Děkuji za pozornost a přeji Vám hezký zbytek dne!
Angličané slaví! Dnes si vzali zpět dva body, které ztratili v zápase s Ruskem. Wales sice vedl po přímém kopu Garetha Balea, ovšem po přestávce přišel na trávník jiný Albion. Roy Hodgson oživil hru příchody Daniela Sturridge a Jamieho Vardyho a později také 18letého Marcuse Rashforda. V 56. minutě přetavil anglický nápor ve vyrovnání právě Jamie Vardy a ve druhé minutě nastavení se trefil také druhý přestávkový žolík, Daniel Sturridge. Anglie se tak hodně přiblížila postupu do čtvrtfinále, Wales bude muset bodovat s Ruskem.
90+4
90+3
Ještě tu byla šance pro Wales! Gareth Bale ale hlavou netrefuje bránu.
90+2
Anglie právě vstřelila branku!
Prosazuje se také druhý hráč, kterého poslal Roy Hodgson na hřiště v poločasové přestávce! DANIEL STURRIDGE se po narážečce dostal ve vápně k míči, protlačil se přes tuhou defenzivu Walesu až k zakončení a střelou k bližší tyči propálil Hennesseyho! Zatímco proti Rusku Angličané v nastavení ztratili dva body, tak teď je naopak zřejmě sami získají!
90+1
Ještě tři minuty, které nastaví Felix Brych!
90
Roh Rooneyho oslovil Garyho Cahilla, který ale hlavičkuje nad. Utkání se rychle blíží ke svému konci.
89
Centr Walkera srazil na roh Ben Davies. Šance pro Anglii.
88
Anglie hraje do plných. Ve vápně je naskládaných snad devět fotbalistů Walesu.
87
Centr Erica Diera neoslovil žádného ze spoluhráčů. Míč sebral brankář Hennessey.
86
Fanoušci Walesu jsou zatím hodně spokojeni. Každý bod proti Anglii by pro ně byl obrovským úspěchem.
85
Wayne Rooney to zkusil sám. Stopku mu vystavil obránce Chester.
84
Střelu Dele Allio zablokovala defenziva Walesu. Albion ale nadále zůstává u míče.
83
Rozehrával ho Rooney. Našel pouze Joea Allena, který balón uklidil do bezpečí.
83
Hennessey dělal vše proto, aby udržel míč na hrací ploše. To nedokázal a Anglie bude zahrávat roh.
82
Joe Hart musel ven z brány. Gólman Manchesteru City zvládl odehrát míč na Dannyho Rose.
81
Posledních deset minut. Utkání bude, doufejme, ještě vrcholit.
80
Jonathan Williams měl před sebou poměrně dost prostoru. Doběhl tedy až před pokutové území a vypálil nad.
79
Nyní se bude jen kopat od brány Walesu. Angličané se ale ještě nadechují.
78
Další akce anglického mladíčka. Jeho přízemní centr obrana soupeře odkopla.
77
Rashford si už rovnal míč do střelecké pozice. Aaron Ramsey byl u něj hodně rychle a vypíchl mu balón.
76
Máme tu poslední čtvrthodinu řádné hrací doby. Parta okolo Garetha Balea by jistě bod brala, pro Albion je to málo.
75
Gareth Bale se dostal před bránou k hlavičce. Nezamířil ale přesně.
74
Fotbalisté Walesu, zdá se, přestáli nápor Anglie a srovnali hru.
73
K poslednímu střídání sáhli Angličané. Zahraje si 18letý mladíček Marcus Rashford, který nahradil Adama Lallanu.
72
Druhé střídání, ke kterému sáhl Chris Coleman. Hal Robson-Kanu dohrál, na hrotu ho nahradí Jonathan Williams.
70
Obléhání pokutového území Walesu ukončil nepřesným centrem Dier. Odkop od brány.
69
Držení míče v % v posledních patnácti minutách – 70:30.
67
Střídá Wales. Místo Joea Ledleyho nastupuje
66
Ani další roh Ramseyho nepřinesl změnu skóre. Bude se střídat.
65
Angličané rohový kop Ramseyho přestáli. Nyní se nehraje, ošetřován je Joe Ledley.
64
Po faulu na Robsona-Kanua zahrávali standardku Draci. Nakonec je z toho roh.
63
Tlak Anglie pokračuje. Změny v sestavě rozhodně pomohly.
62
Po standardní situaci Anglie vznikl před bránou Velšanů velký závar. Hlavičkoval Vardy a míč neprotlačil přes obranu soupeře ani Eric Dier!
61
Stoper Walesu Ben Davies byl potrestán žlutou kartou.
60
Po rohu Rooneyho se Draci dokázali ubránit.
59
Další zajímavá situace před bránou Walesu! Míč nedotlačil do sítě Adam Lallana. Zdálo se, že Davies hrál, podobně jako v první půli, rukou!
