Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Ázerbajdžán - 27. března 2023   20:45

Švédsko
Švédsko
38' Forsberg (Gyökeres) • 65' Mustafazade(vl.)  • 79' Gyökeres (Karlsson) • 88' Karlsson  • 89' Elanga
5:0
(1:0)
Ázerbajdžán
Ázerbajdžán
Švédsko
R. Olsen – Wahlqvist, Lindelöf (C), H. Ekdal (46. Hien), G. Gudmundsson – Kulusevski (82. Karlsson), Gustafson, Svanberg, Forsberg (70. J. Karlström I) – Gyökeres (87. Elanga), Isak (70. Claesson).
Johansson, Nordfeldt – Kurtulus, Starfelt, Olsson, Quaison, Sema.
Frappartová – Berchebru, Grosbost (FRA)
Friends Arena, Solna
Ázerbajdžán
Balajev – Haghverdi (73. Husejnov), Mustafazade, Krivocjuk, Cafargulijev (73. Alaskarov) – Mahmudov (C), Almeida, Isajev (82. Gurbanli) – Bajramov, Dadašov, Šejdajev.
Imanov, Agajev – Alijev, Salahli, Achmedzadeh, Hasanalizade, Jamalov, Ozobić, Oz. Kökçü.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Držení míče: 43 % : 57 %.
Střely na branku: 6:1. Střely mimo: 5:3. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 13:8.
Po prohře 1:4 s Rakouskem schytal Ázerbájdžán ještě větší debakl. V úvodní půli byl jeho výkon ještě přijatelný, když jediný gól dostal od Emila Forsberga až ve 38. minutě. Po změně stran hosty položil na kolena vlastenec Mustafazadeho. Ve zbytku zápasu dělali Ázerbájdžánci komické nevynucené chyby. Švédům několikrát přihráli do brejkových situací a počítadlo skóre se proto zastavilo až na stavu 5:0.
90+4'
90+4'
Jesper Karlsson zaregistroval náběh Elangy. Z levého okraje pokutového území nakopl balon do předbrankového prostoru a tam na něj dvacetiletý talent Manchesteru United jen o centimetry nedosáhl.
90+3'
Střídající Švédové mají stále velký hlad po gólech. Šestý gól jim protentokrát odepřel gólman Balajev, který přečetl trajektorii centru z pravého křídla.
89'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Další školácká chyba obránců Ázerbájdžánu. Zpětnou přihrávku na Mustafazadeho vystihl ANTHONY ELANGA a běžel sám na Balajeva. Blafákem na levou nohu jej krásně obešel a pak už měl před sebou jen prázdnou bránu.
88'
Ještě před odchodem ze hřiště stihl Gyökeres získat přímý kop. Toho se ujal JESPER KARLSSON z necelých třiceti metrů nádherně zakroutil balon ze svého pohledu k levé tyči.
87'
Střídání v týmu Švédsko:
ze hřiště odchází Viktor Gyökeres, přichází Anthony Elanga.
86'
U švédské střídačky je připraven nastoupit Elanga, jenž si dovolil převzít jedenáctku po Zlatanu Ibrahimovićovi. Toho do dnešního duelu nepustilo další zranění.
84'
Tradiční obrázek pro tento zápas. Švédové hlídají střed hřiště a drží kombinaci Ázerbájdžánu na jeho vlastní polovině.
82'
Střídání v týmu Ázerbájdžán:
ze hřiště odchází Alexej Isajev, přichází Musa Gurbanli.
82'
ze hřiště odchází Dejan Kulusevski, přichází Jesper Karlsson.
81'
Po všech třech švédských gólech následovala okamžitá možnost na druhé straně. Tuto měl Šejdajev, který ale nevtěsnal technické zakončení do prostoru Olsenovy branky.
79'
Mahmudov pokazil zpracování Husejnovovy přihrávky. Karlström mu míč vzal a zleva ho předložil VIKTORU GYÖKERESOVI před malé vápno, kde to měl útočník anglického Coventry City naprosto jednoduché.
78'
Jalal Husejnov si pokryl míč na půlce a nechal se faulovat Claessonem. Po další laciné ztrátě Gyökerese ubránil Krivocjuk.
77'
Kulusevski neprotancoval hostující obranou. Osudný se mu stal jeden dlouhý dotek, po kterém si Almeida vychytrale došel pro Svanbergův faul.
76'
Isak Hien uvnitř vápna suverénně sebral míč Mahmudovovi. O pár metrů dál se mimo pozici hrající Krivocjuk uchýlil k taktickému zastavení Gyökerese.
