiny se sedmi body, Češi klesli na druhé místo se čtyřmi body, Wales má o bod méně, zatím však odehrál jen dva zápasy. Bělorusko a Estonsko budou patrně hrát jen o čtvrté místo.

Kvalifikace pokračuje v září, kdy Češi budou hostit Bělorusko a pojedou do Belgie, na Wales čekají zápasy v Bělorusko a s Estonskem.
STATISTIKY

Střely celkem: 7 – 11
Střely na bránu: 3 – 3
Střely mimo: 2 – 5
Zablokované střely: 2 – 3

Držení míče: 46% – 54%
Přihrávky: 77% (274/358) – 78% (342/438)
Rohové kopy: 3 – 5
Ofsajdy: 5 – 1

Fauly: 18 – 16
Žluté karty: 3 – 2
Červené karty: 1 – 1
V úvodním dějství byli aktivnějším týmem Češi, největší šanci však neproměnil Gaeth Bale.

Po změně stran byla k vidění celá řada dramatických situací. Nejdříve byl vyloučen Patrik Schick za konflikt s Connorem Robertsem, pak Lukášovi Provodovi zamezil v zakončení do prázdné branky James Lawrence.

Do deseti šli i Velšané po zásahu Connora Robertse do obličeje Tomáše Součka, za což dostal druhou žlutou kartu. Tu první viděl po střetu s Patrikem Schickem, kdy byl český útočník vyloučen.

V závěrečné desetiminutovce už se měnilo skóre. Gareth Bale našel centrem Daniela Jamese, jenž přes Jana Bořila hlavičkoval k tyči. Češi mohli v závěru vyrovnat, kdy se míč v pokutovém území odrazil k volnému Čelůstkovi, do jeho střely ale stačil vpadnout Joe Rodon a zachránil velšské vítězství.
Po závěrečném hvizdu propukla obrovská radost Velšanů, ti v dramatickém zápase poráží Česko 1:0 brankou Daniela Jamese z 81. minuty.
90+4'
90+4'
V polovině poslední minuty avizovaného nastavení domácí fotbalisté vybojovali volný kop ve středu hřiště.
90+3'
Následný rohový kop opustil hrací plochu při letu do pokutového území, bude se kopat od velšské branky.
90+2'
Jan Bořil si na pravém křídle vyměnil míč s Matějem Vydrou, pak se jeho přhirávka odrazila k Ondřeji Čelůstkovi, do jehož střely se obětavě vložil Joe Rodon!
90+1'
Pavlu Kadeřábkovi se nepovedlo odcentrovat kolem Garetha Balea, ten své obranné počínání oslavil, neboť vybojoval autové vhazování pro Wales.
90+1'
Rozhodčí Hategan oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty.
90'
Po Čelůstkově přihrávce k pokutovému území míč zasáhl rozhodčího Hategana, Češi budou pokračovat v držení míče.
89'
Český tým se dopouští řady nepřesností, na svěřencích Jaroslava Šilhavého je vidět značná nervozita.
87'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Ondřej Kúdela, přichází Antonín Barák.
87'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Vladimír Coufal, přichází Matěj Vydra.
86'
U české střídačky jsou připraveni ke vstupu do hry Antonín Barák s Matějem Vydrou, mezitím už se může po ošetření Ondřeje Kúdely pokračovat ve hře.
85'
Na trávníku zůstává ležet Ondřej Kúdela, ten byl zasažen loktem Garetha Balea.
84'
Velšany vedoucí branka povzbudila a hýří na trávníku aktivitou, Kiefer Moore si navedl míč do pokutového území, pak jeho technická střela proletěla za vzdálenějším rohem české branky.
84'
Centr Daniela Jamese z pravého křídla si před brankou pohlídal Ondřej Čelůstka.
83'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Lukáš Provod, přichází Pavel Kadeřábek.
83'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Jakub Jankto, přichází Lukáš Masopust.
82'
Wales právě vstřelil branku!
Velšané se ujímají vedení! Na prudký centr Garetha Balea si naskočil DANIEL JAMES a na hlavičku jednoho z nejnižších hráčů na trávníku brankář Tomáš Vaclík nedosáhl!
81'
Češi budou dvakrát střídat, do hry přijdou Lukáš Masopust a Pavel Kadeřábek.
81'
Lawrencův nákop do pokutového území Ondřej Čelůstka před Kieferem Moorem odkopává do zámezí.
80'
Po rohovém kopu se mezi snad čtyřmi českými protihráči neprotlačil do zakončení Joe Rodon.
79'
Kiefer Moore posunul míč do obrovské šance Danielu Jamesovi, tomu při kličce vypíchl míč Tomáš Vaclík!
78'
Vladimíra Daridu na středové čáře podrazil Neco Williams, Vladimír Coufal už rozehrál z místa přestupku.
77'
V deseti budou dohrávat i Velšané! Connor Roberts dostává druhou žlutou kartu a posléze červenou za zásah loktem do obličeje Tomáše Součka!
76'
Střídání v týmu Wales: ze hřiště odchází Harry Wilson, přichází Jonathan Williams.
76'
Po čase se Velšané dostali k českému pokutovému území, Wilsonovi ale na malém prostoru nevyšla narážečka s Moorem, tomu je navíc pískán nedovolený zákrok.
75'
Vladimír Darida po pravém křídle vysunul Krmenčíka, ten však byl těsně bráněn Rodonem a mladý velšský bek srazil Krmenčíkův centr k brankáři Wardovi.
73'
Michael Krmenčík potáhl míč po pravém křídle, neměl ale dostatečnou podporu a k jeho přihrávce se nikdo z druhé vlny nedostal.
72'
Po Rodonově odkopu do zámezí se Vladimír Coufal ujme vhazování v hloubi útočné poloviny.
70'
Po třech českých hlavičkách v řadě se do balónu z první opřel Vladimír Darida, jeho rána z dálky prosvištěla zhruba metr nad břevnem velšské branky.
69'
Daniel James nejdříve u postranní čáry dostihl prudkou přihrávku Harryho Wilsona, pak jeho přetažený centr sice našel Kiefera Moora, tomu však bylo odpískáno přistrčení Jana Bořila.
67'
Coufalův pas podél postranní čáry srazil do zámezí Neco Williams, rozhodčí Hategan mu navíc odpískal hru rukou.
66'
Harry Wilson narýsoval kolmici za českou obranu na rozběhnutého Daniela Jamese, tomu však v zakončení zamezili rozhodčí, kteří viděli těsný ofsajd křídelníka Manchesteru United.
64'
Michaelu Krmenčíkovi je pískán útočný faul, Velšané budou rozehrávat od vlastního pokutového území.
63'
Lukáš Provod se snažil kolem Lawrenceho protlačit do pokutového území, po vzájemné srážce se ocitl na zemi, k nevoli českých fotbalistů však penaltu nevybojoval. Naopak Jakub Jankto dostává žlutou kartu za nemístné protesty.
61'
Jamesův střílený centr Tomáš Vaclík vyrazil ke Connoru Robertsovi, jeho následná střela byla zablokována.
60'
Williamsův nákop do pokutového území Jan Bořil sklepl k Tomáši Vaclíkovi.
59'
Velšané jsou v držení míče, útočnou snahu rozjíždějí od brankáře Warda.
57'
Obrovská šance českého týmu! Vladimír Darida skvělým pasem vysunul do úniku Lukáše Provoda, ten si obhodil míč kolem brankáře Warda, fantastickým zákrokem však Wales zachránil James Lawrence!
57'
Střídání v týmu Wales: ze hřiště odchází Chris Mepham, přichází Kieffer Moore.