58
Anglie je na koni a Velšané se jen brání velkému náporu soupeře.
56
To je debut na velkém turnaji jako hrom! Angličtí fanoušci oslavují JAMIEHO VARDYHO, jenž přišel na trávník až do druhého poločasu. Po rohovém kopu zůstali Angličané i nadále v tlaku. Daniel Sturridge odcentroval, Ashley Williams míč nešťastně hlavou odehrál přímo k nohám Vardyho a útočník Leicesteru ho z bezprostřední blízkosti dopravil za záda Hennesseyho.
55
Na druhé straně zahrozil Wayne Rooney! Technickou přízemní střelu na zadní tyč s námahou vytlačil na roh Hennessey!
55
Aaron Ramsey zkusil překvapit Harta z velké dálky. Balón je v náručí anglického gólmana.
54
Velšané teď brání se všemi deseti hráči na vlastní polovině. Dokáže Anglie využít svůj tlak?
53
Gunter se neprosadil proti dvěma protihráčům. Vhazují Angličané, konkrétně Rose.
52
Angličané jsou v úvodu druhé půle velmi aktivní. Sturridgův dalekonosný projektil ale skončil na tribuně.
50
Anglie soupeře přitlačila do jeho šestnáctky. Bude z toho ale jen odkop od brány.
49
Rozehrával Rooney. Na míč naskakovali Smalling a Cahill, ovšem oba stopeři Anglie si spíše překáželi.
49
Kyle Walker se pokusil překvapit Hennesseyho střelou k bližší tyči. Je z toho roh.
49
Eric Dier to zkusil z velké dálky. Trefil pouze soupeře.
48
Opět Bale. Ramsey jeho těžkou přihrávku nedokázal zkrotit.
47
Gareth Bale pořádně prohnal Kyla Walkera. Ten ho s vypětím všech sil zastavil.
47
Uvidíme, jak Anglii změny pomohou. Daniel Sturridge se hned snažil prosadit individuální akcí, kterou soupeř zastavil.
46
Střídání v týmu Anglie: ze hřiště odchází Raheem Sterling, přichází Daniel Sturridge.
46
Roy Hodgson sáhl hned ke dvojímu střídání! Na hřišti se objevují útočníci Jamie Vardy a Daniel Sturridge, kteří nahradili Harryho Kanea a Raheema Sterlinga.
Držení míče v % – 64:36
Po prvním poločase to v Lensu vypadá hodně zajímavě! Wales totiž vede nad Anglií 0:1 a fotbalisté hrdého Albionu se nacházejí v těžké situaci. Další bodová ztráta už by jim mohla velmi zkomplikovat boj o postup ze skupiny. Angličané přitom byli většinu času aktivnější, ale Sterling či Smalling dobré šance neproměnili a Kaneovu hlavičku odvracel Ben Davies rukou, kterou sudí nepostřehl. Ve 42. minutě tak udeřili Velšané, do vedení je z trestného kopu poslal Gareth Bale.
45+1
45+1
Rozhodčí Brych nastaví jednu minutu. Za patičkou Ramseyho se Bale nerozběhl a hned se svému spoluhráči gestem omlouvá.
45
Fotbalisté Walesu jsou nabuzeni a opět útočí!
44
Velšané tedy udeřili v závěru poločasu a mají bitvu s velkými rivaly skvěle rozehranou. Angličané musejí zabrat.
42
Wales právě vstřelil branku!
GARETH BALE přímé kopy umí! Trefil se proti Slovensku a prosadil se také dnes! Křídelník Realu Madrid zakroutil míč ze 30 metrů k levé tyči z pohledu Joea Harta, který balón nedokázal vytlačit do bezpečí. Krásná trefa, ale Hart na ní má také svůj podíl. Tohle chytat mohl.
41
Rooney přistrčil Robson-Kanua. Standardka pro Draky.
40
Dany Rose se neprosadil přes Guntera. Ten předvedl nekompromisní obranný zákrok.
39
Fanoušci Walesu zpívají hymnu své země. Atmosféra zápasu je vskutku úžasná.
38
Z pravé strany centruje Kyle Walker. Na svém místě byl welšský kapitán Ashley Williams.
37
Walker se snažil vysunout Lallanu, ale na křídelníka Liverpoolu to bylo příliš dlouhé. Odkop od brány Walesu.
36
Wayne Rooney kope rohy velmi dobře! Na zadní tyči se dostal k hlavičce stoper Manchesteru United Chris Smalling, jenž poslal míč těsně vedle tyče!
35
Dele Alli získal pro Anglii další rohový kop.
33
Pro trestný kop Rooneyho si bezpečně došel brankář Hennessey.
33
Aaron Ramsey trefil skluzem Dele Alliho. Může být rád, že se to obešlo bez karty.
32
