Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Estonsko : Ázerbajdžán - 13. října 2023   18:00

Estonsko
Estonsko
0:2
(0:2)
Ázerbajdžán
Ázerbajdžán
9' Bajramov  (Cafargulijev) • 45+4' Šejdajev
Estonsko
Hein – Peetson, Paskotši, Käit, Kuusk, Pikk – Miller (63. Siňavskij), K. Vassiljev (C) (63. Zenjov), Poom (63. Vetkal), Tunjov (74. Vaštšuk) – Anier (85. Kallaste).
Igonen, Vallner – Sorga, He. Ojamaa, Lukka, Lilander.
Schröder – Gittelmann, Wessel
A. Le Coq Arena (Tallin, Estonsko)
Ázerbajdžán
Magomedalijev – Mammadov (65. Hasanalizade), Haghverdi, Krivocjuk, Cafargulijev – Mahmudov (C) (75. Ozobić), Dinijev, Isajev (69. Jamalov), Bajramov (75. Alijev) – Šejdajev, Emreli (69. Dadašov).
Agajev, Azizov – Nabijev, Safarov, J. Husejnov, Oz. Kökçü, Gurbanli.

Ázerbájdžán si po šestém kvalifikačním zápase připsal první vítězství ve skupině, když porazil Estonce 2:0. K vítězství Ázerbájdžán nasměrovali v první půli nejprve Bajramov a po něm z pokutového kopu ještě Šejdajev. Ačkoliv se Estonsko v druhém poločase výrazně zlepšilo, v koncovce bylo dnes zcela bezzubé a i vyložené šance zůstaly nevyužity.
90+5'
90+3'
Další tutovka pro domácí! Siňavskij byl na hranici vápna zcela osamocený, obdržel ideální příhru a mířil na vzdálenější tyč. Minul ji tak o metr. V koncovce Estonsko znovu selhalo.
90+1'
Žlutá karta pro tým Estonsko (Martin Vetkal).
90'
Druhá půle bude nastavena o další čtyři minuty.
89'
Vaštšuk v pokutovém území mohl snížit, ale placírkou netrefil skákající balón ideálně a odmítl tak zkorigovat stav. Teď byli Estonci znovu blízko.
87'
Paskotši nyní vyrobil obrovskou chybu a jako poslední hráč přišel o míč. Dadašov šel sám na Heina, který se zablýskl skvělým zákrokem.
86'
Domácím se čas rychle krátí a nyní jen složitě hledají cestu, jak ohrozit bránu Ázerbájdžánu.
85'
Střídání v týmu Estonsko:
ze hřiště odchází Henri Anier, přichází Ken Kallaste.
83'
Po dlouhé době si Ázerbájdžán oddechne, bude zahrávat rohový kop.
82'
Vaštšuk v dalším rychlém výpadu, tentokrát hledal Siňavskijho, který byl v ofsajdu.
81'
Estoncům střídání evidentně prospěla a dál se tlačí před Magomedalijeva.
79'
Prudce přímo na bránu pálil Vetkal, který mířil do levého horního rohu. Minul jen o několik decimetrů.
78'
Další volný přímý kop pro domácí. Tentokrát téměř ze středu kousek za vápnem po faulu na unikajícího Peetsona.
77'
Vaštšuk se hned zapojil do hry a rozehrál volný přímý kop. Na ten si počkal Magomedalijev a balón si vzal ze vzduchu pro sebe.
75'
Střídání v týmu Ázerbájdžán:
ze hřiště odchází Tural Bajramov, přichází Gismat Alijev,
ze hřiště odchází Emin Mahmudov, přichází Filip Ozobić.
74'
ze hřiště odchází Georgi Tunjov, přichází Bogdan Vaštšuk.
74'
Estonsko se v posledních minutách výrazně zlepšilo a tlačí Ázerbájdžán před Magomedalijeva. Hosté zatím odolávají.
73'
Domácí měli další výhodu rohového kopu, ten odvrátil Dinijev.
70'
Po rohovém kopu byl další útok estonských fotbalistů zastaven píšťalkou sudího oznamující ofsajd.
69'
ze hřiště odchází Mahir Emreli, přichází Renat Dadašov,
ze hřiště odchází Alexej Isajev, přichází Elvin Jamalov.
69'
Nyní byli Estonci zřejmě nejblíže vstřelení branky. Po krátké a rychlé kombinaci střílel Anier, který mířil dobře na vzdálenější tyč brány. Magomedalijev šel k zemi a špičkami rukavic vyškrábl pokus mimo tři tyče.
68'
Käit si v souboji počínal příliš horlivě a nakonec je potrestán žlutou kartou.
68'
Žlutá karta pro tým Estonsko (Mattias Käit).
67'
Ázerbájdžán pokračuje na jistotu a často si pomáhá malými domů s Magomedalijevem.
65'
ze hřiště odchází Rahil Mammadov, přichází Bachťjar Hasanalizade.
63'
ze hřiště odchází Markus Poom, přichází Martin Vetkal,
ze hřiště odchází Konstantin Vassiljev, přichází Sergej Zenjov,
ze hřiště odchází Martin Miller, přichází Vlasij Siňavskij.
62'
Další skvělý zákrok předvedl Magomedalijev, který konečky prstů vyškrábl ostrou ránu z nohy Pooma, která mířila pod břevno.
61'
Estonsko kombinuje, ale je zcela bez pohybu. Takhle se domácí k ohrožení Magomedalijeva nedostanou.
60'
Šejdajev šel nekompromisně za míčem, v malém vápně si poradil i s domácím hráčem, jeho rána ovšem přišla už pozdě a z úhlu. Tyč si Hain dokázal pohlídat.
58'
Na druhé straně se kličkou uvolnil Tunjov a z rohu velkého vápna pálil po zemi. Mířil však hodně nepřesně.
57'
Mahmudov to ale s centrem přehnal a míč končí daleko za domácí bránou.
56'
Po faulu na Šejdajeva budou Ázerbájdžánci zahrávat přímý kop z dobré vzdálenosti. Estonci si staví zeď.
54'
Na přetažený centr si nabíhal Bajramov a situaci musel hasit Pikk jen za cenu rohového kopu pro hosty.
52'
Emreli si navedl balón do středu a střelou z hranice pokutového území vystrašil Heina. Balón se však stočil vedle estonské brány.
51'
Estonci ve velké příležitosti. Po autu Vassiljeva byli hned dva domácí hráči v pokutovém území, namísto střely ale ještě hledali nahrávku a o možnost se tak sami připravili.