Výrazné posílení útoku, obránce nahrazuje vysoký útočník Moore, autor letošních šestnácti branek za anglický druholigový Cardiff.
55'
Po Coufalově centru ze standardní situace se míč odrazil k Vladimíru Daridovi, jenž vracel míč před branku, kde Ondřej Čelůstka prodloužil míč k brankáři Wardovi.
55'
Žlutou kartu na české střídačce dostává mladý obránce David Zima.
54'
James Lawrence si naskočil na Michaela Krmenčíka a rozhodčí Hategan mu ukazuje žlutou kartu.
53'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Tomáš Holeš, přichází Michael Krmenčík.
52'
Po Schickově vyloučení chystá Jaroslav Šilhavý první střídání, do hry brzy zamíří Michael Krmenčík.
51'
Neco Williams takovým rugbyovým nákopem nasměroval míč do území nikoho, balón se ale zatočil do zámezí u rohového praporku a terminologií z velšského národního sportu Williams vybojoval dobrých padesát metrů pro Wales.
49'
Connor Roberts Patrika Schicka držel, český útočník se pak po soupeři ohnal a rozhodčí Hategan jej okamžitě poslal do šatny.
48'
Connor Roberts zároveň inkasoval žlutou kartu.
48'
Daridův centr ze standardní situace stáhl Danny Ward, Patrik Schick je ale zároveň vyloučen za střet s Connorem Robertsem!
47'
Ondřej Kúdela byl při útočném výpadu faulován Harrym Wilsonem, navíc nešťastně narazil hlavou do Ethana Ampada a těžce se zvedá ze země.
46'
Vladimír Coufal si na pravé straně hřiště vyměnil míč s Lukášem Provodem, pak obránci West Hamu nevyšel přízemní centr před branku.
46'
Vše se připravuje k zahájení druhého poločasu, oba týmy do něj vstoupí beze změn v sestavách.
Rozhodčí Hategan k prvnímu poločasu nepotřeboval žádné nastavení a s uplynutím pětačtyřicáté minuty jej ukončil.