Hlavičku Harryho Kanea zastavil Ben Davies. Angličané reklamují, že to bylo rukou, a proto by měli zahrávat pokutový kop. Sudí Brych to však viděl jinak!
30
Centr Rooneyho se téměř snesl na kopačku Dele Alliho. Nebýt obranného zákroku Chestera, mohlo být pro Wales zle.
30
Ben Davies srazil k zemi Harryho Kanea. Anglie bude rozehrávat.
29
Gareth Bale zabojoval a z téměř ztraceného míče je autové vhazování pro Wales.
28
Na Rooneyho roh si naběhl Dele Alli. Ten ale při výskoku fauloval bránícího Ramseyho.
28
Kyle Walker zatáhl míč po pravé straně a vybojoval roh pro Anglii.
27
Gunter skončil na zemi, ale faul se nepíská. Sudí Brych nechává hru plynout.
26
Rooney ji rozehrál na hlavu Garyho Cahilla. Ten z dobré pozice zamířil jen do náručí Wayna Hennesseyho.
25
Standardka pro Anglii. Ledley musel stáhnout k zemi Dannyho Rose.
25
Lallana se snažil prodloužit Walkerovu přihrávku na volného Kanea. Obrana soupeře tuto spolupráci překazila na poslední chvíli!
24
Dlouhý nákop ze standardní situace sebral do rukavic Joe Hart. Ten může založit další útok Albionu.
23
Výborný obranný zákrok Chrise Guntera, který se přiřítil zezadu a sebral Angličanům míč.
22
Harry Kane to zkusil přímo. Míč skončil vysoko nad bránou.
22
Joe Ledley poslal na trávník Dele Alliho. Anglie bude zahrávat standardní situaci.
21
Gareth Bale se snažil prodloužit hlavou dlouhý nákop. Míč končí jen v zámezí.
20
Fotbalisté z Walesu se snaží zklidnit hru a nyní drží míč na svých kopačkách.
18
Rooneyho centr přelétl naskakujícího Diera. To bylo pro Wales štěstí.
18
Centr Sterlinga odhlavičkoval Williams na roh.
17
Ledley nasadil jesličky Rooneymu, ale už nedokázal přesně nahrát Robsonovi-Kanuovi. Následně navíc přichází útočný faul Aarona Ramseyho.
16
Hráči Anglie dobře napadají a opět hned získali míč.
15
Wayne Rooney opět působí v roli rozehrávače, který se často stahuje až k vlastním stoperům.
14
Three Lions pokračují v trpělivé kombinaci na útočné polovině. Velšané jsou zataženi.
13
Střelecký pokus Wayna Rooneyho bránu netrefil. Angličané se snaží hrát dopředu.
11
Kyle Walker se neprosadil přes Ramseyho. Ten ho vytlačil až do autu.
11
Ramseyho roh srazil Joe Hart nejistým zákrokem jen před sebe. Vypomohl mu Gary Cahill, jenž balón odkopl.
10
Poprvé na sebe upozornil Gareth Bale. Jeho střelecký pokus srazil na roh Cahill.
9
Hráči Albionu rozjíždějí postupnou kombinaci z vlastní poloviny.
8
Hlediště bouří, atmosféra je výborná. A fotbal zatím diváky také baví, hraje se v obrovském tempu.
7
Tohle byla velká šance! Adam Lallana pláchl po pravém křídle a předložil míč před bránu Raheemovi Sterlingovi. Ten ve skluzu zblízka přestřeluje!
6
Míč končí v zámezí. Do hry ho uvede Hennessey.
5
Právě Ramsey ji zahrával na bližší tyč, ale Angličané odvrátili. Poté ještě centroval Taylor. Hlavička Chestera však postrádala razanci a Hart neměl problémy.
4
Opět Aaron Ramsey, který byl u rohového praporku stažen Walkerem. Zajímavá standardní situace pro Wales.
4
Dele Alli přistrčil Ramseyho a oba hráči se hned dostali do křížku. Obešlo se to bez karet.
4
Rohový kop Rooneyho odklidil do bezpečí Gunter.
3
Neil Taylor zahrál před Walkerem jen na rohový kop.
2
Angličané u míče. Očekává se, že právě Albion by měl být týmem, který se bude snažit tvořit hru.
1
Málem tu byla velká šance hned v úvodních sekundách! Ashley Williams totiž nastřelil napadajícího Harryho Kanea a moc nescházelo, aby šel kanonýr Tottenhamu sám na bránu. Kapitán Dragons si mohl oddechnout.
1
Hymny, které poctivě odzpívali hráči a fanoušci obou celků, jsou za námi. Vše se chystá k úvodnímu výkopu.
Fotbalisté Anglie a Walesu právě nastupují na trávník. Na Stade Bollaert-Delelis panuje fantastická atmosféra, o kterou se starají oba tábory fanoušků. Za malou chvíli zazní hymny.