75'
Ázerbájdžán má poměrně vysoké držení míče. Je to ale velmi neúčelné, protože většinu času ho mají jen na vlastní polovině.
73'
ze hřiště odchází Elvin Cafargulijev, přichází Namik Alaskarov.
73'
ze hřiště odchází Hojjat Haghverdi, přichází Jalal Husejnov.
71'
Domácí opět pronikli za neorganizovanou obranu. V tomto případě měli Ázerbájdžánci štěstí, že Gyökeresovi nevyšel krok na zakončení z krátké vzdálenosti.
70'
ze hřiště odchází Emil Forsberg, přichází Jesper Karlström.
70'
ze hřiště odchází Alexander Isak, přichází Viktor Claesson.
69'
Malé varování pro obranu Švédska. Ramil Šejdajev obdržel míč nějaké dva metry před šestnáctku a pravačkou ho poslal do boční sítě Olsenovy branky.
67'
Krivocjuk si v nebezpečné lokalitě vybral další slabší chvilku. Ledabylou ztrátu míče tentokrát stihl napravit zakopnutím míče na roh.
65'
Krivocjuk trestuhodně podcenil souboj o Olsenův prodloužený výkop. Isak mu na pár metrech utekl o parník a zprava se snažil najít Gyökerese. Tuto přihrávku chtěl překazit BAHLUL MUSTAFAZADE, přičemž si srazil balon za vlastního brankáře.
63'
Gudmundsson se postaral o aut i centr z levé strany. Viktor Gyökeres se v souboji s obráncem nechal rozhodit a v nestabilní pozici hlavičkoval mimo tyče.
62'
Forsberg se šel otřesenému brankáři dvakrát omluvit. Je v tom ale zcela nevině, oba protagonisté pouze dělali svou práci.
61'
Au, to muselo bolet! Isak roztáhl hru doleva k Forsbergovi. Autor jediného gólu si připravil zakončení z rohu malého vápna a zblízka vypálil do hlavy Balajeva, jenž obětavě zavíral prostor na bližší tyči.
60'
Držení míče: 43 % – 57 %.
59'
Další aut posílal Linus Wahlqvist rovnou dovnitř pokutového území. Ve vzduchu ale dominoval Anton Krivocjuk a míč je zpátky na půlce.
58'
Čtyřikrát za sebou hosté odkopli míč za postranní čáru. Wahlqvistovy auty posunují těžiště hry stále blíže k Balajevovi.
56'
Mustafazade zjednodušil přechod dlouhým pasem do pravého křídla. Emin Mahmudov se nikam dál neposunul a nezískal ani roh.
55'
Za pravou nohu se po souboji s Kulusevskim drží hostující kapitán Mahmudov. Kouč Giovanni de Biasi doufá, že nepůjde o nic vážného.
54'
Almeida se kvůli rozehrávce stahuje až mezi stopery. Kontaktů s míčem tam nyní má velké množství, jelikož Švédové rezignují na presink.
53'
Zbytečná ztráta Šejdajeva neměla pro Ázerbájdžán žádné vážnější následky. Hosté se včas vrátili a zahustili okolí šestnáctky.
52'
Gudmundsson šel na půlící čáře až moc tvrdě do souboje s Bajramovem. Haghverdi rychle rozehrál do křídla, ale švédská obrana se o přízemní centr postarala.
51'
Richard Almeida stihl přikrýt Isaka a nepustil na něj další tečovaný centr Dejana Kulusevského.
50'
Emiľ Balajev nedal Švédům šanci zahrozit. S velkým přehledem vyšel z branky a natáhl se pro Kulusevského centr.
49'
Na křídle zdvojený Linus Wahlqvist vytloukl bloky bránícího hráče a zařídil týmu ze severu Evropy další rohový kop.
48'
Isak protáhl krok a rychlostí blesku přiběhl do vápna, kde všechno znegoval přihrávkou za paty Gudmundssona.
47'
Kulusevského roh odvrátil Almeida. Hosté zaveleli k rychlému protiútoku a zastavili se až ve vápně, kde se uvedl střídající obránce Hien.
46'
ze hřiště odchází Hjalmar Ekdal, přichází Isak Hien.
46'
Výsledek prvního poločasu stanovila jediná gólová situace. Švédové po několika náznacích otevřeli skóre v 38. minutě prostřednictvím Emila Forsberga. Hned z následné akce mohli o náskok přijít, nicméně Olsen se proti hlavičce Dadašova vyznamenal svým jediným zákrokem.