Češi jsou zatím výrazně aktivnější, sám Jakub Jankto už má na svém kontě pět střeleckých pokusů, nejvýraznější příležitost však měl Wales, když se Gareth Bale natlačil k Williamsově centru a proti jeho střele zblízka se zaskvěl brankář Tomáš Vaclík.
45'
45'
Jakub Jankto si připravil zajímavou palebnou pozici na osmnácti metrech od branku, prudkou ránu však nasměroval nad břevno.
44'
Daniel James se přímočaře rozběhl kolem Vladimíra Coufala do pokutového území, kde po kontaktu s Tomášem Součkem padl k zemi, penaltu však nevybojoval, rozhodčí Hategan následně píská Jamesovu ruku.
43'
Na střelecké pokusy je to aktuálně 2:6, na bránu 1:2.
42'
Daridův kvalitní centr našel před brankou Patrika Schicka, ten však byl v záklonu a hlavičkoval výrazně mimo branku.
42'
Na Janktův vysoký centr ke vzdálenější tyči si naskakoval Čelůstka, přes Mephama se k míči nedostal, následovat však bude další roh.
41'
Češi zůstali usazeni u pokutového území soupeře, Janktova střela je sražena na rohový kop.
41'
Další centr Jankta Bořil sklepl k Schickovi, jeho střela je zablokována.
39'
Po přihrávce velmi aktivního Jakuba Jankta se ke střele z otočky dostal Patrik Schick, mířil však do náruče domácího brankáře.
38'
Centr Jakuba Jankta doletěl přímo do rukavic Dannyho Warda, ten s jistotou zachytil míč.
37'
Po Wilsonově rohu se míč odrazil ke Garethu Baleovi, ten neprocedil svoji střelu klubkem hráčů před Tomáše Vaclíkem.
36'
První velšská tutovka! Neco Williams odcentroval z levého křídla před branku, kde se k balónu protlačil Gareth Bale a jeho střelu zblízka Vaclík skvělým zákrokem vyráží nad břevno!
36'
Janktův centr od rohového praporku odhlavičkoval Joe Rodon, Hateganovi navíc neunikl český faul před brankou.
35'
Jakub Jankto v souboji s Jamesem Lawrencem na pravém křídle vybojoval rohový kop.
34'
Po autovém vhazování u soupeřova pokutového území se Češi neprosadili, bude se znovu odkopávat od velšské branky.
32'
Daridův centr přeletěl všechny fotbalisty před brankou, bude se kopat od Dannyho Warda.
31'
Mladý obránce Tottenhamu Hotspur Joe Rodon při obranném zákroku zasáhl do obličeje Vladimíra Daridu, Češi budou zahrávat standardní situaci.
30'
Janktův centr se před brankou snažil zpracovat Patrik Schick, na zahuštěném prostoru se ale do zakončení nedostal.
30'
Další aut Connora Robertse nebyl dostatečně dlouhý, míč odhlavičkoval Lukáš Provod.
29'
Po dalším dlouhém autu Robertse byl Gareth Bale před brankou stažen Ondřejem Čelůstkou, rozhodčí Hategan však zůstal v klidu. Velšský kapitán si s rumunským arbitrem vysvětluje tuto situaci.
28'
Baleův prudký pas za českou obranu odrazil Vladimír Coufal mimo dosah nabíhajícího Daniela Jamese.
26'
Patrik Schick už se dopustil minimálně čtvrtého českého faulu na útočné polovině, rozhodčí Hategan od úvodu nasadil velmi přísný metr.
25'
Útočnou snahu Česka zakončil nedovolený zákrok Tomáše Holeše.
24'
Vladimíru Coufalovi se na pravém křídle nepovedlo proniknout kolem Lawrenceho, Češi budou pokračovat autovým vhazováním.
24'
Bořilově dlouhému autu do pokutového území se Velšané ubránili, už se hraje ve středu hřiště.
23'