Anglie: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney (C) – Lallana, Kane, Sterling.
Náhradníci: Heaton, Forster – Bertrand, Clyne, Stones, Barkley, Henderson, Milner, Wilshere, Rashford, Sturridge, Vardy.

Wales: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams (C), Davies, Taylor – Ramsey, Ledley, Allen – Robson-Kanu, Bale.
Náhradníci: Fôn Williams, D. Ward – Collins, J. Richards, Cotterill, D. Edwards, A. King, Vaughan, Jonathan Williams, Church, Vokes, G. Williams.

Rozhodčí: Felix Brych – Mark Borsch, Stefan Lupp (GER).
Trenér Anglie, Roy Hodgson, posílá do zápasu úplně stejnou základní jedenáctku, která zahájila duel s Ruskem. To welšský manažer Chris Coleman několik změn udělal. Mezi tyčemi se objevuje uzdravený Wayne Hennessey. V záloze pak od začátku vyběhne na trávník Joe Ledley, jenž dostane šanci místo Edwardse a v útoku musel Jonathan Williams přepustit místo Halovi Robsonovi-Kanuovi, který v roli střídajícího hráče rozhodl utkání se Slovenskem.
Utkání budou řídit němečtí rozhodčí. Hlavním sudím je 40letý Felix Brych, kterému budou asistovat Mark Borsch a Stefan Lupp. Pozice brankových rozhodčích byla svěřena Bastianu Dankertovi a Marcu Fritzovi. Rezervním arbitrem je Slovinec Matej Jug.
Už to, co zaznělo na předzápasových tiskových konferencích obou soupeřů, naznačilo, jak prestižní zápas to pro obě země je. Například největší hvězda Walesu, Gareth Bale, prohlásil, že žádný z hráčů Anglie by se nedostal do základní jedenáctky Walesu. Wayne Rooney zase rázně odmítl, že by se měli Angličané soustředit jen na Balea. „Je to Anglie versus Wales, ne Anglie versus Bale,“ řekl. „Já nechtěl dostat Anglii právě kvůli té show před zápasem. Ale až rozhodčí pískne, vypukne ten pravý britský fyzický duel,“ slíbil fanouškům manažer Walesu Chris Coleman. Jeho zkušený kolega na anglické lavičce, Roy Hodgson, Colemanova slova doplňuje. „Mluvení je jedna věc a akce na hřišti věc druhá.“

Názory trenérů:

Roy Hodgson (Anglie): Atmosféra derby je skvělá. Mnoho lidí v Anglii a ve Velké Británii – možná i po celém světě – se na ten zápas těší. Nečekáme nějaké změny v jejich hře, v tom, co dělají, když mají, nebo nemají míč. Ani my je nebudeme schopni nějak překvapit. Znají naše hráče. Budou pod menším tlakem než my, protože když vyhrajete zápas v momentě, kdy ze skupiny postupují tři, tak jste se téměř kvalifikovali.