49'
Dinijev před vlastním brankářem riskoval, odvážný pokus ale potrestán nebyl.
48'
Ázerbájdžán se v kombinaci zahnal až do zámezí. Hrát tedy budou domácí.
46'
Druhá půle odstartovala beze změn v sestavách, na míči je Ázerbájdžán.
46'
Ázerbájdžán po prvním poločase vede v Estonsku o dvě branky. Na úvodní branku Bajramova navázal v nastaveném čase ještě kapitán Šejdajev, který proměnil pokutový kop. Estoncům nelze upřít snaha, v zakončení ale zatím domácí selhávají.
45+6'
45+6'
První poločas se nečekaně prodlužuje, když běží už šestá minuta nastavení.
45+4'
Ázerbájdžán právě vstřelil branku! Na penaltový puntík se postavil kapitán RAMIL ŠEJDAJEV a pohodlně doprava k tyči navýšil stav pro Ázerbájdžán. Hein skočil na druhou stranu.
45+2'
Po konzultaci s videem nařídil rozhodčí pokutový kop pro Ázerbájdžán. Rukou ve vápně zahrál Pikk.
45+1'
Emreli si vysloužil žlutý trest za protesty. Hostující útočník nevybíravě protestuje, protože chce odpískat ruku Estonců ve vápně.
45+1'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Mahir Emreli).
45'
Dvě minuty nastaví k prvnímu poločasu hlavní sudí.
44'
Šejdajev se protloukal do pokutového území Estonska a vybojoval alespoň roh pro hosty. Ten však domácí obrana odvrátila jen na další rohový kop.
43'
Käit znovu nebezpečně centroval přes dva hráče na Tunjova, který byl tísněn a k zakončení se nedostal. Estonsko bude zahrávat alespoň rohový kop.
42'
Další zákrok hostů na hranici žluté karty, Estonsko se zlobí, protože Emreli potrestán nebyl.
40'
Mammadov přišel pozdě do souboje a přišlápl nohu Tunjova. Za svůj zákrok uviděl žlutou kartu.
40'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Rahil Mammadov).
38'
Ázerbájdžán se po horkých chvilkách snaží uklidnit hru a nepůjčuje domácím balón.
36'
Dalekonosná střela z nohy Pooma se nebezpečně točila k tyči hostující branky, brankář Magomedalijev se ale zaskvěl a vynikajícím zákrokem udržel Ázerbájdžán ve vedení.
34'
Ázerbájdžán znovu na balónu, kombinuje ale na vlastní polovině a nikam nespěchá.
32'
Mammadov chtěl centrovat, pokus mu ale nevyšel a balón si vyhledal ve vzduchu připravený Hein.
31'
Anier se po dlouhé vybídce dostal až za obranu Ázerbájdžánu, v klíčový okamžik se ale nechal předběhnout a balón před brankovou čarou nestihl.
30'
Estonsko hosty prakticky nenapadá a jen vyčkává, co Ázerbájdžán vymyslí.
28'
Další slibný náznak Estonců, kteří se probojovali až před Magomedalijeva. Ázerbájdžán zakopl raději balón do autu.
27'
Estonci začínají svůj útok až od Heina, snaží se prosadit kombinačně po zemi, ale Ázerbájdžán rychle přistupuje k soupeři a komplikuje domácím snažení.
25'
Emreli tentokrát v pokutovém území domácích, ale byl osamocen a proti přesile si neporadil.
23'
Po faulu Mahmudova měli domácí další možnost volného přímého kopu, ten odvrátil do bezpečí Emreli.
22'
Žlutá karta pro tým Ázerbájdžán (Emin Mahmudov).
22'
Ázerbájdžán je častěji na míči a ve svých šancích si počíná nebezpečněji.
20'
Po dlouhém sprintu Isajeva přes celé hřiště pálil štiplavou střelou Emreli, rána ještě před Heinem nepříjemně skočila, ale mezi tři tyče se nevešla.
18'
Pikk si nevybíraje vyšlápl na Bajramova a poprvé se v utkání bude žlutit.
18'
Žlutá karta pro tým Estonsko (Artur Pikk).
16'
Kapitán Vassiljev vyslal dlouhý centr na vzdálenější tyč, kde už z úhlu hlavičkoval Peetson. Brankář Magomedalijev byl připraven.
15'
Ázerbájdžán v krátkém sledu opakovaně fauloval a Estonci se tak po kouscích přibližují hostující brance.
14'
Domácí se nastěhovali na útočnou polovinu a hledají cestu, jak překonat obranný val Ázerbájdžánu.
12'
Estonci chtěli rychle odpovědět, v útočném snažení si ale počínali zbrkle.
9'
Ázerbájdžán právě vstřelil branku! První vážnější příležitost končí brankou. Cafargulijev přetáhl centr až na zcela osamoceného TURALA BAJRAMOVA, který měl spoustu času hlavou uklidit balón k tyči estonské brány.
7'
Další nadějná příležitost pro Estonce. Přihrávka ze strany doputovala do vápna až ke Tunjovi, který se chtěl uvolnit ještě patičkou, ale manévr se mu nezdařil dle představ.
5'
Domácí zahrávali po faulu volný přímý kop. Ázerbájdžán centr odvrátil jen ke Käitovi, který tvrdou ranou z dálky vystrašil Magomedalijeva.
4'
Aktivní Käit se snažil hluboko na útočné polovině obrat hosty o balón, ti však pod tlakem situaci vyřešili s brankářem Magomedalijevem.
3'
Oba celky začaly opatrně a nikam se nehrnou, Ázerbájdžán kombinuje na vlastní polovině.
2'
Před Tunjovem se otevřel volný prostor a mohl pokračovat dopředu, jenže jeho snažení ukončila píšťalka sudího.
1'
Dozněly hymny obou soupeřů a vše je tedy připraveno k samotnému startu utkání.
Oba celky už jsou připravené k nástupu na hřiště, Estonci budou v modrém, Ázerbájdžán v červené varianatě dresů.