Dlouhý nákop Kúdely na levé křídlo si pohlídal Connor Roberts a odhlavičkoval míč do zámezí.
22'
Velšané rozehráli roh nakrátko, Robertsův centr před branku pak nenašel žádného ze spoluhráčů.
21'
Gareth Bale si na pravém křídle vyměnil míč s Connorem Robertsem, pak se mu sice nepovedlo odcentrovat, následovat však bude rohový kop.
20'
Vladimíru Coufalovi u postranní čáry nevyšlo převzetí míče, pak si pomohl lehkým přistrčením Neca Williamse a Velšané mohou rozehrávat míč z klidu.
19'
Na Wilsonův centr si naskakoval Joe Rodon, k míči se však neprotlačil, pak si u postranní čáry vynutil faul Lukáš Provod.
18'
Vladimír Coufal si pomohl faulem proti rozběhnutému Jamesovi, následovat bude další volný kop pro britský celek.
17'
Vaclíkův nákop se Schick pokusil prodloužit na Součka, jenž si naběhl na úplný hrot, Velšané jej ale důsledně ubránili.
16'
Wales disponoval standardní situací, Wilsonův centr ke vzdálenějšímu rohu pokutového území ale nebyl ideální, navíc byl domácím odmáván ofsajd.
14'
Jakub Jankto mohl využít podklouznutí Jamese Lawrence, z úhlu ale střílí do boční sítě!
14'
Územní převahu Česka potvrzují i statistiky, Češi mají zatím 71% držení míče.
13'
Po zisku míče mohl založit rychlý protiútok Harry Wilson, čistě mu však vypíchl míč Jan Bořil.
12'
Český tým má v úvodu zápasu míč výrazně častěji na svých kopačkách, hosté si znovu přihrávají v okolí středové čáry.
11'
Po rychlé české souhře dostal hodně prostoru před pokutovým územím Jakub Jankto, jeho skákavá střela zamířila těsně za vzdálenější tyč velšské branky.
9'
Domácí měli nakonec tři auty v rychlém sledu, po tom třetím si střelecký prostor hledal Ethan Ampadu, moc mu však nevyšlo zpracování míče a vystřelit už se mu nepovedlo.
8'
Dlouhý aut Robertse Souček odhlavičkoval směrem k rohovému praporku, Jakub Jankto pak ještě zasprintoval a odkopl míč do autu, což byla přijatelnější varianta než rohový kop.
8'
Velšané budou vhazovat na útočné polovině, poprvé se mohou výrazněji posunout dopředu.
6'
Po Morrellově faulu Češi na útočné polovině rychle rozehráli, vrátili se však ke svému pokutovému území.
4'
Tomáše Vaclíka dostal pod tlak při rozehrávce Harry Wilson, český brankář navíc podklouzl, v poslední chvíli se mu však povedlo míč odkopnout.
3'
První střelecký pokus zapisuje do statistik Jakub Jankto, mířil však přímo doprostřed branky, kde byl připraven Danny Ward.
3'
Janktovi nevyšel průnik kolem Chrise Mephama, Češi ale zůstávají u odraženého míče.
1'
Lukáš Provod se z pravého křídla snažil proniknout před branku podél brankové čáry, byl však vytlačen do zámezí a bude se kopat od domácí branky.
1'
Úvodního výkopu se ujali Češi a je rozehráno!
1'
Vše je připraveno k zahajovacímu výkopu, Velšané hrají v červených dresech, český tým oblékl lipově zelené.
Za námi jsou státní hymny, při té velšské organizátoři pustili zpěv fanoušků z ampliónů.
Fotbalisté už jsou na trávníku, utkání bude brzy zahájeno.
Trenér Šilhavý do české sestavy vrací dva ze čtyř krajánků z bundesligy, kapitána Vladimíra Daridu a Patrika Schicka, jen na lavičce budou připraveni Jiří Pavlenka s Pavlem Kadeřábkem.