45+3'
45+2'
Victor Lindelöf prodal zkušenosti z Premier League a doslova vytlačil sprintujícího Bajramova mimo výseč.
45'
Gabriel Gudmundsson se vkradl do hostující kombinace a bez váhání kvaltoval na bránu Balajeva. Alexej Isajev sáhl pro taktický faul a musel se smířit se žlutou kartou.
43'
Isakova hra rukou rozhodčím neunikla. Isajev pak dlouhatánskou diagonálou odevzdal balon nazpátek Švédům a jmenovitě Olsenovi.
42'
Nepříjemná kolize mezi Dadašovem a Svanbergem byla posouzena jako faul ázerbájdžánského reprezentanta. Na programu je domácí standardka.
40'
Náskok Švédů se málem vypařil! Po rohovém kopu se k hlavičce z malého vápna dostal Dadašov. Olsen ji na poslední chvíli pravou rukou vyrazil nad břevno.
38'
Viktor Gyökeres vyhrál hlavu o nákop z obrany a přesunul míč na osu k EMILU FORSBERGOVI. Ten si ve sprintu odmítl dva oponenty a z patnácti metrů vystřelil mimo dosah Balajevovy levačky.
37'
Další přerušení už bylo v neprospěch Ázerbájdžánu. Isajev si podle francouzské sudí pomohl nedovoleně v důrazném souboji s Gustafsonem.
36'
Samuel Gustafson se odlepil od země a loktem udeřil do hlavy Dadašova. Frappartová to viděla, ale kartu tentokráte nevytáhla.
35'
Anton Krivocjuk nepustil k balonu Gyökerese. Udržel ho na zádech a doprovodil míč za zadní čáru.
34'
Forsbergův náběh za obranu se o pár decimetrů nepotkal s chytrou průnikovou přihrávkou Svanberga.
33'
Cafargulijev nechytil ve hřišti kolmici Isajeva. Míč vycestoval mimo hrací plochu a z klidu jej bude vracet Robin Olsen.
32'
Olsen lapil neadresný centr a dlouhým výhozem se pokusil nastartovat rychlý brejk, čemuž zabránil Almeida.
31'
Při rohu Forsberga si cestu k zakončení našel Ekdal. Hlavu ale nenaklonil správným směrem a míč skončil vysoko nad břevnem.
30'
Držení míče: 40 % – 60 %.
29'
Radost některých švédských fanoušků je zcela zbytečná. Ekdal prodlužoval Kulusevského centr na zadní tyč s pomocí ruky, zakončující Isak byl navíc v ofsajdu.
28'
Kulusevski ve sprintu obešel Elvina Cafargulijeva. Ten pak doslova zatáhl za ruční brzdu (v tomto případě za dres) a automaticky vyfasoval žlutý trest.
26'
Forsbergův roh Isak na rohu malého boxu prodlužoval za sebe, jenže přizvednutý balón přistál na střele Balajevovy brány.
25'
Anton Krivocjuk zakřižoval Isaka a napravil obrovskou hrubku Bajramova, který zpětnou přihrávkou vysunul pouze zmíněného útočníka Švédů.
24'
Viktor Gyökeres si hrudí nezpracoval Wahlqvistův aut. Místo míče druhým dotekem nakopl Mahmudova a spatřil za to žlutou kartu.
23'
Hosté mají na kontě už dost laciných ztrát. Tu poslední zavinil špatným odkopem Balajev, jenž bude sledovat aut Wahlqvista.
22'
Vysokánský nákop Almeidy švédskou defenzivu moc nepozlobil. Další centr Bajramova ještě méně, protože odletěl mimo hřiště.
21'
Gudmundsson doběhl míč u rohového praporku. Centrem zleva své útočníky ale neoslovil a to samé platilo na druhé straně při rohu Mahmudova.
19'
Ve vzduchu si byl Ázerbájdžán jistý v kramflecích a centrovaný balón rychle odklidil pryč z pokutového území. Na druhém konci hřiště přerušil hru zbytečný ofsajd Haghverdiho.
18'
Mattias Svanberg si vynutil Isajevův faul a Gudmundsson se pokusí načechrat co nejlepší centr před branku Balajeva.
17'
Forsberg vedl míč v situaci tři na tři. Před vápnem ho dal kousek doleva a jeho spoluhráč Isak vypálil jen do Mustafazadeho.
