Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Ázerbajdžán : Rakousko - 16. října 2023   18:00

Ázerbajdžán
Ázerbajdžán
0:1
(0:0)
Rakousko
Rakousko
48' Sabitzer
Ázerbajdžán
Magomedalijev – Haghverdi, Krivocjuk, Mammadov, Cafargulijev (83. G. Alijev) – Bajramov, Isajev (78. Emreli), Mahmudov (C), Dinijev (65. Safarov) – Dadašov (83. Gurbanli), Šejdajev.
Agajev, Azizov – J. Husejnov, Jamalov, Ozobić, Oz. Kökçü, Achmedzade, Achundzade.
Diamantopoulos – Psárris, Meintanas (všichni Řecko).
Tofiq Bahramov Republican Stadium (Baku)
Rakousko
A. Schlager – Seiwald, Lienhart, Wöber, Prass (46. Baumgartner) – X. Schlager, Grillitsch, R. Schmid (46. Sabitzer) – Laimer (C), Kalajdžić (82. Burgstaller), Kainz (46. Wimmer).
Hedl, Pentz – Baidoo, Grüll, Sarkaria, Ljubičić, Seidl, Cham.

Rakousko gólem Sabitzera z penalty ve 48. minutě udolalo v Baku Ázerbájdžán a po těsné výhře slaví postup na mistrovsví Evropy. Kromě fanoušků a hráčů má z toho velkou radost i trenér Ralf Rangnick, evropský šampionát totiž hostí jeho rodné Německo.
Držení míče: 51% : 49%.
Střely na branku: 1:4. Střely mimo: 4:5.
Rohy: 4:9. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 11:13.
90+4'
90+4'
Rakušané dohrají zápas v oslabení! Guido Burgstaller nepříjemně atakoval Krivocjuka a po druhé žluté kartě odejde do sprch dřív.
90+3'
Ofsajd a v něm Gismat Alijev.
90+3'
Žlutá karta pro tým Rakousko (Marcel Sabitzer).
90+3'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Ramil Šejdajev).
90+2'
Žlutá karta pro tým Rakousko (Guido Burgstaller).
90+1'
V nervózním závěru se strhla mela! Aristotelis Diamantopoulos bude trestat.
90+1'
Rakušané málem přišli o výhru! Favorité propadli ve středu hřiště a chvíli to bylo tři na tři. Z koncové čáry přišla přihrávka pod sebe, kterou na penaltě zpracoval Tural Bajramov. Ještě si vylepšil pozici a zblízka mířil k levé tyči. Rakušanům spadl kámen ze srdce, když balon trefil právě ji!
90'
Christoph Baumgartner se postil do odvážného souboje s dvojnásobnou přesilou a vytěžil z něj roh. Rakušané rozehráli nakrátko a díky tomu mohou zahájit obléhání šestnáctky.
88'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Tural Bajramov).

Po diskuzi s rozhodčím ohledně Gurbanliho faulu je Tural Bajramov napomínán žlutou kartou.
86'
Seiwaldovu přihrávku srazil Hojjat Haghverdi za svou branku. Z rohového čtvrtkruhu vyslal balon Patrick Wimmer, ale žádné nebezpečí z toho nevzniklo.
84'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Anton Krivocjuk).