Wales: D. Ward – Mepham, J. Lawrence, Rodon – C. Roberts, H. Wilson, Ampadu, Morrell, N. Williams – D. James, Bale (C).
Náhradníci: A. Davies, Hennessey – Cabango, Gunter, Johnson, T. Lawrence, Levitt, Moore, Norrington-Davies, Jonathan Williams, Sheehan, Smith.

Česko: Vaclík – Coufal, O. Čelůstka, Kúdela, Bořil – Holeš, Souček – Provod, Darida (C), Jankto – Schick.
Náhradníci: Pavlenka, Mandous – Krmenčík, Barák, Kadeřábek, Masopust, Pavelka, Pekhart, Pešek, Stronati, Zima, Vydra.

Rozhodčí: Hategan – Ghinguleac, Gheorghe (vš. Rum.).
Česko

Zatímco na kontinentálním mistrovství Češi v samostatné historii dosud nikdy nechyběli, tak na mistrovství světa se po rozdělení Československa dostali jen jednou, což se jim povedlo v roce 2006 v Německu.

Aktuální forma po reprezentačním restartu loni na podzim je podobná té velšské. Češi dosud prohráli z deseti zápasů jen třikrát, poprvé to přitom bylo s ligovým výběrem proti Skotsku, kdy byl kompletní A-tým rozpuštěn kvůli koronavirové nákaze. Češi pak prohráli i odvetný zápas ve Skotsku a přípravný duel v Německu. Obě prohry se Skotskem ale nakonec nezabránily týmu trenéra Jaroslava Šilhavého k postupu do Ligy A v Lize národů.

Oproti svému soupeři má Česko za sebou už dva zápasy v probíhající kvalifikaci, nejdříve na neutrální půdě v polském Lublinu porazilo koronavirem výrazně zdecimované Estonsko 6:2, v sobotu se pak dočkalo velmi hodnotné remízy 1:1 s Belgií, aktuálně nejlepší zemí světového žebříčku FIFA.

Před zápasem ve Walesu byla velmi nejistá nominace českého celku, neboť původně měli chybět všichni hráči z bundesligy (Schick, Kadeřábek, Pavlenka a Darida) kvůli německým koronavirovým opatřením, kdy by po návratu museli do karantény, po aktualizaci těch opatření ale byla celému kvartetu umožněna cesta do Cardiffu. Slavia se pak snažila zabránit v cestě do Walesu Ondřeji Kúdelovi, jenž byl při zápase Evropské ligy v Glasgow nařčen z rasistických urážek, nakonec ale i tento obránce mohl odcestovat k zápasu.
Wales

Wales dosáhl největšího úspěchu ve své historii před pěti lety, kdy se na dosud posledním mistrovství Evropy ve Francii senzačně probojoval až do semifinále a stal se tak nejmenším národem, kterému se to kdy v evropské fotbalové historii povedlo.

Na následné mistrovství světa v Rusku se Wales sice neprobojoval, povedlo se mu však postoupit na blížící se ME 2020, které se s ročním odkladem uskuteční až letos a Wales ve skupině A vyzve Turecko, Itálii a Švýcarsko.

Aktuální forma Walesu vůbec není špatná. Po koronavirové přestávce, kdy reprezentační program v roce 2020 začal až na podzim, Wales z deseti zápasů prohrál jen dva, oba přitom proti absolutní světové špičce, neboť v přípravném zápase v říjnu prohrál 0:3 v Londýně s Anglií a minulou středu rozehrál tuto kvalifikaci prohrou 1:3 s Belgií v Lovani.

Při podzimní Lize národů Wales společně s Českem postoupil do Ligy A, když svoji skupinu s Finskem, Bulharskem a Irskem ovládl se skvělou bilancí 5-1-0.

V tomto reprezentačním okně Wales má za sebou dva zápasy, kromě již zmíněné prohry v Belgii pak v přípravném zápase porazil Mexiko zde na Cardiff City Stadium 1:0 brankou útočníka místního Cardiffu City Kiefera Moora.

Dočasný trenér Robert Page se dnes musí obejít bez několika zkušených hráčů, z různých zdravotních důvodů museli nominaci opustit Ben Davies, Joe Allen či Aaron Ramsey, z nominace pak vypadla i trojice útočníků Hal Robson-Kanu, Rabbi Matondo a Tyler Roberts, kteří porušili interní disciplinární pravidla.

Hlavní hvězdou současného výběru je Gareth Bale, někdejší nejdražší fotbalista světa z doby, kdy přestupoval z Tottenhamu do Realu Madrid. Právě v Tottenhamu letos hraje na hostování. Kromě něj jsou hlavními ofenzivními esy také Harry Wilson z Cardiffu a Daniel James z Manchesteru United.
Hezký večer při sledování přenosu důležitého zápasu v boji o postup na mistrovství světa v Kataru, česká reprezentace se na Cardiff City Stadium střetne s domácím Walesem.

Jedná se o třetí vzájemný zápas obou národních týmů na velšské půdě, oba dosavadní se odehrály na nedalekém Millenium Stadium a v obou nepadla žádná branka. Stalo se tak v roce 2002 v přípravném zápase a o pět let později v kvalifikaci na ME 2008. V rámci té kvalifikace se hrálo také v Teplicích, kde Česko zvítězilo 2:1 díky dvěma brankám tehdejšího debutanta v národním týmu Davida Lafaty.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.