Chris Coleman (trenér Walesu): Jsme připraveni. Je to vše o tom, jak odvedeme svou práci. Je to pro nás velká zkouška a velká výzva. Pokud vyhrajeme, jsme tam. Pokud ne, tak máme ještě další pokus. Máme šanci dokázat něco velkého. Můžete si být jisti, že není čas na to, abychom si mysleli, že jsme něco, co nejsme. Musíme se starat o sebe a ne o to, v jaké pozici jsou oni. Neznamená to, že bych neměl k Anglii respekt, když říkám, že je to jen další zápas. Já jen musím zajistit, aby hráči byli maximálně soustředěni. Anglie je pod mnohem větším tlakem, než my.
Bitva o Británii jistě přinese oboustranně velmi vyhecovaný zápas. Ve čtvrtek půjde už o 102. vzájemné měření sil a rozhodně bude patřit k těm nejdůležitějším v historii. Vždyť na tak velkém turnaji se obě reprezentace ještě nikdy nepotkaly. Wales naposledy Angličany porazil v roce 1984. Další čtyři střetnutí už vyhrál hrdý Albion. Nejčerstvější konfrontace se udála v kvalifikaci o ME 2012 a Anglie zvítězila 2:0 v Cardiffu (7. Lampard z pen., 15. Bent) a 1:0 ve Wembley (35. Young).
Wales:
Fotbalisté z Walesu se probojovali teprve na druhý velký turnaj v historii své země. V roce 1958 si zahráli na světovém šampionátu ve Švédsku a o dalších 58 let později se jim tedy podařilo postoupit na Euro. Současná generace tak dokázala něco, o co se marně pokoušeli fotbalisté jako John Toshack, Ian Rush, Mark Hughes, Ryan Giggs či Craig Bellamy.

Největší hvězdou současného výběru je jednoznačně Gareth Bale. 26letý křídelník hájí barvy Realu Madrid a vyniká především extrémní rychlostí a výbornou levačkou. Dalšími hráči, na které trenér Chris Coleman hodně spoléhá, jsou záložník Arsenalu Aaron Ramsey, středopolař Liverpoolu Joe Allen a kapitán Ashley Williams, jenž nastupuje v Premier League za Swansea.

Úvodní zápas na Euru:

Wales – Slovensko 2:1 (1:0)
Velšané zvládli svou historickou premiéru na evropských šampionátech výborně a ve vyrovnaném utkání udolali Slováky 2:1. Ti sice vstoupili do utkání obrovskou šancí Hamšíka, ovšem jinak byl v první půli nebezpečnějším týmem Wales. V 10. minutě také přišel vedoucí gól, když z trestného kopu nachytal brankáře Kozáčika na švestkách hvězdný Gareth Bale. Po přestávce se naši východní sousedé zlepšili a po hodině hry byli za svou snahu odměněni vyrovnávací trefou střídajícího Dudy. Ostrované se v poté spíše bránili, ale v 81. minutě přišel rychlý brejk, který po nahrávce Ramseyho zakončil ranou přes padajícího obránce Hal Robson-Kanu. Početný kotel fanoušků Walesu tak mohl slavit cenné vítězství.