Pravý stoper pyká za podražení Baumgartnera.
83'
Střídání v týmu Ázerbájdžán:
ze hřiště odchází Elvin Cafargulijev, přichází Gismat Alijev.
83'
ze hřiště odchází Renat Dadašov, přichází Musa Gurbanli.
83'
Střídání si připravil i Giovanni de Biasi. Koho italský stratég pošle do hry a koho naopak stáhne? Jistě je, že dolů půjde před chvílí zraněný Dadašov.
82'
Střídání v týmu Rakousko:
ze hřiště odchází Saša Kalajdžić, přichází Guido Burgstaller.
81'
Praporek asistenta rozhodčího vylétl nenávratně vzhůru, nepozorný Patrick Wimmer si opět nepohlídal ofsajd.
80'
Po jednom ze soubojů se Renat Dadašov ocitl na zemi a vyžádal si ošetření. Nakolik je jeho zranění vážné, to v tuhle chvíli nedokážu odhadnout.
78'
ze hřiště odchází Alexej Isajev, přichází Mahir Emreli.
77'
Ofsajd a v něm Patrick Wimmer.
76'
Držení míče: 53% : 47%.
75'
Z něj už Rakušané nezahrozili.
74'
Po nedovoleném zákroku Safarova měli k dispozici standardku i hosté. Tady už to na střelu bylo a Marcel Sabitzer to dobře věděl. Krásně poslal balon nad zdí a Šachrudin Magomedalijev měl s ním plné ruce práce. Nakonec míč, který bezprostředně před ním skočil, vytěsnil s notnou dávkou štěstí na roh.
73'
Po faulu na Krivocjuka zahrával domácí tým přímý kop. Tural Bajramov to měl z dálky na centr, takže se rakouská defenziva stihla připravit.
71'
Dvacet minut před koncem vede Rakousko v Baku o gól a potřebuje přidat druhý, který by ho uklidnil.
70'
Z kombinace na malém prostoru vyvezl míč Šejdajev, Ázerbájdžán pokračuje v akci na levé straně hřiště.
68'
Patrick Wimmer po zisku míče uháněl do couvající obrany. V rozhodném okamžiku ale ztratil stabilitu a následná gravitace už udělala své.
67'
Renat Dadašov a Philipp Lienhart se dostali do vzájemného křížku. Pro pošťuchávání obou hráčů neměl řecký sudí pochopení a slovně jim domluvil.
66'
Ještě před střídáním vybojoval Ramil Šejdajev pro Ázerbájdžán roh. Toho se ujal Tural Bajramov, ale vzduchu byli úspěšnější hosté.
65'
ze hřiště odchází Johshgun Dinijev, přichází Emil Safarov.
64'
Z brejku pak Konrad Laimer hledal před brankou Seiwalda, ten se v přehuštěném prostoru k míči nedostal.
63'
Ázerbájdžán zlobí. Přihrávku mezi dva soupeře dostal Ramil Šejdajev, ale neporadil se s ní dobře.
61'
Tural Bajramov nedoběhl průnikovou přihrávku z kopačky Cafargulijeva.
60'
Držení míče: 52% : 48%.
59'
Při hře nahoru-dolů jsme byli svědky dvou střel. Nejprve Florian Grillitsch neměl přesnou mušku, na druhé straně pak Tural Bajramov pálil doprostřed branky, kde stál v tu chvíli připravený Alexander Schlager.
57'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Johshgun Dinijev).

Vracející se levý křídelník nestíhal ve středu hřiště rozběhnutého Baumgartnera, namísto balonu trefil skluzem jeho nohy a za to byl náležitě potrestán.
56'
Krátký pas vystřídal Sabitzerův centr do vápna, kde nejvýše vyskočil stoper Krivocjuk.
55'
Může tak pomoci svým spoluhráčům při bránění rohového kopu, jehož rozehrávku si na starost bere Wimmer.
54'
Naštěstí se nejedná o žádné vážné zranění a Elvin Cafargulijev je po krátkém ošetření připraven na návrat do hry.
53'
Žlutá karta pro tým Rakousko (Christoph Baumgartner).