16'
Gabriel Gudmundsson si vysloužil potlesk za skvělý návrat a čisté odebrání míče Bajramovovi.
15'
Kulusevského centr přiletěl na nohu Isaka, Útočník Newcastlu byl zahnán k zadní čáře a vzduchem předal míč Gyökeresovi. Ten se pro něj musel trochu vracet a proto nedal do hlavičky téměř žádnou razanci.
13'
Francouzská rozhodčí nastolila poněkud volnější metr. Pustila už několik důraznějších soubojů.
12'
Jak pomalu Hjalmar Ekdal ze hřiště odcházel, tak se na něj rychle vrátil. Oba týmy jsou v plném počtu.
11'
Švédský stoper je hodně otřesený a členové realizačního týmu se budou pečlivě rozhodovat, zda Ekdalovi povolí další pokračování ve hře.
10'
Šejdajevovu střelu z delší vzdálenosti schytal Ekdal přímo do hlavy. Hra je kvůli ošetřování přerušena.
9'
Švédsko nenapadá a nechává pobíhat balón mezi obranným kvartetem Ázerbájdžánu, jenž se těší docela slušné podpoře svých fanoušků.
8'
Prozatím je to velký boj o střed hřiště, odkud se nyní bude chtít posunout dál vhazující Wahlqvist.
7'
Domácí získali míč ve středu hřiště. Rychlý posun vpřed ztroskotal na pravém okraji velkého vápna, kde proti přesile neměl šanci Dejan Kulusevski.
6'
Mahmudov se také chtěl uvolnit prostřednictvím pohledné narážečky. Švédové ji ale vystihli a útok hostů odrazili o několik desítek metrů dozadu.
5'
Tural Bajramov si ochotně šel pro penaltu, ale rozhodčí Frappartovou jeho pád v pokutovém území nechal úplně klidnou.
4'
Forsberg si narazil s Gyökeresem. Zakončení prvním dotekem mu ale nevyšlo a míč šel z jeho pohledu vedle levé tyče.
2'
Zahajovací výkop dostal na starost Ázerbájdžán, který nastupuje v bílých dresech. Švédsko je pochopitelně ve žlutém.
1'

Švédsko: R. Olsen – Wahlqvist, Lindelöf (C), H. Ekdal, G. Gudmundsson – Kulusevski, Gustafson, Svanberg, Forsberg – Gyökeres, Isak.
Náhradníci: Johansson, Nordfeldt – Hien, Claesson, Karlsson, Elanga, Kurtulus, Starfelt, J. Karlström I, Olsson, Quaison, Sema.
Trenér: Jan Andersson

Ázerbájdžán: Balajev – Haghverdi, Mustafazade, Krivocjuk, Cafargulijev – Mahmudov (C), Almeida, Isajev – Bajramov, Dadašov, Šejdajev.
Náhradníci: Imanov, Agajev – Alijev, Husejnov, Alaskarov, Salahli, Achmedzadeh, Hasanalizade, Jamalov, Ozobić, Oz. Kökçü, Gurbanli.
Trenér: Giovanni de Biasi

Rozhodčí: Frappartová – Berchebru, Grosbost (FRA).
Švédsko

Seveřané se zúčastnili všech šesti předešlých evropských šampionátů. Postup do Německa v této chvíli rozhodně nevypadá jako formalita. Ve skupině F jsou Švédové spolu s Rakouskem a Belgií, která v pátek uštědřila týmu okolo jednačtyřicetiletého útočníka Zlatana Ibrahimoviće bolestivou porážku 0:3. O to důležitější je pro Švédy dnešní utkání. Případná ztráta s Ázerbájdžánem už by mohla být fatální.
Ázerbájdžán

Ázerbájdžánský fotbal si vydobyl respekt převážně na klubové úrovni. Reprezentace větší díru do světa ještě neudělala, byť před tímto srazem měla na kontě pět výher v řadě se soupeři ze Slovenska, Běloruska, Kazachstánu, Moldavska a Severní Makedonie. V kvalifikační skupině F by Ázerbájdžán měl spolu s Estonskem patřit mezi dva nejslabší týmy. První utkání tomu dalo za pravdu – mužstvo z Kavkazu podlehlo Rakousku 1:4. Jediný gól dal za stavu 0:3 Emin Mahmudov.
Všem fotbalovým příznivcům přejeme příjemné chvíle u sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství Evropy 2024. Od dvaceti hodin a pětačtyřiceti minut se můžeme těšit na konfrontaci mezi Švédskem a Ázerbájdžánem!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.