Branky: 10. Bale, 81. Robson-Kanu (Ramsey) – 61. Duda (Mak)

Nominace Walesu:

Brankáři: Wayne Hennessey (Crystal P.), Danny Ward (Liverpool FC), Owain Fôn Williams (Inverness CT).
Obránci: James Collins (West Ham), Ben Davies (Tottenham), Chris Gunter (Reading FC), James Chester (W. B. A.), Jazz Richards (Fulham FC), Neil Taylor (Swansea City), Ashley Williams (Swansea City).
Záložníci: Joe Allen (Liverpool FC), Gareth Bale (Real Madrid), David Edwards (Wolverham.), Andy King (Leicester), Joe Ledley (Crystal P.), Aaron Ramsey (Arsenal FC), David Vaughan (Nottingham), Jonathan Williams (Milton Keynes).
Útočníci: David Cotterill (Birmingham), Simon Church (Aberdeen FC), Hal Robson-Kanu (Reading FC), Sam Vokes (Burnley FC), George Williams (Gillingham).
Anglie:
Hrdý Albion odjíždí na každý turnaj s velkým očekáváním, ale většinou to pak končí zklamáním. Na letošním Euru to mělo být jiné. Kouč Roy Hodgson totiž začal sázet na mládí a rychlost a Angličané odehráli kromě skvělé kvalifikace i velice dobrou přípravu. V ní dokázali vyhrát 3:2 v Německu a v generálce přehráli ve Wembley 1:0 také Portugalsko. Samotný vstup do šampionátu však opět přinesl spíše rozčarování a po remíze 1:1 s Ruskem se na hlavu trenéra Hodgsona snesla velká vlna kritiky. 68letý stratég dle fanoušků a novinářů nedokázal adekvátně reagovat na vývoj utkání a nevyužil možnosti na oživení hry. Vždyť na lavičce zůstali takoví hráči jako Jamie Vardy nebo Daniel Sturridge.

Vzrušení už přinesla ale samotná nominace. Anglický trenér totiž nechal doma záložníka Dannyho Drinkwatera, jenž absolvoval v dresu mistrovského Leicesteru vynikající sezónu a místo něho vzal Jordana Hendersona a Jacka Wilshera, kteří toho přitom v sezóně vinnou zdravotních problémů mnoho neodehráli – Wilshere stihl za celý ročník dokonce jen tři zápasy. V nominaci nechybí také zkušený Wayne Rooney, kanonýr Tottenhamu Harry Kane nebo jeho klubový spoluhráč a objev letošní sezóny, záložník Dele Alli.

Anglie – Rusko 1:1 (0:0)

Fotbalisté Anglie ve svém zahajovacím duelu na evropských šampionátech nikdy nezvítězili a na tom se nic nezměnilo ani tentokrát. Proti Rusku přitom začali Angličané velmi dobře a první poločas se odehrál za jejich soustavné převahy. Skóre se však neměnilo. Po přestávce už nebyla dominance Albionu tak výrazná, přesto přišel v 73. minutě vedoucí gól ostrovanů, když se z přímého kopu parádně trefil Eric Dier. V závěru se už zdálo, že ostrovní celek tříbodový zisk uhájí, jenže ve druhé minutě nastavení přišla hlavička veterána Berezuckého...

Branky: 73. Dier – 90+2. V. Berezuckij (Ščennikov)

Nominace Anglie:

Brankáři: Fraser Forster (Southampton), Joe Hart (Man. City), Tom Heaton (Burnley).
Obránci: Ryan Bertrand (Southampton), Gary Cahill (Chelsea), Nathaniel Clyne (Liverpool FC), Eric Dier (Tottenham), Danny Rose (Tottenham), Chris Smalling (Man. Utd), John Stones (Everton), Kyle Walker (Tottenham).
Záložníci: Dele Alli (Tottenham), Ross Barkley (Everton FC), Jordan Henderson (Liverpool FC), Adam Lallana (Liverpool FC), James Milner (Liverpool FC), Raheem Sterling (Man. City), Jack Wilshere (Arsenal FC).
Útočníci: Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Man. Utd), Wayne Rooney (Man. Utd), Daniel Sturridge (Liverpool FC), Jamie Vardy (Leicester).
Srdečně zde vítám všechny fanynky a fanoušky toho nejlepšího evropského fotbalu! Mistrovství Evropy ve Francii pokračuje druhým hracím kolem skupinové fáze a já Vás provedu atraktivním ostrovním derby mezi Anglií a Walesem. Lépe do turnaje vstoupili Velšané, kteří na úvod porazili 2:1 Slovensko. To Angličané pouze remizovali 1:1 s Ruskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.