Baumgartner ve výskoku trefil Cafargulijeva loktem do tváře a oběť faulu potřebuje ošetřit.
52'
Patrick Wimmer se snažil obejít protihráče, pomohl si ale faulem. Ázerbájdžán rozehraje z místa přestupku.
50'
Rozdíl ve skóre mohl být ještě výraznější! Christoph Baumgartner obdržel výborný pas za obranu, ale Šachrudin Magomedalijev se vyznamenal reflexem.
48'
Rakousko právě vstřelilo branku!
MARCEL SABITZER střílí důležitý gól z penalty! Ačkoliv gólman Magomedalijev správně odhadl směr a na balon si sáhl, střela byla natolik prudká, že skončila v síti.
47'
Pozor, Marcel Sabitzer trefil z přímého kopu ruku ve zdi stojícího Mammadova a neoblomný rozhodčí nařizuje penaltu!
46'
ze hřiště odchází Alexander Prass, přichází Christoph Baumgartner.
46'
ze hřiště odchází Romano Schmid, přichází Marcel Sabitzer.
46'
ze hřiště odchází Florian Kainz, přichází Patrick Wimmer.
46'
Ralf Rangnick si uvědomuje důležitost utkání a o přestávce vystřídá hned tři hráče.
Od Rakouska jsem čekal daleko víc. Favorit za celých čtyřicet pět minut vystřelil na branku jen jednou, což je pro tým bojující o EURO žalostně málo. Své příležitosti spálili Laimer se Schlagerem, když oběma chyběl klid v zakončení. Ázerbájdžán se s přibývajícími minutami rozehrál a v závěru poločasu měl po Bajramově centru šanci Šejdajev, ani on svou hlavičkou však se skóre nepohnul.
Střely na branku: 0:1. Střely mimo: 3:3.
Rohy: 3:5. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 4:6.
45+2'
45+2'
Emin Mahmudov fauloval na půlící čáře Schlagera a to je to poslední, co se v první půli stane.
45'
Roh i pro Ázerbájdžán. Emin Mahmudov točil balon na branku, odkud ho vyhlavičkoval Maximilian Wöber.
43'
Po prodlouženém centru zakončil na zadní tyči Florian Grillitsch těsně mimo. Vzrušení diváků však bylo zbytečné, gól by kvůli ofsajdu stejně neplatil.
42'
Xaver Schlager si střihl souboj muž proti muži a vybojoval roh. Ten půjde kopnout Florian Kainz.
40'
V posledních minutách aktivní Ázerbájdžán se propracoval do šance. Tural Bajramov se pěkně zbavil dvou soupeřů a centrem z pravé strany vyzval k zakončení Šejdajeva. Ten v obrovské šanci zklamal, když v nadějné pozici vysoko přehlavičkoval břevno.
39'
K míči se postavil Emin Mahmudov a poslal ho nad rakouskou zdí. Současně s ní však přestřelil i branku, takže Alexander Schlager mohl zůstat v klidu.
38'
Alexander Prass odzbrojil Šejdajeva jen za cenu faulu, domácí rozehrají slibnou standardku jen pár metrů před vápnem.
37'
Ázerbájdžán se vrátil zpátky. Zleva centrující Elvin Cafargulijev našel pouze Lienhartovu hlavu.
35'
Na druhé straně do dopadlo stejně po průnikové přihrávce, jíž sestrojil Dadašov.
34'
Rakousko svírá Ázerbájdžán čím dál víc. Lienhartův pas však nikoho v rudém dresu nenašel.
32'
Saša Kalajdžić hlavou přiťukl míč Schlagerovi a ten zevnitř vápna pálil levou z první nad břevno. No, nebylo to tak daleko, jak se na první pohled zdálo. Rakušané musejí být trpělivý.
31'
Držení míče: 50% : 50%.
30'
Souboj hráčů s číslem 4 ještě prověřoval VAR. Xaver Schlager totiž po kontaktu s Mammadovem spadl, důvod k nařízení penalty však rozhodčí nenašli.
29'
Jenže přišla ztráta míče a nebezpečný brejk, který řídil Kalajdžić. Ten hledal ve vápně lépe postaveného Schlagera, ale k němu honem přispěchali obránci.
28'
Ve vlastním území kombinující Ázerbájdžán trpělivě vyčkává na vhodnou dobu pro útok.
26'
Po Mahmudovově centru přehlavičkoval Tural Bajramov břevno. Na druhé straně neměl přesnou mušku ani zpoza vápna nohou zakončující Romano Schmid.
25'
Další útok už vypadal o poznání lépe. Ramil Šejdajev si při něm posunul míč do vápna, jeho přihrávku pod sebe skopl Philipp Lienhart na roh.
24'
Nepovedená kombinace dala příležitost domácím. Pravou stranou se proběhl Johshgun Dinijev, ale bez podpory spoluhráčů neměl žádnou šanci.
23'
Rahil Mammadov si uprostřed hřiště vyšlápl na Kainze, Rakousko rozehraje z místa přestupku.
21'
Domácí tým teď musel čelit rohovému kopu, který od vzdálenějšího praporku rozehrával Kainz. Ze všech nejvýše se dostal Rahil Mammadov a odhlavičkoval míč do zámezí.
20'
Vzhledem k předchozímu varování ázerbájdžánská reprezentace raději uklidňuje hru.
18'
Konrad Laimer v první šanci utkání! Xaver Schlager ho uvolnil průnikovou přihrávkou, ale střela z pravé strany minula zadní tyč. Velká škoda pro Rakousko, které co nejdříve potřebuje vstřelit uklidňující gól.
17'
Na vysoký míč si v centru pokutového území naskočil Saša Kalajdžić. Bohužel pro Rakousko v nevýhodné pozici jen přisvítil, takže Šachrudin Magomedalijev měl jednoduchou úlohu.
16'
Střely na branku (mimo): 0:1 (0:0).
15'
Kainzův přízemní pas obránci odkopli na roh. Centr z něj mířil na přední tyč, kterou spolehlivě zavřel Hojjat Haghverdi.
14'
Ázerbájdžánský rychlík Elvin Cafargulijev na levém křídle přesprintoval Laimera, tomu musel přispěchat na pomoc Nicolas Seiwald.
13'
Po odvráceném centru se Rahil Mammadov dopustil útočného faulu, Alexander Schlager rozehraje z místa přestupku.
12'
Tural Bajramov bezvadně obešel Prasse a zprava se vydal rovnou do vápna. Přihrávku do prostoru před brankou odvrátil Maximilian Wöber na roh.
11'
Držení míče: 40% : 60%.
10'
Z brejku vytěžili Rakušané roh. Florian Kainz se pak prezentoval mizerným centrem, na který by nejradši rychle zapomenul.
9'
Teprve teď se domácí fotbalisté konečně dostali do útoku. Ramil Šejdajev běžel podél levé lajny proti Lienhartovi, který ho ukázkově odzbrojil.
7'
Ani tentokrát Ázerbájdžán nepřekročil půlící čáru. Na druhé straně centroval Florian Kainz pouze do míst, v nichž se pohyboval Anton Krivocjuk.
6'
Odvrácený centr zpracoval uvnitř vápna Alexander Schlager, ale obklíčený z obou stran nezakončil razantně. Ještě předtím se Romano Schmid po kontaktu s nataženou nohou Mahmudova skácel k zemi, ale pokutový kop řecký sudí odmítl.
5'
Pokus o přechod středem hřiště ztroskotal na mizerné přihrávce, následně míč ukořistil Konrad Laimer a v souboji muž proti muži vybojoval roh.
3'
Rahil Mammadov si při rozehrávce pomohl malou domů, Ázerbájdžán se prozatím dopředu moc nehrne.
2'
Podle předpokladů je od začátku na balonu Rakousko. To zkusilo přenést těžiště hry doprava, ale Konrad Laimer daleký míč nedoběhl.
1'
Hymny, pozdravy, los – to vše už máme za sebou. Rakušané nastoupili v červených dresech, Ázerbájdžánci v modrých a ujmou se úvodního výkopu.