Estonsko: Hein – Peetson, Paskotši, Käit, Kuusk, Pikk – Miller, K. Vassiljev (C), Poom, Tunjov – Anier.
Náhradníci: Igonen, Vallner – Sorga, Zenjov, He. Ojamaa, Lukka, Lilander, Kallaste, Vaštšuk, Siňavskij, Vetkal.
Trenér: Thomas Häberli

Ázerbájdžán: Magomedalijev – Mammadov, Haghverdi, Krivocjuk, Cafargulijev – Mahmudov (C), Dinijev, Isajev, Bajramov – Šejdajev, Emreli.
Náhradníci: Agajev, Azizov – Nabijev, Dadašov, Safarov, J. Husejnov, Hasanalizade, Jamalov, Oz. Kökçü, Ozobić, Gurbanli, Alijev.
Trenér: Giovanni de Biasi

Rozhodčí: Schröder – Gittelmann, Wessel.
Vzájemný zápas obou týmů se odehrál v polovině června v Dalga Areně v Baku, kde byl k vidění hodně vyrovnaný fotbal. Jako první se do vedení dostali hosté, za které se prosadil ve 27. minutě Sappinen. O vyrovnání se postaral v 62. minutě Anton Krivocjuk a právě remízou 1:1 vzájemný souboj skončil.
Těžko v dnešním zápase hledat nějakého favorita. Estonsko zatím v kvalifikaci odehrálo pět zápasů a získalo jediný bod za remízu právě na hřišti Ázerbajdžánu. Dnes hostující tým získal jediný bod také právě proti Estonsku, k dobru má oproti svému dnešnímu soupeři jeden zápas k dobru, protože v právě probíhající kvalifikaci odehrál zatím jen čtyři duely.
Dnešní souboj asi nebude ten z nejatraktivnějších, protože proti sobě nastoupí týmy, které už před časem ztratily i teoretickou šanci na postup na finálový turnaj. Jak Estonsko, tak Ázerbajdžán mají totiž na svém kontě aktuálně pouze jeden bod a rozhodně se neočekává, že by jeden nebo druhý tým mohl nějak výrazně promluvit do bojů o postup na EURO, které se příští léto odehraje v Německu.
Hezký páteční podvečer všem fotbalovým fanouškům při sledování zápasu kvalifikace o mistrovství Evropy. V rámci skupiny F budeme v rámci této reportáže sledovat souboj domácího Estonska proti Ázerbajdžánu.