Ázerbájdžán: Magomedalijev – Haghverdi, Krivocjuk, Mammadov, Cafargulijev – Bajramov, Isajev, Mahmudov (C), Dinijev – Dadašov, Šejdajev.
Náhradníci: Agajev, Azizov – Emreli, J. Husejnov, Safarov, Jamalov, Ozobić, Oz. Kökçü, Gurbanli, G. Alijev, Achmedzade, Achundzade.
Trenér: Giovanni de Biasi.

Rakousko: A. Schlager – Seiwald, Lienhart, Wöber, Prass – X. Schlager, Grillitsch, R. Schmid – Laimer (C), Kalajdžić, Kainz.
Náhradníci: Hedl, Pentz – Baidoo, Grüll, Sarkaria, Sabitzer, Ljubičić, Baumgartner, Wimmer, Seidl, Cham, Burgstaller.
Trenér: Ralf Rangnick.

Rozhodčí: Diamantopoulos – Psárris, Meintanas (všichni Řecko).
Rozhodčí pocházejí z Řecka. Hlavním arbitrem je čtyřicetiletý Aristotelis Diamantopoulos, asistenty Konstantinos Psárris a Andreas Meintanas.

Funkci čtvrtého rozhodčího zastane Anastasios Papapetrou. Systém VAR budou obsluhovat Angelos Evangelou a Vassilis Fotias.
Ázerbájdžán už je mimo postupové ambice, čtvrtý tým tabulky za sebou nechává jen Estonsko. Právě po pátečním vzájemném souboji se tým z oblasti Kavkazu pobaltskému státu vzdálil. Ázerbájdžán vyhrál v Tallinnu 2:0, když oba góly ještě v prvním poločase vsítili Bajramov a Šejdajev. V pondělí už se ale očekává takticky jiné utkání s důrazem na obranu, která měla na počátku kvalifikace dost velké trhliny (Rakousko – Ázerbájdžán 4:1, Švédsko – Ázerbájdžán 5:0). Doma je však Ázerbájdžán silnější a před měsícem to poznala i Belgie, která na jeho půdě vyhrála jen 1:0. Potrápí "Země ohně" i dalšího favorita?
Rakousku zbývá učinit poslední krok. Jakákoliv výhra ho bez ohledu na další výsledky pošle na evropský šampionát. A prognózy napovídají, že by to v Baku mělo vyjít. Přeci jen náš jižní soused přicestuje do Ázerbájdžánu jako favorit a na paměti má, že svého soupeře v probíhající kvalifikaci už jednou porazil. Březnovou výhru 4:1 v Linci řídil dvougólový Sabitzer, po jedné trefě přidali Gregoritsch a Baumgartner. Všichni tři už mají na kontě tři vstřelené branky a společně jsou pro druhé týmy tou největší hrozbou.

Na ME postoupí první dva týmy.
Hezký pondělní podvečer všem fotbalovým fanouškům při sledování zápasu kvalifikace o mistrovství Evropy. V rámci skupiny F na sebe narazí Ázerbájdžán a Rakousko, které v případě výhry doplní na evropském šampionátu v Německu už kvalifikovanou Belgii.